Коротко / ПЛАНЕТА
Трійка ЄС позитивно оцінила зміни в Україні
Європейський Союз позитивно оцінює зміни в Україні. Про це в Києві повідомила комісар Європейської комісії з питань зовнішніх відносин та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер за результатами засідання Україна — Трійка ЄС. «Я бачу, що був рух... Безперечно, був прогрес», — сказала комісар, повідомляють Українські новини. Вона зазначила, що вже втретє в 2005 році відвідує Україну, і зміни помітні вже зараз. Міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн позитивно оцінив зміни в Україні за результатами акцій протесту проти фальсифікацій виборів президента України, які відбувалися в листопаді-грудні 2004 року. «Так, ви це зробили!» — сказав він. Він також сказав, що раніше Трійка ЄС зустрілася з прем’єр-міністром Юлією Тимошенко і віце-прем’єр-міністром з питань євроінтеграції Олегом Рибачуком. Ферреро-Вальднер сказала, що наприкінці квітня відбудуться переговори між Україною та ЄС, на яких розглянуть можливість підготовки до лібералізації візового режиму ЄС для громадян України. Крім того, ЄС готовий надіслати експертів для допомоги в наближенні законодавства України до норм ЄС.
Акаєву пропонують гарантії
Один із лідерів опозиції Киргизстану Фелікс Кулов пообіцяв гарантії безпеки президенту-втікачу Аскару Акаєву в разі його повернення на батьківщину і сказав, що запропоновані Акаєвим напередодні переговори про легітимну передачу влади можуть затягнутися і призначені на 26 червня президентські вибори відбудуться пізніше. «Гарантії особистої безпеки — передусім. Буде необхідна охорона, навіть посилена, і майно його там, де він житиме, пересування, зустрічі тощо — це жодних сумнівів не викликає і не повинно викликати», — сказав Кулов на прес-конференції. Акаєв, який перебуває в Росії, заявив, що готовий достроково скласти з себе повноваження президента, хоча й вважає себе всенародно обраним, але за умови гарантій безпеки і згідно із законом. Акаєв висловив готовність до переговорів зі спікером парламенту Омурбеком Текебаєвим, якого вважає єдиним легітимним представником опозиції у країні після приходу її до влади, повідомляє Рейтер.
Болгарія й Румунія зробили крок назустріч ЄС
Комісія із зовнішніх зв’язків при Європейському парламенті проголосувала вчора за вступ до ЄС Болгарії та Румунії з 1 січня 2007 року. Голосування з цього питання в асамблеї ЄС відбудеться 13 квітня. Потім із країнами підпишуть договір, який ляже на стіл європейських урядів країн-членів ЄС для остаточної ратифікації. Болгарія й Румунія із загальним населенням у 30 млн. людей є найбіднішими державами з усіх колишніх європейських соцкраїн. Свого часу ЄС заявляв про те, що цим країнам, перед тим як приєднатися до Союзу, необхідно подолати корупцію та інші існуючі на сьогодні проблеми. Переговори з Болгарією про вступ до ЄС завершилися ще в червні минулого року. Європейські чиновники вказали тоді Болгарії на неблагополучну ситуацію з циганами, які є національною меншиною в цій країні. У Румунії критики зазнала ситуація зі свободою слова та процвітаюча останніми роками проституція, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Світ знову допомагає Індонезії
Президент України Віктор Ющенко висловив президенту Індонезії Сусіло Бамбанг Юдхойоно співчуття у зв’язку з новим землетрусом. В Індонезії терміново докладають зусиль для надання допомоги після землетрусу біля узбережжя Суматри, внаслідок якого, за офіційними оцінками, загинула приблизно тисяча осіб. Однак погана погода заважає польотам і доставці продовольства, наметів та інших предметів першої необхідності. Сильних ушкоджень зазнали дороги та лінії електропередач, багато жителів залишилися без чистої питної води. На острів прибула делегація ООН із метою оцінити масштаби руйнування та обсяг необхідної допомоги. У регіоні діє велика кількість гуманітарних організацій, що прибули туди після грудневого цунамі, внаслідок якого загинуло 300 тисяч осіб. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, на постраждалому від землетрусу острові Ніас останніми роками розвивалася туріндустрія і почався будівельний бум. При цьому багато споруд будували з бетону, а не зі стійкіших до підземних поштовхів традиційних матеріалів, що призвело до великої кількості жертв та руйнувань.
