Коротко / ПЛАНЕТА
Польща покладає надії на українців у Іраку
Міністр національної оборони Польщі Єжи Шмайдзінський сподівається, що цього року українські війська не вийдуть з Іраку. Як повідомляє Польське радіо з посиланням на міністра, «союзники розраховують у цій справі на консультації з новим президентом України». «Вірю, що іспанський варіант у випадку України нам не загрожує. Були ж заяви переможця президентських виборів в Україні Віктора Ющенка та інших політиків, що в цій справі матимуть місце консультації з союзниками», — зазначив міністр. Як повідомлялося, внаслідок вибуху 9 січня в Іраку загинули вісім українських миротворців, ще шестеро отримали поранення. 11 січня Верховна Рада ухвалила постанову, що пропонує президенту негайно відкликати миротворців з Іраку. 3 грудня 2004 року парламент України вже приймав постанову про відкликання національного контингенту з Іраку. 10 січня Президент України поставив завдання міністру оборони й міністру закордонних справ приступити до планування виведення українського миротворчого контингенту з Іраку в першій половині нинішнього року.
Вирок за геноцид у Сребрениці
Двох боснійських сербів — колишніх офіцерів — засудили до ув’язнення за участь у масових вбивствах у Сребрениці 1995 року. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, Міжнародний трибунал із військових злочинів у колишній Югославії засудив Відоже Благоєвича до 18 років в’язниці за «співучасть у геноциді». Драгана Джокича засудили до дев’яти років за надання допомоги в убивствах і переслідуванні місцевих жителів, а також за підбурювання до подібних дій. Понад 7 тисяч мусульман загинули у Сребрениці наприкінці війни 1992 — 1995 рр. Цю подію вважають найбільшим масовим вбивством з часів закінчення Другої світової війни. Відоже Благоєвич і Драган Джокич відкинули обвинувачення трибуналу. Благоєвич був командиром бригади в армії боснійських сербів. Джокич командував інженерною частиною в іншій бригаді, яка брала участь у знищенні мусульман. Шістьох осіб, яких звинувачують у співучасті в знищенні мусульман Сребрениці, досі розшукують. Серед них — колишній генерал Ратко Младич і політичний лідер боснійських сербів під час війни Радован Караджич.
У Франції — «тиждень страйків»
Учора у Франції почалися масові триденні демонстрації протесту та страйки службовців пошти та залізничного відомства. Очікується, що потім до страйків і мітингів приєднаються працівники систем охорони здоров’я й освіти, електрики та працівники газової служби. Бюджетники вимагають від уряду збільшити фінансування і підвищити на 5% заробітну плату в їхніх галузях, повідомляє французький телеканал TF1. Місцеві ЗМІ розцінюють майбутній страйк як серйозний виклик, який профспілки і трудящі кидають політиці уряду, який має намір здійснити на початку року нові реформи. Як повідомляє ІТАР-ТАРС, останнє опитування громадської думки засвідчило, що, попри труднощі з транспортним сполученням, до яких неминуча призведе нинішній страйк, 65% французів підтримують ці акції протесту, а 75% жителів країни готові вийти на маніфестації на захист купівельної здатності своєї заробітної плати.
Смута через пільги
«Пільгові» протести, що тривають цими днями в багатьох містах Росії, стали вчора предметом обговорення верхньої палати російського парламенту. Голова Ради федерації Сергій Миронов заявив, що «треба терміново визначити першочергові кроки, щоб зняти напруження в суспільстві та заспокоїти пенсіонерів». Володимир Путін на нараді з членами уряду піддав критиці міністрів, які, за його словами, не до кінця виконують новий закон про заміну пільг грошовими компенсаціями. Тим часом в інтерв’ю російській службі Бі-Бі-Сі колишній в.о прем’єр-міністра Росії Єгор Гайдар назвав цю соціальну реформу «вірною за напрямом і бездарною за тактикою й реалізацією». Кілька днів тому політик Сергій Глазьєв звинуватив федеральний уряд у тому, що він покинув російські регіони напризволяще, оскільки за новими правилами монетизація пільг входить до компетенції місцевої влади. З такою думкою згодна і віце-спікер Ради федерації Світлана Орлова, яка сказала, що «в регіонів різні економічні можливості, і тому необхідна активна державна допомога, щоб на всій території країни пільговики були забезпечені».
Випуск газети №:
№7, (2005)Рубрика
День Планети