Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / ПЛАНЕТА

26 травня, 00:00

Генсек НАТО відвідає Україну

Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер відвідає Україну 27 червня, повідомив журналістiв міністр закордонних справ України Борис Тарасюк на форумі з питань безпеки Ради євроатлантичного партнерства (РЄАП) у шведському місті Оре. Під час зустрічі в рамках неформального саміту Б. Тарасюк зустрівся з Генсекретарем НАТО й обговорив майбутній візит. «Ми обговорили плани його (Схеффера. — Ред. ) майбутнього візиту в Україну. Візит відбудеться 27 червня», — сказав Б. Тарасюк. Міністр зазначив, що Генсекретар НАТО приїде в Україну на запрошення Президента України Віктора Ющенка й уряду країни.

«Голанська місія». Повна готовність

У Миколаївській області на загальновійськовому полігоні «Широкий лан» завершується підготовка особового складу 165-го окремого батальйону матеріально-технічного забезпечення Збройних Сил України для виконання завдань у складі Місії ООН на сирійських Голанських висотах. Підготовка розпочалася наприкінці лютого на базі однієї з частин Південного оперативного командування Сухопутних військ ЗС України. Протягом трьох місяців понад 150 майбутніх «блакитних касок» інтенсивно готувалися до виконання завдань у складі Місії ООН. Українським військовослужбовцям у складі Місії поставлять завдання всебічного забезпечення військ Місії ООН зі спостереження за роз’єднанням ізраїльських і сирійських військ у районі Голанських висот — ремонт і технічне обслуговування бойової, транспортної, спеціальної та інженерної техніки, забезпечення інших контингентів Місії продуктами харчування, водою, технічними засобами і майном.

Євроконституція — без другого шансу

Повторного референдуму із питання про схвалення єдиної конституції Європейського Союзу в разі перемоги її противників не буде, попередив прем’єр-міністр Франції Жан-П’єр Раффарен. «Франція висловить свою думку один раз. Другого шансу не буде», — заявив він в інтерв’ю британській телерадіокорпорації Бі-Бі- Сі. Референдум у Франції відбудеться 29 травня. Поки що, згідно з опитуваннями, кількість противників конституції перевищує кількість її прихильників. Щоб набути чинності, єдиний основний закон ЄС має бути ратифікований усіма 25 країнами-членами Союзу. На думку Жана-П’єра Раффарена, у разі невдачі на розробку нового проекту може знадобитися до десяти років.

Єгипет реформується

В Єгипті вчора відбувся загальнонаціональний референдум, на який винесено питання про зміну порядку виборів президента країни. Головною новиною стає можливість вибору глави держави з кількох кандидатур. Ініціатором реформи став 77-річний президент Єгипту Хосні Мубарак, який перебуває при владі 23 роки. Важливу роль у цьому відіграли і США, які закликають єгипетську владу до демократизації політичного життя. Єгипетські опозиційні партії, підтримуючи ідею зміни системи президентських виборів, закликали до бойкоту референдуму. Вони вважають, що умови для висунення альтернативних кандидатів на посаду президента дуже жорсткі та практично нездійсненні. Так, для висунення кандидата необхідно заручитися підтримкою 250 виборних осіб різного рівня, в тому числі 65 депутатів і 15 сенаторів.

«Помаранчеві» фотографії «Дня» — в Європарламенті

У Брюсселі в приміщенні Європейського парламенту відбулося відкриття фотовиставки «Помаранчева мить життя», присвяченої подіям в Україні під час помаранчевої революції. До основної експозиції увійшли роботи фотокореспондентів провідних українських видань. Серед них — і газети «День» (фотороботи Миколи Лазаренка й Михайла Марківа). Виставку було організовано за сприянням Представництва України при ЄС, Міжнародного фонду «Україна-3000» та віце-президента делегації Європейського парламенту по зв’язках з Україною Чарльза Теннока. Особливістю фотовиставки в Європейському парламенті стало те, що її було доповнено фотоматеріалами з особистих колекцій депутатів, які входили до складу місії міжнародних спостерігачів за виборами президента України від Європейського парламенту. Уперше експозицію було відкрито 22 січня 2005 року в Києві в Українському домі. За останні місяці частини виставки експонувалися у кількох містах України, а також у Франції, Голландії, Бельгії, Росії.

Баку—Джейхан відкрито

«Нафтова революція», про яку стільки говорили геологи, інвестори й політики, здійснилася: вчора у столиці Азербайджану урочисто відкрито нафтопровід Баку—Тбілісі—Джейхан (БТД). 1600-кілометрова труба, якою нафта вперше перекачуватиметься із Каспійського басейну безпосередньо на узбережжя Середземного моря, проходить територією трьох країн — Азербайджану, Грузії та Туреччини. Будівництво БТД обійшлося у 3,6 млрд. доларів. Оператором труби стане міжнародний консорціум (AIOC), що займається розробкою нафтових родовищ азербайджанського шельфу, в якому британська компанія British Petroleum з 30-відсотковою часткою посідає чільне місце. Проект будівництва БТД пройшов через складний період сумнівів, особливо, коли з’ясувалося, що нафти в азербайджанському шельфі Каспію не так багато, як передбачалося. Іншими перешкодами на шляху реалізації проекту були низькі світові ціни на нафту, протести екологічних організацій — особливо у Грузії, — а також політичний тиск із боку Росії. Однак прагнення США й Західної Європи зменшити залежність від енергоносіїв з Близького Сходу та з Росії, а також висока якість азербайджанської нафти допомогли зберегти інтерес до проекту. Нафтопроводу від самого початку надавався статус стратегічного. У США навіть запровадили спеціальну посаду радника з питань Каспійського регіону. Вперше нафта Каспію почне надходити на міжнародні ринки в обхід Росії. Україна такою можливістю поки що не скористалася — нафтопровід Одеса—Броди працює в реверсному режимі.

«Амністія» звинувачує США

У свіжому звіті міжнародної правозахисної організації «Міжнародна амністія» адміністрацію США звинувачують у подвійних стандартах і руйнуванні основоположних цінностей у сфері прав людини. У 300-сторінковому документі міститься також критика на адресу усієї міжнародної спільноти за нездатність ефективно впоратися з кризою в африканському Дарфурі та відзначається жорстокість бунтівників Іраку, що зростає. За словами генерального секретаря організації Айрін Кан, «ніколи ще наступ на фундаментальні цінності не був таким руйнівним», як при спробах Білого дому «ослабити всеосяжну заборону на застосування тортур».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати