Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

20 квітня, 00:00

Останнє «чорноморське» попередження

Порушення Росією положень базових угод про тимчасове перебування в Україні Чорноморського флоту може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій в українських територіальних водах, заявляє МЗС України. «Встановлено факти порушення екологічного законодавства. Особливу стурбованість викликає категорична відмова російської сторони повернути українській стороні засоби навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки мореплавання на узбережжі Криму, що унеможливлює виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань у сфері забезпечення безпеки судноплавства та може стати причиною виникнення різного роду надзвичайних ситуацій у територіальному морі України», — заявив заступник керівника прес-служби МЗС Дмитро Свистков. Зокрема, мають місце порушення російською стороною встановленого порядку використання орендованих земельних ділянок і майнових об’єктів. Д. Свистков зазначив, що з 1997 року, коли було підписано угоду про тимчасове перебування ЧФ РФ в Україні, «жодна українська комісія не потрапила на об’єкти Чорноморського флоту», тому «в нас накопичилося чимало запитань до російської сторони». Він зауважив, що Україна допускає можливість дострокового виведення ЧФ РФ із Криму з ініціативи російської сторони. Водночас, «про базування ЧФ РФ у Криму після 2017 року, коли закінчиться термін відповідної угоди, не йдеться», — зазначив він. Напередодні голова українського МЗС Борис Тарасюк заявив, що Україна не має наміру подовжувати термін перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на своїй території.

Куба стурбована правами в’язнів на Гуантанамо

Відповідаючи на критику, висловлену у внесеній Сполученими Штатами резолюції Комісії ООН з прав людини щодо Куби, Гавана підготувала проект іншої резолюції для цієї ж комісії. У ньому йдеться про розташовану на Кубі американську базу Гуантанамо, де утримують арештантів з Афганістану та Іраку. «Значна кількість урядів і парламентів усього світу висловили свою стурбованість щодо Гуантанамо, — йдеться в проекті. — Європейський парламент у своїй резолюції від 28 жовтня 2004 року звернувся до уряду Сполучених Штатів з проханням дозволити неупереджене і незалежне вивчення заяв про погане ставлення і тортури, заподіяні проти людей, позбавлених свободи, які перебувають під вартою Сполучених Штатів». Тому Куба, зокрема, пропонує звернутися з проханням до уряду США про дозвіл на неупереджене і незалежне вивчення відповідними структурами Комісії з прав людини умов утримання в’язнів на військово-морській базі Гуантанамо. А Верховному Комісару ООН з прав людини запропоновано підготувати і представити на 62 сесії Комісії — у наступному році — звіт про стан затриманих на Гуантанамо. Зважаючи на те, що Україна проголосила захист прав людини в усьому світі своїм пріоритетним зовнішньополітичним завданням, у Гавані сподіваються, що Київ підтримає й турботу про права ув’язнених на Гуантанамо.

Берлусконі не йде

Уряд Італії охопила криза. Прем’єр-міністр країни Сильвіо Берлусконі подав президенту Італії Карло Ч’ямпі повідомлення про відставку чотирьох міністрів кабінету, але заявляє, що сам іти не збирається. Християнські демократи, одна з ключових сил урядової коаліції, вимагають від Берлусконі залишити посаду й оголосити про створення нової коаліції на новій політичній платформі. Однак прем’єр заявляє, що у відставку не піде. Відставка з метою перегрупування та створення нового уряду — улюблений спосіб зміцнення влади під час політичних криз, яких за останні 50 років Італія пережила не менше півсотні. Однак Берлусконі завжди заявляв, що не піде цим шляхом, оскільки хоче змінити імідж прем’єра. Берлусконі та його коаліція прийшли до влади в Італії 2001 року, і прем’єр заявляв, що його уряд, вперше за всі післявоєнні роки, зуміє встояти при владі без дострокових виборів, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Туркменбаші рахує бізнесменів

Президент Туркменії Сапармурат Ніязов вимагає від керівників правоохоронних органів налагодити чіткий облік підприємств недержавного сектора економіки. «У цій сфері в нас багато невикористаних резервів, але, щоб скористатися ними з найбільшою віддачею, насамперед необхідно налагодити чіткий облік усіх учасників економічного ринку з метою максимального використання їхнього реального потенціалу», — заявив президент. Ніязов розпорядився підготувати документ, спрямований на вдосконалення процедури реєстрації й перереєстрації підприємств недержавної форми власності, повідомляє Інтерфакс.

Лукашенко проти революцій

«Ми категорично не сприймаємо сценарій «демократичної зміни» політичних еліт, неугодних Заходу. Це ніякі не кольорові революції — це бандитизм під виглядом демократії», — заявив О. Лукашенко, виступаючи перед білоруським парламентом зі зверненням до народу. «Ліміт таких революцій білоруський народ цілком вичерпав у минулому столітті», — наголосив президент, зауваживши, що «тільки народ може нас усунути від реалізації завдань». «Ніякі бандити, ніякі революціонери, ніякі гроші не зможуть працювати в Білорусі. Сьогодні ці гроші мішками, чемоданами ввозять у Білорусь. Ми знаємо, а якщо мовчимо, ще не означає, що не знаємо», — заявив О. Лукашенко. Він також додав: «Комусь не подобається наша самостійність, але поступатися нею ми не збираємося». «На коліна ми (Білорусь. — Ред.) ніколи не станемо», — заявив О. Лукашенко, повідомляє Інтерфакс.

А ти віддав гроші президенту?

Близько 50 військових пенсіонерів і ветеранів Великої Вітчизняної війни Примор’я надіслали «президентські» надбавки до пенсій назад у Кремль. Володимиру Путіну надіслали бланки з позначкою «Подачки не потребую. Пенсію прошу проіндексувати згідно із законом», повідомляє ІТАР-ТАРС. Коли в Росії вийшов закон про монетизацію пільг, військові пенсіонери Примор’я, обурені скасуванням того, що раніше їм належало згідно із законом, надіслали кілька листів до уряду, Держдуми й президента з вимогами індексувати пенсію. Але коли президент оголосив, що до військових пенсій додадуть лише 240 рублів, відставники вирішили відправити ці гроші назад у Кремль.

Трагедія чеського замку

У Чехії, в Південній Моравії, через сильну пожежу частково вигорів замок Пернштейн, один із найстаріших і найкрасивіших у країні. Збитки, завдані замку, оцінюються приблизно у $4,35 млн. Найбільш постраждала одна з центральних будівель, колишнє зерносховище, в якому розташовувався депозитарій замку. Від будівлі залишилися тільки зовнішні стіни. Незадовго до пожежі частину замкової колекції картин відправили на виставку до іншого замку, Ледніце, і тому вони не постраждали. Пожежникам вдалося врятувати ще деякі експонати, але більша частина колекції — близько 5 тис. предметів, серед них 300 картин і 700 предметів меблів XVIII—ХIХ століть — згоріла. Пернштейн розташований неподалік від чеського міста Брно. Замок збудовано 1285 року. На відміну від більшості чеських замків, які активно перебудовували у XVII—ХIХ століттях, Пернштейн зберіг свій зовнішній вигляд з першої половини XVI століття, повідомляє РІА «Новости».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати