Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

24 січня, 00:00

Шпигунство чи шпигуноманія?

Міністерство закордонних справ Великої Британії заперечує «будь-яку неналежну поведінку» співробітників британського посольства в Москві. Ця реакція Лондона спричинена показом у неділю ввечері телеканалом «Росія» програми «Спеціальний кореспондент». У передачі стверджувалося, що через другого секретаря посольства Великої Британії в Москві Марка Доу надходили гроші для деяких неурядових організацій (НУО), зокрема для Московської Гельсінкської групи та фонду «Євразія». В ефірі були показані копії платіжних документів із підписами М. Доу, згідно з якими великі суми грошей (як за готівковим, так і за безготівковим розрахунком) переводили цим НУО. Офіційний представник британського МЗС заявив: «Ми стурбовані та здивовані цими твердженнями. Ми відкидаємо будь-яке твердження про невідповідну поведінку в наших справах із російськими НУО». За його словами, «добре відомо, що уряд Великої Британії надає фінансову підтримку проектам, здійснюваним російськими НУО в області прав людини та громадянського суспільства. Вся наша допомога надається відкрито та спрямована на підтримку розвитку здорового громадянського суспільства в Росії».

Робота журналістів — дедалі небезпечніша

Минулого року при виконанні службових обов’язків у всьому світі загинули 150 журналістів, що стало найбільшим показником за всі роки, заявляє Міжнародна федерація журналістів (МФЖ). Репортери стали жертвами воєнних конфліктів, замовлених вбивств, природних катаклізмів і нещасних випадків, зазначається в доповіді цієї організації. На її думку, професія журналіста стає чимраз небезпечнішою. У документі йдеться, що близько 90 репортерів були вбиті, причому більшість — на замовлення політиків, представників напіввійськових сил або злочинців. Ірак залишається найнебезпечнішою країною для роботи журналістів: там загинули 35 професіоналів. На другому місці — Філіппіни. При цьому лише менше 10% вбивств журналістів послугували приводом для серйозних розслідувань влади, і тільки невелика частина обвинувачених постала перед правосуддям.

Португалія обрала нового президента

На президентських виборах у Португалії, що відбулися у неділю, переміг кандидат від правоцентристської партії Анібал Каваку Силва. Після підрахунку 99% бюлетенів центральна виборча комісія країни оголосила, що колишній прем’єр-міністр набирає 50,59% голосів виборців. Для перемоги йому було достатньо отримати просту більшість. Каваку Силва, якого на виборах підтримувала Соціал-демократична партія Португалії, зміг отримати удвічі більше голосів виборців, аніж його головний конкурент — юрист Мануель Алегре, який представляє Соціалістичну партію. Цікаво, що Каваку Силві вдалося випередити одразу п’ятьох кандидатів від лівих сил і перервати таким чином традицію, за якою з 1974 року на президентських виборах у Португалії перемагали лише соціалісти. Португалія — парламентська республіка, де реальним главою держави теоретично є глава уряду. Однак в умовах частої зміни кабінету міністрів фігура президента як гаранта стабільності набула в цій країні найважливішого значення.

В Ізраїлі судять Шарона-молодшого

У Тель-Авіві відкрилися судові слухання, на яких мають визначити покарання для сина прем’єр-міністра Ізраїлю Омрі Шарона. Шарон-молодший раніше визнав себе винним у підробці фінансової документації, наданні помилкових свідчень і порушенні закону про фінансування партій. Прокуратура збирається вимагати тюремного ув’язнення, адвокати розраховують на м’якше покарання. За даними обвинувачення, в 1999—2000 рр. Омрі Шарон отримав від кількох комерційних структур в Ізраїлі та за кордоном близько 1,3 мільйона доларів, що були використані для фінансування кампанії його батька, який балотувався на посаду лідера партії «Лікуд». Отримані суми значно перевищували обсяги фінансування, передбачені законом про політичні партії, і проводилися через підставну фірму в обхід офіційного рахунку передвиборної кампанії. Прем’єр- міністр Аріель Шарон на початку місяця переніс обширний інсульт і відтоді залишається в стані коми.

Хай живе емір?

Парламент Кувейту ухвалив рішення провести сьогодні церемонію вступу на посаду нового еміра, повідомляє Бі-Бі-Сі з посиланням на голову кувейтського парламенту Джасіма аль-Карафи. За його словами, 75-літній Шейх Саад аль-Абдулла ас-Сабах має конституційне право на присягу як наступник еміра, який помер вісім днів тому. Утім, минулої суботи уряд країни почав процедуру передачі влади прем’єр-міністру, який фактично правив країною останні кілька років. Проблеми з передачею влади в Кувейті пов’язані з поганим станом здоров’я наступника, через що уряд виступив із вимогою провести медичне обстеження Шейха Саада ас-Сабаха, щоб з’ясувати, чи здатен він керувати країною. Правляча сім’я також розділилася в думці щодо майбутнього лідера.

Турецького письменника більше не переслідують

Турецький суд відхилив позов проти відомого письменника Орхана Памука, якого обвинувачували в «образі Туреччини». 16 грудня процес відклали. Терміном його відновлення називали 7 лютого. Рішення суду надійшло вслід за відмовою міністерства юстиції країни заявити, чи підтримує воно обвинувачення на адресу літератора, спричинені його зауваженнями з приводу вбивств курдів і вірменів, які здійснювалися турками в ХХ столітті. Раніше справа проти Памука породила жорстку критику на адресу Анкари з боку Європейського Союзу, увійти до складу якого прагне Туреччина. Як заявила в інтерв’ю Бі-Бі-Сі Морін Фрілі, перекладач і друг турецького письменника, Памук висловив задоволення тим, що справа до розгляду не взята. Однак, додала Фрілі, є й інші обвинувачені, яким загрожують ті самі статті кримінального кодексу Туреччини, їх понад 60, і всі вони письменники та видавці. Влада Туреччини наполягає на тому, що загибель вірменів у конфліктах, які супроводили розпад Османської імперії на початку ХХ століття, не була результатом геноциду, вказуючи, що тоді ж були вбиті й багато турків. Крім того, Анкара не приймає закликів вважати актом геноциду вбивство людей, які брали участь у повстанні курдських сепаратистів у 1980—1990-ті роки.

«Розлучення та дівоче прізвище»

Немолода йорданка Умм Хатім вирішила розлучитися зі своїм чоловіком, щоб «не зустрічатися з ним на тому світі». Як пише кувейтська газета «Ас-Сіяса», 85-літня Умм Хатім нещодавно дізналася, що як правовірна заміжня мусульманка після смерті вона «зустрінеться в раю» з чоловіком, і вони знову будуть разом. Ця перспектива настільки налякала жінку, яка десятиріччями терпіла побої й образи від чоловіка, що вона одразу подала заяву на розлучення. «65 років він мене бив, ображав, знущався, виганяв із будинку, а тепер, виявляється, мені ще й на тому світі його терпіти?!» — заявила Умм Хатім своїм дітям, які намагалися її відрадити. За словами жінки, вона розлучається не для того, щоб ще раз «вискочити заміж», а щоб «не потрапити на небеса в обійми остогидлого чоловіка», якого вона не хоче бачити «ні на тому, ні на цьому світі». Вона також каже, що розраховує пожити спокійно хоч би решту свого життя. Чоловіку Умм Хатім 90 років, і, якщо вірити дружині, він досі обзиває та принижує її.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати