Коротко / ПЛАНЕТА
До України прибув герцог Единбурзький
Принц Філіп, герцог Единбурзький, чоловік королеви Великої Британії Єлизавети II прибув до України, щоб взяти участь в урочистостях, присвячених річниці Кримської війни. Принц Філіп буде з візитом у Криму з 22 по 26 жовтня як командуючий полком королівських гусарів Її Величності королеви Єлизавети II. Він братиме участь у програмі заходів, присвячених 150-річчю Балаклавської битви під Севастополем. Принц Філіп відвідає Сапун-гору, Балаклаву та місця битв при Альмі та Інкермані. Кримська війна тривала з 1853 по 1856 рр.; війська Британії, Франції, Італії й Оттоманської імперії виступили проти Російської імперії. Об’єднана коаліція змогла перемогти в цій війні. Росія підписала Паризький мир і втратила всіх європейських «друзів». У вересні в урочистостях iз нагоди ювілею Кримської війни Україну відвідав принц Кентський.
Іноземні спостерігачі критикують Штати
Виборча система США має серйозні недоліки, такі як заборона у восьми штатах голосувати колишнім в’язням, а також відсутність паперової реєстрації електронного голосування. Про це заявила у Вашингтоні група з 20-ти іноземних спостерігачів, які будуть присутні на президентських виборах 2 листопада. У США хід голосування забезпечує місцева влада, тому в різних штатах існують деякі відмінності в організації виборів. У доповіді зарубіжних спостерігачів, зокрема, зазначається, що заборона в деяких штатах колишнім в’язням голосувати вилучає з виборчого процесу близько 4,7 млн. американських громадян, повідомляє Інтерфакс. При цьому фактичної дискримінації зазнають передусім чорношкірі та іспаномовні жителі країни. Ці люди зазвичай схильні голосувати за кандидатів Демократичної партії.
Саддам «непричетний, але винен»
Радник президент США з питань національної безпеки Кондолізза Райс визнала, що повалений президент Іраку Саддам Хусейн не був причетний до терактів у Нью- Йорку та Вашингтоні 11 вересня 2001 року. Водночас, на її думку, воєнна операція проти цієї арабської країни була виправданою. Виступаючи у Піттсбурзі, вона сказала: «Хоча Саддам Хусейн не був причетний до самих терактів в Америці, його Ірак був частиною близькосхідного гнійника, який призвів до виникнення умов, що обернулися проблемою 11 вересня», повідомляє Інтерфакс.
В Іраку перемагають «клерикали»
У разі проведення зараз виборів в Іраку, там перемогли б релігійні партії. Про це повідомляє газета «Вашингтон пост», посилаючись на опитування, проведене в Іраку американським International Republican Institute. Одночасно скорочується підтримка перехідного уряду Іраку на чолі з Айядом Аллаві. «В адміністрації Буша перемогу іракських релігійних партій розцінюють як найгірший сценарій», — зазначено у статті. У Вашингтоні розраховували, що нинішній уряд «виграє або добре виступить у січні на перших демократичних виборах в Іраку». Понад 45% опитаних іракців вважають, що країна рухається в помилковому напрямку, тоді як протилежної думки дотримується 41%, зазначає газета.
«Друг»-2007
До 2007 року чотири мільйони роботів стануть звичною складовою домашнього оточення, повідомлено в доповіді ООН. Через три роки всемеро більше роботів допомагатимуть нам із прибиранням, охороною й розважатимуть нас, їхня ціна значно знизиться, й вони стануть кмітливішими. І не обов’язково, що вони будуть схожі на людей, як у блокбастері «Я, Робот», мовиться у звіті Європейської економічної комісії ООН та міжнародної федерації роботобудівництва. Крім роботи пилососами, вони будуть стригти газони, чистити басейни і мити вікна. Такі роботи, як Айробі (на фото), представлений південнокорейською компанією Yujin Robotics, зуміють виконувати найрізноманітніші завдання. Це мережевий багатофункціональний сімейний робот, який здатен навчати, охороняти будинок, планувати денні справи в режимі реального часу, вміє розважати й доставляти повідомлення адресату, передає Бі-Бі-Сі.
Коста-Ріка звинувачує екс-президентів
До колишнього президента Коста-Ріки Рафаеля Кальдерона Фурнієра застосували попереднє ув’язнення за обвинуваченням у корупції. Менше тижня тому затримали ще одного колишнього главу цієї держави Мігеля Анхеля Родрігеса. У провину Р. Фурнієру ставлять незаконне збагачення та співробітництво зі злочинними кланами. Екс-президента заарештували після того, як з’ясувалося, що він привласнив $40 млн. із кредиту, призначеного для закупівлі медикаментів із Фінляндії. Мігеля Родрігеса підозрюють в отриманні хабарів від французької компанії «Алькатель» та іспанської фірми «Інабенса», повідомляє Інтерфакс. Через ці скандали колишній президент Коста- Ріки був змушений залишити посаду генерального секретаря Організації американських держав.
Клінтон хоче очолити ООН?
Екс-президент США Білл Клінтон має намір зайняти посаду генерального секретаря ООН, після того як на початку 2006 року закінчиться термін повноважень нинішнього керівника цієї організації Кофі Аннана. Про плани 58-річного екс-президента інформагентству United Press International розповіли неназваний співрозмовник iз оточення Білла Клінтона та високопоставлений представник ООН. За оцінками американських дипломатів, кандидатура Клінтона може здобути впевнену підтримку з боку багатьох держав-членів ООН, головним чином із боку країн «третього світу». Водночас, можливість висунення Клінтона на посаду голови ООН багато в чому залежить від того, чи підтримає цю ініціативу американський уряд. Як вважають експерти, після того, як посаду генерального секретаря ООН займав представник Близького Сходу Бутрос Галі, й після закінчення терміну роботи Кофі Аннана, який представляє африканський континент, настала черга кандидата від Азії.
Випуск газети №:
№192, (2004)Рубрика
День Планети