Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

12 квітня, 00:00

Іран заперечує

Іран не купував в України крилатих ракет, які можуть нести ядерний заряд, заявив представник іранського МЗС Хамід Реза Асефі, повідомляє Інтерфакс. За його словами, документальних свідчень, які б вказували на закупівлю таких озброєнь іранськими урядовими організаціями, немає. Як повідомлялося, Служба безпеки України 2004 року виявила й припинила діяльність міжнародної злочинної групи торговців зброєю на території України, до якої входили громадяни Росії, України й Австралії. Встановлено, що ці особи під виглядом вивозу з України до Росії здійснили в 2000—2001 роках поставки 12 крилатих ракет типу Х-55 до Китаю та Ірану.

Киргизстан обере президента в липні

Парламент Киргизстану прийняв відставку президента Аскара Акаєва і призначив вибори нового глави держави на 10 липня. Акаєв підписав заяву про складання з себе президентських повноважень ще 4 квітня, однак парламент Киргизії відмовлявся офіційно прийняти його відставку, оскільки в цьому разі він отримував би значні привілеї як колишній глава держави. Тільки після того, як депутати позбавили Акаєва та членів його сім’ї більшості пільг, у тому числі права активно брати участь у політичному житті країни, депутати схвалили його відставку. Тим часом Верховний суд Киргизії учора виправдав одного з лідерів опозиції Фелікса Кулова, якого звинувачували в розкраданні державних коштів у період роботи мером Бішкека та губернатором Чуйської області. Минулого тижня Верховний суд зняв із Кулова й інші обвинувачення. Згідно з рішеннями суду Кулова поновили у громадянських правах, йому повернуть усі нагороди і звання, і він зможе брати участь у громадсько-політичному житті країни. Тепер Фелікс Кулов може сконцентруватися на участі в президентських виборах. Передбачається, що Кулов і тимчасово виконуючий обов’язки президента країни Курманбек Бакієв будуть основними фаворитами у президентських перегонах, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Ірак змінить назву і прапор?

Державний прапор Іраку і назву країни можуть змінити. Про це заявив колишній віце-президент Іраку й один із кандидатів на посаду заступника прем’єр-міністра в новому уряді країни Роз Нурі Шавіс. Він фактично підтвердив опубліковану кілька днів тому курдськими газетами інформацію про те, що нинішню назву держави «Республіка Ірак» змінять на «Федеративна республіка Ірак». Він також заявив про рішення змінити іракський прапор, оскільки він «представляє партію Баас, а не весь іракський народ». Спробу змінити державний символ Іраку здійснила Тимчасова керівна рада країни 2003 року. Замість червоно-біло-чорного прапора з трьома зеленими зірками й написаними рукою Саддама Хусейна словами «Аллах Акбар» було запропоновано синьо-жовтий стяг із зображенням півмісяця. Дві смуги синього кольору символізували ріки Тигр та Євфрат, а жовта смуга між ними — Курдистан. Однак хвиля протесту в Іраку не дозволила тоді реалізувати ці плани, повідомляє РІА «Новости».

Останнє слово Ходорковського

Вирок у справі колишніх співвласників нафтової компанії ЮКОС Михайла Ходорковського та Платона Лебедєва оголосять 27 квітня. Учора Ходорковський виступив з останнім словом. У ньому він сказав, що вважає себе невинним і не просить про полегкість. Прокуратура вимагає засудити Ходорковського й Лебедєва до десяти років в’язниці. Третьому підозрюваному, колишньому главі компанії «Волна» Андрію Крайнову, який частково визнав свою провину, загрожує п’ять із половиною років умовно. Ходорковський виступав півгодини. Він заявив, що його посадили за грати «корумповані чиновники з оточення президента» з метою «розграбувати компанію». «Уся країна знає, що мене запроторили до в’язниці, щоб не заважати розграбуванню ЮКОСу. Певні впливові люди затіяли планомірне знищення ЮКОСу з метою забрати процвітаючу компанію, точніше, — її прибуток», — заявив Ходорковський. Він виключив наявність у його противників політичних мотивів, але при цьому заявив: «У мене немає ані яхт, ані палаців, ані футбольних клубів... Я був неправильним олігархом, тому влада не лише відібрала ЮКОС, а й тримає мене другий рік у в’язниці». Організація «Міжнародна амністія» заявила вчора, що справа Ходорковського «має значний політичний контекст» і висловила свою стурбованість у зв’язку з порушеннями прав підсудних та їхніх адвокатів.

Відставка заради честі парламенту

Естонські законодавці від правлячої Партії реформ Пееп Ару та Тоомас Тейн подали в понеділок керівництву парламенту заяви про складання з себе депутатських повноважень. Як повідомив Інтерфаксу прес-секретар парламентської фракції Партії реформ Пееп Ліллемягі, депутати залишають парламент цього ж дня. Причиною добровільного залишення парламенту стала неналежна поведінка депутатів: Ару і Тейна затримала напередодні пізно ввечері поліція в талліннському барі «Вийтлев Сина» в нетверезому станi. Вони образили співробітників поліції, які були змушені доставити їх до поліцейського відділку. Стосовно бешкетників порушено кримінальну справу за обвинуваченням в образі представників правоохоронних органів. Також розглядається питання про притягнення депутатів до адміністративної відповідальності. Після відновлення незалежності Естонії 1991 року це другий подібний скандальний випадок із депутатами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати