Конкурентів потрібно випереджати,
вважає міністр Зленко![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20011215/4231-3-2.jpg)
— Цей візит уже давно назрів. Він мав виключно економічний вимір і здійснювався в контексті курсу на економізацію зовнішніх зносин. Мене супроводжувала велика група представників ділових та бізнесових кіл, галузевих міністерств і відомств.
— Чи обговорювалися на зустрічах питання військово- технічного співробітництва, а також проблематика співпраці в галузі використання ядерних технологій?
— Жодних питань, пов’язаних із двостороннім військово-технічним співробітництвом та взаємодією в ядерній галузі, на переговорах не порушувалося.
— Наскільки реальними, на ваш погляд, є перспективи постачання іранських енергоносіїв територією України в Західну Європу?
— Я гадаю, що тут нам є над чим подумати. Звичайно, зараз ви знайдете більше скептиків, ніж прихильників цього амбіційного проекту. Проте вважаю, що років через десять це питання все одно перейде в практичну площину. Дивіться самі: Європа потребує нових джерел постачання енергоносіїв, і ці потреби збільшуються. Звичайно, є російський газ, є норвезький. Однак їхні ресурси та можливості транспортування не є невичерпними. А Іран за запасами газу посідає друге місце в світі. Тому вже зараз потрібно провести детальне техніко-економічне обгрунтування цього проекту. Виходячи з цього, українською стороною було запропоновано створити робочу експертну групу за участю зацікавлених сторін, в тому числі й України, з тим, щоб провести відповідні розрахунки.
Президент Ірану під час нашої зустрічі висловив політичну підтримку проекту транспортування іранського газу через територію Вірменії та України в Європу. До речі, газопровід Іран — Вірменія вже будується і фактично є реальністю. Тому хотів би, щоб ми уважно поставилися до цього стратегічно важливого проекту. Звичайно, це питання має вирішуватися іранською стороною при відповідній заінтересованості з боку Європейського Союзу.
— Наскільки серйозною є зацікавленість Ірану в розвитку економічної співпраці з Україною? Що українська сторона робить, щоб закріпитися на іранських ринках?
— Україна може запропонувати продукцію й технології, які за якістю і цінами задовольняють іранських партнерів. Так сталося, що у нас є саме те, чого потребує іранська сторона. Тому наші резерви економічної співпраці необмежені. Я ще раз переконався, що Іран — це наш вигідний економічний партнер. Той товарообіг, який ми маємо в цьому році — понад $150 млн. — це далеко не межа.
Головні сподівання ми покладаємо на поглиблення співпраці в рамках проекту спільного виробництва літака АН-140 в Ісфахані. Мало хто знає, що саме завдяки цьому багатомільйонному контракту нам вдалося підтримати наші підприємства авіа- та двигунобудівної галузей. Я задоволений, що під час візиту обговорено можливість виробництва певних модифікацій літака АН-140, зокрема, транспортного. Іранська сторона підтвердила свій намір будувати по 12 літаків щорічно. Однак наше співробітництво цим не обмежується. І в цьому я вбачаю реальну користь від візиту делегації. Лише один приклад. Як мене інформували, кожний бізнесмен, який приїхав у складі делегації до Ірану, отримав від своїх іранських колег по 2 — 3 конкретні бізнес-пропозиції. Це стосувалося таких галузей, як металургія, машинобудування, гірнича промисловість, нафтохімія. Деякі підприємці навіть вирішили залишитися в Ірані для більш детальної проробки відповідних пропозицій.
Ми домовилися про проведення в першому кварталі наступного року третього засідання українсько-іранської комісії з торговельно-економічного співробітництва. З української сторони її очолює перший віце-прем’єр-міністр Олег Дубина. Незабаром буде призначено нового посла України в Ірані. Потребує також прискорення процес створення в Ірані Торговельно-економічної місії України. Одним словом, ми повинні зробити все, щоб міцно утвердитися на ринках Ірану. Бо через кілька років це місце займуть наші конкуренти.
— Чи обговорювалися питання боротьби з тероризмом та проблематика Афганістану?
— За підсумками візиту ми підписали спільну декларацію, в якій, зокрема, засудили тероризм в усіх його формах та проявах і підтвердили готовність співпрацювати у боротьбі з цим явищем, а також з незаконним обігом та розповсюдженням наркотиків. До речі, я був першим главою зовнішньополітичного відомства, який відвідав Іран одразу після завершення Боннської конференції по Афганістану. Як відомо, іранська сторона відіграла вагому роль в успішному завершенні переговорів з формування перехідного уряду, якому 22 грудня в Афганістані відбудеться передача влади.
Важливою стала домовленість з іранською стороною щодо спільної участі в економічних проектах з відновлення та відбудови Афганістану. Сподіваюся, що тут ми маємо розкрити ще один резерв нашої співпраці — спільний вихід на ринки третіх країн.