Військово-технічна дружба
Генеральний директор державної компанії «Укрспецекспорт» Сергій Бондарчук і міністр оборони Грузії Іраклій Окруашвілі підписали угоду про військово-технічне співробітництво двох країн. За словами присутнього на підписанні секретаря Ради національної безпеки й оборони України Петра Порошенка, документ передбачає, зокрема, підготовку в Україні грузинських фахівців і співробітництво у створенні в Грузії підприємств із ремонту військової техніки. Відповідаючи на запитання журналістів, секретар РНБО України зазначив, що угода не передбачає продажу зброї Грузії.
Сирія піде з Лівану до виборів
Сирія повідомила ООН, що виведе всі свої війська з Лівану до парламентських виборів у цій країні, запланованих на травень. Про це в надісланому до ООН листі повідомив міністр закордонних справ Сирії Фарук аль-Кулі. Сирія вже почала виведення військ під тиском ліванців, обурених убивством колишнього прем’єр-міністра країни Рафіка Харірі. Ліванська опозиція звинуватила Дамаск у причетності до цього вбивства, й акції протесту призвели до відставки просирійського уряду Лівану. Дамаск рішуче заперечує свою причетність до вбивства Харірі. Кількість сирійських солдатiв у Лівані, що колись сягала 40 тисяч, до понеділка скоротилася до 8 тисяч. Резолюція ООН, запропонована США та Францією у вересні минулого року, закликає до повного виведення сирійських військ і співробітників спецслужб із Лівану. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, нині в Раді Безпеки ООН обговорюється можливість проведення міжнародного розслідування вбивства Рафіка Харірі.
Лора Буш — в Афганістані
Перша леді США Лора Буш вирушила до Афганістану, щоб зустрітися там з американськими військовими та підтримати афганських жінок. Цей візит не був анонсований заздалегідь із міркувань безпеки. Лора Буш має намір, зокрема, зустрітися з афганськими жінками, які готуються викладати в школах. Вона також має провести зустріч із президентом країни Хамідом Карзаєм. Лора Буш, у минулому вчителька і бібліотекар, уже виступала на захист афганських жінок, пригноблюваних талібами.
Кулаки — аргумент депутата
Постраждалий внаслідок учорашньої бійки в Державній думі Росії депутат від фракції «Родина» Андрій Савельєв має намір подати запит на адресу прокурора столиці за фактом хуліганських дій з боку лідера ЛДПР Володимира Жириновського. Інцидент стався після того, як депутати від фракції ЛДПР, незгодні з підсумками виборів у Ямало-Ненецькому автономному окрузi, на знак протесту вирішили залишити залу засідань. Біля виходу із зали вони зіткнулися з кількома депутатами від фракції «Родина». Бійка тривала протягом трьох-п’яти хвилин, після чого всі члени ЛДПР вийшли із зали засідань. Як заявив лідер фракції «Родина» Дмитро Рогозін, «своїми діями Володимир Жириновський уже всіх дістав, він дискредитує Держдуму». «Понад те, якщо так буде й надалі й ми не вживатимемо заходів щодо хуліганських і хамських дій ЛДПР, то фракція не зможе надалі брати участі в роботі палати, оскільки в нас просто буде спокуса відповідати силою на силу, а вона в нас є», — наголосив Рогозін. Водночас віце-спікер Держдуми Володимир Жириновський вважає, що бійку в Держдумі між депутатами фракції ЛДПР і представниками інших депутатських об’єднань спровокували депутати фракції «Родина». «Це провокація», — сказав Жириновський.
Випуск газети №:
№56, (2005)Рубрика
День Планети