Перейти до основного вмісту

Консорціум до ювілею

08 жовтня, 00:00

Отже, справа газотранспортного консорціуму, про який ішлося від спільної заяви Кучми, Путіна і канцлера ФРН Герхарда Шредера в Петербурзі в червні, переходить у розряд реалій. Він створюватиметься «на взаємовигідних умовах у формі господарського товариства з транспортування, забезпечення безпеки і стабільності функціонування газотранспортної системи України». Головний офіс знаходитиметься в Києві. Засади організації консорціуму — паритетні, відповідно до українського законодавства. Умовами документа передбачено, крім спільного транзиту, будівництво і проектування газопроводів, розробку спільних проектів через території України і Росії на зарубіжні ринки, у тому числі із залученням компаній третіх країн. Умови участі європейських газових компаній визначатимуться спільно на основі консенсусу. Термін дії угоди — 30 років, iз можливістю автоматичного подовження на п’ять років. Вже повідомлялося, що інтерес до участі висловлювали компанії з Франції і Італії. Тим часом представники і урядів, і бізнесу ФРН та Франції досі з коментарями не поспішали.

Володимир Путін по підписанню документів заявив, що «є підстави для привітань», і водночас зазначив, що це ще далеко не остаточне вирішення питання. Верховна Рада України запланувала розгляд питання про газотранспортну систему України на 12 травня. Питань, очевидно, буде багато: прем’єр-міністрові Кінаху доведеться з фактами переконувати, що консорціум дійсно працюватиме на користь України, як він це говорив усі останні дні, а не в інтересах «Газпрому» й Кремля, що дійсно участь сторін буде рівною, і залучення західного капіталу гарантуватиме, що Москва не отримає повного контролю над цією сферою, що проект не використовуватиметься в політичних цілях, що дійсно закритим буде питання про «обхідні труби». Досі ж про якусь відкритість в цьому питанні не йшлося. Питання залучення європейських компаній планується опрацювати до кінця року.

Що ж стосується інших результатів кишинівського саміту, то вони — здебільшого рутинні. Країни-члени Співдружності знову закликалися до більшої ефективності органів СНД (їх персонал скоротять майже на чверть), до заходів із впровадження в життя угоди про зону вільної торгівлі — причому якось без великого оптимізму, який з цього питання демонструвався три роки тому. Схвалено досвід роботи спостерігачів СНД на українських парламентських виборах, тепер, очевидно, спостерігачів від СНД запросять на вибори до Вірменії наступного року. Поспілкувалися між собою президенти Азербайджану та Вірменії, що досі траплялося дуже рідко, всі голови держав-учасниць СНД скуштували знаменитих кріковських вин. І мирно роз’їхалися

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати