Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / ПЛАНЕТА

18 січня, 00:00

Президент Хорватії залишився на посаді

Чинний президент Хорватії Стіпе Месич переміг на недільних виборах глави держави і займатиме цю посаду ще п’ять років. Після обробки 99% бюлетенів 70-річний Месич отримав 66% голосів виборців. Його суперник по другому туру — віце-прем’єр Ядранка Козор — отримала 34% голосів. Два тижні тому Месичу трохи не вистачило, щоб набрати необхідні для перемоги в першому турі 50% голосів. Месича підтримують лівоцентристські партії, і від самого початку передвиборної кампанії його вважали фаворитом. Його добре знають у світі — Месич займав посаду прем’єр-міністра і останнього президента союзної Югославії до її розпаду. Його опонент Ядранка Козор представляє правлячу партію — правоцентристський Хорватський демократичний союз, під контролем якого знаходиться уряд і парламент. Утім, у позиціях кандидатів із принципово важливих питань було мало відмінностей — обидва вони говорили про необхідність привести Хорватію до Євросоюзу. Переговори про вступ мають початися в березні, і найближчі п’ять років можуть принести країні довгоочікуваний вступ до ЄС, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Тирасполь знову звинувачує Кишинів

Тирасполь заявляє про початок упровадження Кишиневом комплексної блокади Придністров’я. Про це заявив РІА «Новости» міністр юстиції невизнаної республіки Придністров’я Віктор Балала. Раніше МЗС Молдови заявило про те, що іноземні дипломати тепер можуть в’їжджати на територію Придністров’я лише за згодою молдовського зовнішньополітичного відомства. «Остання заява молдовської влади є ні чим іншим, як спробою оголошення тотальної інформаційної блокади, причому не лише Придністров’ю, а й усій світовій спільноті, зацікавленій у конструктивному й логічному вирішенні придністровсько-молдовського конфлікту», — зазначив міністр юстиції. За його словами, своїм рішенням влада Молдови переслідують лише одну мету — позбавити представників міжнародних організацій та дипломатичні місії можливості швидко і своєчасно отримувати «об’єктивну, достовірну інформацію з Придністров’я з перших джерел». Як мовиться в ноті молдовського зовнішньополітичного відомства, надісланій усім дипмісіям і представництвам міжнародних організацій, акредитованих у республіці, такий порядок відвідування Придністров’я запроваджується «у зв’язку з ситуацією в східних районах Республіки Молдова, провокованою триваючими дестабілізуючими діями сепаратистського режиму Тирасполя, і грунтуючись на положеннях Віденської конвенції про дипломатичні стосунки від 18 квітня 1961 року».

Аббас наказав захищати Ізраїль

Новий глава Палестинської автономії Махмуд Аббас віддав наказ службам безпеки ПНА протидіяти нападам на Ізраїль. Пізніше, виступаючи після засідання кабінету міністрів Палестинської автономії в місті Рамалла на Західному березі ріки Йордан, міністр зв’язку Аззам аль-Ахмед сказав, що цей крок спрямований на те, щоб покласти край порочному колу насильства. При цьому він додав, що Ізраїль також повинен припинити свої військові операції. Водночас Аббас розпорядився включити до служб безпеки ПА членів «Бригад мучеників Аль-Акси», одного з найактивніших палестинських терористичних угруповань. Зокрема, «Бригади мучеників Аль-Акси» стали одним із трьох угруповань, що взяли на себе відповідальність за теракт на КПП «Карні», внаслідок якого загинули 9 осіб. Саме після цього теракту ізраїльське керівництво припинило контакти з Палестинською автономією. Аріель Шарон звинуватив Махмуда Аббаса в бездіяльності та погрозив, що Ізраїль вживе «рішучих і необмежених» військових заходів проти воєнізованих палестинських угруповань.

Американці сподіваються на Буша

Більшість американців висловлюють оптимізм щодо другого періоду президентства Джорджа Буша. Про це свідчать результати опитування населення, проведеного у США на замовлення агентства Ассошіейтед Прес. Більш ніж через два місяці після переобрання Буша, 60% дорослих американців вважають його другий президентський період «обіцяючим», але водночас 47% стривожені нинішньою ситуацією в Іраку. Становище в цій країні 31% опитаних вважають пріоритетом зовнішньої політики США. Водночас 50% американців вважають, що за останні чотири роки відносини між США та рештою світу погіршилися. Тим часом учора у Вашингтоні в обстановці надзвичайних заходів безпеки почалися урочистості з нагоди вступу Джорджа Буша на другий президентський термін. Кульмінацією стане церемонія інавгурації в Конгресі 20 січня. Місто цілодобово патрулюють 2 тис. військовослужбовців і 6 тис. поліцейських. Насамперед заходи безпеки мають запобігти терактам, але не в останню чергу вони спрямовані проти тисяч антивоєнних активістів, які мають намір провести в столиці масові демонстрації протесту проти війни в Іраку, повідомляє Інтерфакс.

Прага — найперспективніший регіон

Прага, Будапешт і Братислава — в такій послідовності розподілилися три найпривабливіших регіони Євросоюзу iз погляду економічних перспектив, повідомляє Financial Times з посиланням на дані Центру економічних і ділових досліджень — великої консалтингової фірми з Лондона. В опублікованому нею звіті стверджується, що найшвидше зростаючі області Європи знаходяться на її сході в колишніх державах комуністичного блоку, а серед відстаючих виявилися захід і південь Євросоюзу. Усього було розглянуто 223 регіони, і всі перші 15 місць зайняли східноєвропейські країни. У Західній Європі лише південна та східна Ірландія увійшла до першої двадцятки, замикаючи її. Серед інших західноєвропейських регіонів відносно хорошої перспективи економічного зростання продемонстрували Париж (28-е місце), грецька Аттика (31-е місце) і Баварія (38-е місце). Європейські регіони б тестували в цьому дослідження за чотирма базовими критеріями: рівнем економічного зростання з 2000 року та його прогнозом до 2006 року; рівнем кваліфікації трудової сили; розміром регіонального ринку та перспективам субсидування в рамках ЄС для стимулювання економічного зростання.

Британський принц спантеличив Єврокомісію

Член Європейської комісії Франко Фраттіні, відповідальний за питання захисту свобод, безпеку та юстицію, має намір вивчити правову можливість й ефективність повної заборони нацистської символіки в Європейському Союзі. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, він заявив про це у відповідь на звернення групи депутатів Європейського парламенту з Німеччини після скандалу, що вибухнув минулого тижня у Великій Британії. Там молодшого сина спадкоємця престолу принца Гаррі сфотографували на костюмованому святі в нацистській формі. Публікація фото в пресі викликала гучний скандал. «Фраттіні готовий обговорити можливість такої заборони, — заявив у понеділок прес-секретар європейського чиновника. — Однак, на його думку, важливіше боротися не з негідними символами, а з ідеями, які за ними стоять». За словами прес-секретаря, «очевидним є загальне негативне сприйняття свастики та інших нацистських символів», так само як і розуміння необхідності «протидіяти ідеям нацизму, антисемітизму й расизму».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати