Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Компроміс не ознака слабкості, а доказ сили»

22 липня, 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Нагадавши, що Сполучені Штати працюють над «перезавантаженням» стосунків із Росією, Байден сказав: «Хочу вас і весь народ запевнити, що це не буде за рахунок України. Швидше, навпаки, я переконаний, що це буде корисно для України. Більш змістовні стосунки з Москвою можуть розвіяти думку про нульовий результат наших стосунків із сусідами Росії».

За словами американського віце-президента, сторони обговорили численні виклики, які сьогодні стоять перед Україною і ускладнені глобальною економічною кризою — зокрема, способи надання допомоги Україні Сполученими Штатами у провадженні складних реформ, необхідних для розбудови демократії, економіки та зміцнення енергосектора.

Джо Байден зізнався, що йому було приємно почути про те, що український уряд прийняв остаточні рішення, потрібні для повернення в Україну корпорації із закордонних приватних інвестицій. За його словами, такий крок сприятиме американським фірмам працювати в Україні, що в свою чергу допоможе оздоровити економіку обох країн.

Як очікувалось віце-президент США порушив тему співпраці між гілками влади та опозицією. Посилаючись на свій багаторічний досвід роботи в Сенаті США він сказав, що в період наближення до виборів досить складно приймати необхідні рішення. «Це важкий час у будь-якій демократії. Я сказав президентові те, що скажу іншим лідерам, з якими я сьогодні буду зустрічатися, співпрацювати разом, особливо в кризових умовах, — це не вибір а необхідність. І компроміс, хочу додати, — це не ознака слабкості, а доказ сили», — наголосив Байден.

«Україна зробила великий прогрес. За короткий період з часу проголошення незалежності у 1991 році жваве громадянське суспільство України, а воно жваве, й активні вільні ЗМІ, як ми сьогодні бачимо, її життєздатна демократія демонструють світові те, що незалежно від майбутніх викликів Україна продовжуватиме йти своїм вибраним шляхом як частина Європи. Сполучені Штати, пане Президенте, готові пройти цим шляхом з Україною, щоб побачити, що Україна стане життєздатною частиною Європи. Хочу вам подякувати за гостинність і чекаю продовження наших розмов з вашою делегацією. Я переконаний, що демократія в Україні укоріниться у ХХІ столітті», — завершив виступ американський віце-президент.

Після переговорів Президент України Віктор Ющенко та віце-президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден у Києві поклали запалені свічки до Меморіалу пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. А після завершення церемонії Віктор Ющенко та Джо Байден неформально поспілкувалися з киянами. Також український президент запросив американського віце-президента до однієї з кав’ярень скуштувати кави під час неформальної бесіди. Ющенко, зокрема, розповів Байдену цікаві подробиці з багатовікової історії Києва. Віце-президент США, у свою чергу, висловив надзвичайне захоплення київськими краєвидами й поцікавився історією України.

Це добре, що західні політики цікавляться історією нашої держави. І, мабуть, тому Україна так повільно просувається до європейських та євроатлантичних структур, бо не знає власного минулого.

Як слід оцінювати заяву віце-президента США Джо Байдена в Києві після переговорів із Президентом України Віктором Ющенко? Про це читайте в коментарі українського експерта

«США залишаються на своїх позиціях співпраці з Україною як незалежною країною, як з дуже важливим чинником безпеки в Європі»

КОМЕНТАР

Юрій ЩЕРБАК, екс посол України в США і Канаді:

— Я дав би дуже високу позитиву оцінку цій заяві віце-президента США Джо Байдена. На мій погляд, він навіть певною мірою перевершив сподівання. По-перше, були неправі ті політики, чи експерти, які казали, що це буде суто протокольний візит чи, візит ввічливості. Тому що ясно з цієї заяви, що це дуже серйозний політичний, я б навіть сказав, геополітичний візит, який свідчить про те, що Сполучені Штати залишаються на своїх позиціях співпраці з Україною як незалежною країною, як з дуже важливим чинником безпеки в Європі. А те, що сказано про суверенітет і продовження стратегічного партнерства, — це надзвичайно важлива заява. Оскільки вона свідчить про те, що буде продовжуватися лінія на зміцнення нашого стратегічного партнерства. Мені здається, дуже важливою була заява Байдена про необхідність реформ, особливо в енергетичному секторі. Це цілком зрозуміло й можна сказати, що громадянське суспільство весь час наполягає на тому, щоб програма енергозбереження і програма заміни енерговідновлювальних джерел в Україні існувала й розвивалась. Тут у нас є величезні резерви, які нам допоможуть зменшити нашу залежність від газу. При цьому Байден дав зрозуміти, що реформи проводити дуже нелегко. Тому що вони можуть бути непопулярними для населення. Але це необхідно для того, щоб країна виходила з кризи і щоб країна мала перспективу подальшого розвитку. В цілому, мені здається, що заява є вагомим внеском до розвитку наших відносин. Дуже важливо, що віце-президент США заявив, що ті самі меседжі він буде адресувати іншим своїм співбесідникам. Оскільки не буде подвійних чи потрійних калькуляцій. Одним казати одне, а другим інше. І це дуже важливо. І тому я б дуже позитивно оцінив і ми можемо вже з певністю сказати, що цей візит став дуже важливою віхою на шляху розвитку українсько-американських відносин.

Що стосується створення міждержавної комісії рівня Кучми — Гора? Ми не знаємо, як завершаться переговори і яким чином все це буде оцінено, і які будуть дані конкретні пропозиції. Можливо, щось з’явиться у заключному комюніке. В принципі ми вже маємо досить позитивний досвід існування комісії віце-президента США і президента України. Хоча я не думаю, що в такому форматі буде продовжуватися і відновлюватися ця співпраця. Але ясно, що нам потрібно подумати про інституційні відносини між міністерствами України та Сполучних Штатів Америки з метою більш тісної співпраці. Якщо така пропозиція буде, то це буде дуже добре. Хоча, можливо, обмежаться комісією не такого високого рівня. Як би там не було, в принципі, ми повинні довести свою відданість справі реформ і показати, що ми будемо далі співпрацювати зі Сполученими Штатами. Тому якщо хтось хоче цей візит зробити формальним і вихолостити його суттєвий зміст, то звичайно це буде дуже погано і свідчитиме про те, що в Україні є сили, які не хочуть продовження такого стратегічного партнерства і співпраці між нашими країнами. Я сподіваюсь, що навіть і опозиція навряд чи виступить із такими ініціативами, якщо їх можна назвати ініціативами, і навряд чи наважиться заперечити щось. Сподіваюсь, що ті люди, які хочуть і думають про свою відповідальність перед українським народом, повинні зрозуміти, всю вагу нашої співпраці з великою державою, якою продовжують залишатися Сполучені Штати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати