Коротко / ПЛАНЕТА
Сенатори схвалили «вертикаль»
Верхня палата російського парламенту схвалила закон, який скасовує прямі вибори губернаторів регіонів і передбачає їх призначення місцевими радами за поданням глави держави. Крім цього, сенатори ухвалили закон, за яким у кожній політичній партії має бути щонайменше 50 тисяч членів. За скасування виборності губернаторів висловилися 145 членів Ради Федерації, проти — один, утрималися двоє. Сенатори кажуть, що скасування виборів принесе очевидну користь населенню, оскільки дозволить заощадити кошти, що виділяються на передвиборні кампанії. Згідно з новим законом, запропонованим президентом Путіним, законодавчі збори російських регіонів мають схвалити подані лідером кандидатури. Передбачається можливість розпуску місцевих законодавчих органів, якщо вони двічі не схвалять вибір президента. Коли президентські пропозиції розглядали в нижній палаті парламенту, Державній думі, опозиційні російські політики провели мітинг проти цих ініціатив, а депутат Микола Рижков висловив намір оспорити поправки в Конституційному та Верховному судах. Представники опозиції вважають, що скасування прямих губернаторських виборів у Росії призведе до порушення принципів демократії та федералізму.
Гризлов вірить у ЄЕП
Спікер Держдуми РФ Борис Гризлов упевнений у продовженні економічної інтеграції чотирьох держав: Білорусі, Казахстану, Росії й України в рамках Єдиного економічного простору, незважаючи на політичну кризу в Україні. «Я вважаю, що цей процес не може зупинитися, тому що цей процес об’єктивний», — сказав Гризлов на прес-конференції в Астані, повідомляє Інтерфакс. «Є об’єктивні економічні закони, які визначають критерії з формування ринку. Одним із таких критеріїв є чисельність населення, що проживає в рамках будь-якого єдиного економічного простору», — додав спікер Держдуми. У чотирьох державах, що формують ЄЕП, проживають понад 200 млн. людей, а це, зазначив Гризлов, «мінімальна кількість, необхідна для того, щоб процес інтеграції та процес споживання виробленої продукції був ефективним».
Росія погрожує терористам високоточною зброєю
Російські військові заявляють, що мають високоточну зброю для знищення терористів у будь-якій точці Землі. Про це в середу повідомив начальник Генерального штабу ВПС Росії генерал-полковник Борис Чельцов. На початку вересня, одразу після трагедії в Беслані, російський міністр оборони Сергій Іванов заявив, що для захисту від можливих терористичних нападів армія країни може завдати ударів по цілях поза російською територією. «Ті стратегічні крилаті ракети, які в нас є в стратегічних ядерних силах, отримали можливість нести звичайний заряд, що дозволяє з високою точністю вражати будь-які бази терористів і ті місця, по яких буде поставлено завдання», — сказав генерал Чельцов. Він повідомив, що для виконання завдань також застосовуватимуть авіабомби з системами наведення високої точності.
У США — «розвідреформа»
Нижня палата конгресу США прийняла законопроект, що відкриває шлях до найрадикальнішої перебудови розвідувальних органів Америки за останні 50 років. Основні положення закону — об’єднання розвідувальних органів під одним дахом, створення нового контртерористичного центру й посилення кордонів США — дотримуються рекомендацій нещодавньої доповіді комісії, яка розслідувала події 11 вересня 2001 року і дійшла висновку, що розвідслужби не були готові до нападів. Новий директор національної служби розвідки відповідатиме за діяльність 15 різних розвідувальних організацій та контролюватиме бюджет кожної з них. У США буде створено національний контртерористичний центр, розроблено технології та принципи обміну інформацією про потенційних терористів між організаціями на федеральному і місцевому рівнях. Згідно із законопроектом, буде створено нову організацію, яка стежитиме за тим, щоб нові повноваження влади не порушували прав американців на особисте життя, а також їхні громадянські свободи, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Ширак заступився за Кофі Аннана
Лідери Франції та Іспанії Жак Ширак (на фото) і Хосе Луїс Родрігес Сапатеро виступили на захист генерального секретаря ООН Кофі Аннана, який, як вони висловилися, зазнає «несправедливих» нападок iз боку США. Про це Сапатеро і Ширак заявили на прес-конференції після завершення в Сарагосі двосторонньої зустрічі на найвищому рівні. Як повідомляє агентство ЕФЕ, Сапатеро і Ширак не поділяють обвинувачення проти Аннана в корупції, що нібито мала місце під час реалізації програми «Нафта в обмін на продовольство» в Іраку за Саддама Хусейна. Велику увагу на зустрічі приділили продовженню спільної боротьби проти ЕТА, завдяки якій спільними зусиллями вдалося завдати дуже сильних ударів по цій організації. На саміт уперше з ініціативи Сапатеро запросили президентів сусідніх із Францією автономних областей Іспанії — Країни Басків, Каталонії й Арагона.
Південноамериканський союз?
На третій зустрічі президентів 12 країн Південної Америки, яка триває цими днями в перуанських містах Аякучо та Куско, планується оголосити про створення Співтовариства південноамериканських держав, яке вже зараз часто називають Південноамериканським союзом. Це політико-економічне об’єднання може стати одним із найбільших, однак не найбільш населеним і не найбагатшим на планеті. Воно розташується на території у 17 млн. кв. км, на якій проживають 360 млн. людей. Сукупний ВВП Співтовариства південноамериканських держав оцінюється у $800 млрд. До складу об’єднання увійдуть Аргентина, Бразилія, Парагвай, Уругвай, Болівія, Венесуела, Колумбія, Перу, Еквадор, Гайана, Суринам та Чилі, повідомляє Інтерфакс.
В Іраку розцвітає корупція
Останні аудиторські перевірки, проведені в міністерствах Іраку, виявили, що 73% їхніх витрат є незаконними. Як повідомила вчора іракська газета «Аз-Заман», про це напередодні в Багдаді заявив співробітник іракського міністерства навколишнього середовища Ібрагім ас-Самарраї, який брав участь разом iз американськими фінансовими радниками в проведенні вказаних перевірок. Як заявив Ас-Самарраї, корупція та казнокрадство в державних установах Іраку набули останнім часом «загрозливого характеру». На його думку, «це соціальне зло, що заразило державні та приватні структури, є серйозною небезпекою для майбутнього Іраку й тому потребує якнайшвидше вжити найрішучіших заходів iз його викорінювання», повідомляє РІА «Новости».
Випуск газети №:
№225, (2004)Рубрика
День Планети