Перейти до основного вмісту

Компартію не заборонять, проте...

12 листопада, 00:00

Не те щоб хтось вважав, що компартію й насправді заборонять, однак «прокол» комуністів — їхня відмова засудити антисемітський виступ генерала Альберта Макашова — сьогодні використовується демократичними політиками та ЗМІ для повернення тих позицій у суспільстві, які були втрачені після 17 серпня й особливо після формування уряду Євгена Примакова.

До того ж реакція на пропозицію заборонити компартію стає своєрідним «лакмусовим папірцем» для представників «партії влади». Хтось, як прем’єр Євген Примаков, рішуче виступає проти, хтось, як саратовський губернатор Дмитро Аяцков — рішуче «за». Не можна сказати, щоб комуністи не відреагували на ситуацію. Очевидно, що вони спантеличені тією масованою критикою, яка розпочалася після відмови Думи розглянути питання про заяви Макашова. І якщо на мітингу 7 листопада Зюганов, Селезньов, Лук’янов та інші комуністичні лідери поблажливо слухали теплі слова на адресу Макашова, у післясвяткові дні все виглядало інакше... Зюганов пообіцяв, що Дума ухвалить постанову, яка засудить не тільки антисемітизм, але й будь-які форми національної нетерпимості — до них лідер компартії відніс русофобію та висловлювання на адресу народів Кавказу. Селезньов висловив незадоволення з того, що з генерала Макашова «роблять героя»... Однак за справу генерала вже взялися правоохоронні органи, генеральний прокурор Юрій Скуратов не виключив можливості звернення до депутатів із вимогою позбавити Макашова недоторканності. А це буде новою перевіркою Думи. І деякі спостерігачі вже починають висловлювати припущення, що слова Макашова — лише привід для того, щоб продемонструвати громадськості справжнє обличчя компартії й наголосити, що така організація аж ніяк не може мати своїх представників у кабінеті міністрів. Відставка «лівих» віце-прем’єрів й міністрів сьогодні об’єктивно є необхідною для Росії, бо допоможе створити ефективно діючий уряд і виступити з реалістичною кризовою програмою. Тим часом комуністи в ролі організаторів масових протестів вже навряд когось зацікавлять до весни: можна сказати, владу заспокоїли несподівано сильні морози на початку листопада. А морози в Росії завжди кладуть край демонстраціям.

Звичайно, це лише можливі перспективи розвитку подій. Очевидно, однак, що КПРФ намагаються позбавити її нинішнього впливу — а тим часом комуністичні вожді виявляються нездатними реагувати на власні помилки й вбачають порятунок у іншому — тотальному контролі над ЗМІ. Саме з такою пропозицією виступив Зюганов на закритих слуханнях за економічною програмою уряду й саме в обмін на такий контроль обіцяв кабінетові підтримку думців. Оце вже дійсно — нічого не забули й нічого не навчилися...

Москва

№217 12.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати