Коротко / ПЛАНЕТА
НАТО відповість Україні
Під час засідання Комісії Україна — НАТО 21 квітня в Литві очікується відповідь з боку НАТО на заяву Президента України Віктора Ющенка про готовність України приєднатися до Плану дій щодо членства в цій організації, повідомив заступник керівника прес- служби МЗС України Дмитро Свистков. За його словами, делегацію України очолить міністр закордонних справ України Борис Тарасюк. Під час засідання буде визначено пріоритетні напрями подальшої співпраці з Альянсом на найближчу перспективу. Також учасники засідання оцінять стан виконання Плану дій Україна — НАТО й можливості подальшого поглиблення співробітництва України з Північноатлантичним альянсом.
Латвія не піде з Іраку
Латвія не виведе свій контингент з Іраку, поки її допомога потрібна США, заявив прем'єр-міністр Латвії Айгар Калвітіс. За його словами, «латвійські солдати залишаться в Іраку, допоки США необхідна їхня підтримка. США надали Латвії неоціниму підтримку в поверненні незалежності, і тому наші солдати надаватимуть професійну допомогу армії США в Іраку так довго, як це буде потрібно». Раніше прес-служба міністерства оборони Латвії повідомила, що якщо Польща виведе свій військовий контингент з Іраку, то міноборони Латвії також може розглянути питання про виведення своїх військ. Нині в Іраку перебувають 100 латвійських солдатiв, які служать під командуванням польського корпусу. Напередодні стало відомо про намір уряду Польщі вивести свої війська з Іраку, повідомляє РІА «Новости».
Французи — проти Європейської конституції
Зусилля із забезпечення підтримки народом Франції єдиної Європейської конституції на референдумі, що відбудеться 29 травня, залишаються безрезультатними, свідчать соціологи. У Франції опубліковано результати одразу двох опитувань населення, які підтверджують, що більшість жителів країни мають намір проголосувати проти цього документа. Згідно з дослідженням інституту БВА, мають намір сказати «ні» конституції 53%, ще один інститут прогнозує негативну відповідь 54% французів. Ця тенденція не змінюється вже близько місяця і викликає зростаючу тривогу в керівництва як Франції, так і Європейського Союзу. Для набуття чинності Європейську конституцію мають затвердити всі 25 країн, що входять до ЄС. Без цього документа, що впроваджує, зокрема, істотні зміни в роботу організації, ЄС може виявитися недієздатним. У низці держав конституцію винесли на загальнонаціональний референдум, в інших її затверджує парламент. Поки що лише іспанці схвалили цей текст на референдумі, що зробили також парламенти кількох інших країн. Першою його схвалила Литва.
В Індонезії знову тривога
У зв'язку з активністю вулкана Таланг на індонезійському острові Суматра місцева влада провела евакуацію понад 26 тис. жителів, які були в небезпечній зоні. Днями вулкан викинув хмару пилу й попелу, яка піднялася на тисячу метрів над кратером. Одночасно в околицях стався слабкий землетрус. Серед місцевих жителів почалася паніка, оскільки була ймовірність того, що Таланг почне викидати лаву й каміння, що було б серйозною загрозою жителям навколишніх селищ. Щоправда, вчора було відзначено певний спад активності вулкана, розташованого приблизно за 900 кілометрів на північний захід від столиці країни Джакарти. Співробітники департаменту вулканології західної Індонезії оголосили, що найближчим часом очікується сплеск активності вулканів поблизу усього західного узбережжя острова Суматра.
Саудiвцям заборонили примусові шлюби
Вища релігійна влада Саудівської Аравії заборонила видавати жінок заміж всупереч їхньому бажанню. Великий муфтій Абдельазіз аш-Шейх заявив, що примусові шлюби суперечать ісламському праву, і винних в їх організації слід ув'язнити. Великий відсоток таких весіль у Саудівській Аравії, на думку спостерігачів, є однією з причин значної кількості розлучень у країні. Ця заборона стала серйозною перемогою борців за права жінок у Саудівській Аравії. Великий муфтій сказав: «Примушувати жінку виходити заміж за того, хто їй не до вподоби, і забороняти їй виходити заміж за того, кого вона вибрала... недопустимо». Він додав, що батька, який примушує свою доньку піти на таке, слід запроторити до в'язниці й не випускати, «допоки не передумає». Згідно з місцевими засобами масової інформації, близько половини шлюбів у країні закінчуються розлученням. Жінки в Саудівській Аравії повинні носити вбрання, яке закриває обличчя й фігуру, не можуть подорожувати самостійно або спілкуватися з чоловіками, крім родичів. До 2001 року жінки не мали права отримувати посвідчення особи, та й тепер не можуть цього зробити без дозволу родича-чоловіка. Вони не мають виборчого права. До минулого червня їм також забороняли працювати за більшістю спеціальностей, зазначає Бі-Бі-Сі.
Болгарія й Румунія — на європейській «фінішній прямій»
Учора Європейський парламент схвалив вступ Румунії та Болгарії до Євросоюзу з 1 січня 2007 року. Це рішення було прийняте більшістю голосів депутатів у рамках пленарної сесії Європарламенту, що триває в Страсбурзі. Як раніше повідомлялося, комітет Європарламенту з питань зовнішніх зв'язків на засіданні 30 березня також схвалив вступ Болгарії й Румунії до Євросоюзу в 2007 році. Підписання договору про приєднання цих країн до ЄС заплановане на 25 квітня. Згідно з договором про вступ, прийняття Болгарії й Румунії до Євросоюзу можуть відкласти на 2008 рік, якщо вони не зможуть успішно провести реформи судової системи, зменшити рівень корупції та привести законодавство у відповідність до європейського.
НП з прем'єром Нової Зеландії
Літаку, в якому була прем'єр-міністр Нової Зеландії Хелен Кларк, довелося здійснити вимушену посадку. При цьому сама Кларк отримала забої, повідомляє Бі-Бі-Сі. У двомоторному літаку Piper Aztec, що потрапив до зони турбулентності на висоті майже два з половиною кілометри, раптово відкрилися двері. Двоє охоронців утримували їх до аварійної посадки. Літак різко втратив висоту, але сів на злітно-посадочній смузі, що була неподалік. «У той момент ми всі думали про те, чи залишимося живі, чи загинемо», — розповіла Хелен Кларк через дві години після посадки. Хелен Кларк поверталася з курортного містечка Роторуа на Північному острові до столиці країни Веллінгтона. Експерти з питань повітряної безпеки наразі з'ясовують, чому під час польоту відкрилися двері. На борту літака, крім пілота, перебували Хелен Кларк, двоє охоронців і прес-секретар прем'єра.
Нова проблема між Японією й Китаєм
Японія почала розподіл ліцензій на видобуток газу в тих районах Східно-Китайського моря, на які претендує також Китай. Цей жест японської влади явно ускладнить відносини з Пекіном. Зроблено це після вихідних, в які в Китаї тривали антияпонські демонстрації. Виступи були викликані рішенням Токіо схвалити підручник історії, в якому, на думку критиків, ретушується жорстока поведінка японської армії під час війни. І Японія, і Китай претендують на запаси газу в Східно-Китайському морі. Розробка цих родовищ китайцями призвела до протестів з японської сторони. Обидві країни шукають нові джерела енергії для задоволення своїх потреб. Пекін характеризує цю сировинну ворожнечу як одну з найголовніших проблем у двосторонніх відносинах. Буквально днями китайська влада саме вимагала від Токіо не видавати жодних ліцензій на видобуток газу в спірних районах.
Випуск газети №:
№66, (2005)Рубрика
День Планети