Коротко / ПЛАНЕТА
Експерти узгодили План дій Україна — ЄС
Україна та Європейський Союз на експертному рівні узгодили План дій Україна — ЄС на наступні три роки. Як йдеться у прес- релізі, поширеному представництвом Єврокомісії в Україні, в першій частині плану дій встановлюються пріоритети у сфері демократії, а також прав й основних свобод людини. Документом також передбачено співробітництво в питаннях зовнішньої політики та політики безпеки, нерозповсюдження зброї масового знищення та роззброєння, запобігання конфліктам і управління кризовими ситуаціями. План дій буде подано для офіційного схвалення в рамках Ради з питань співробітництва Україна — ЄС. Першу перевірку стану реалізації плану буде проведено через два роки після його схвалення. Моніторинг здійснюватимуть спільні органи, засновані в рамках угоди про партнерство та співробітництво.
Лукашенко про «святу віру» і «недолугу пропаганду»
Президент Білорусі Олександр Лукашенко висловився за спокійне висвітлення в державних ЗМІ виборчої кампанії та підготовки референдуму, що відбуваються у країні, повідомляє Інтерфакс. «Не треба надмірного завзяття. Мені часто кажуть: навіщо так недолуго, обвально і тупо вести цю пропаганду? Адже справи промовляють самі за себе. Але я не засуджую журналістів, особливо співробітників агентства теленовин Бєлтелерадіокомпанії (АТН) за те, що вони роблять, бо вони так вважають і в це свято вірять», — заявив Лукашенко, зустрічаючись у вівторок із колективом Бєлтелерадіокомпанії. «Але навіть якщо ви в це свято вірите, зробіть це акуратно, щоб не налаштовувати проти тих людей, яких ми хочемо підтягнути до себе. І не дратуйте наших прихильників. Вони прийдуть і проголосують як треба. Їх чимало — відсотків 60 — 65, але їх не треба дратувати такою наступальною агітацією», — зауважив глава держави.
Нота Бухаресту
Міністерство закордонних справ України надіслало ноту МЗС Румунії у зв’язку з масованою інформаційною кампанією в румунських ЗМІ, спрямованою на дискредитацію дій України з відновлення глибоководного судноплавства в українській частині дельти Дунаю. Як повідомив агентству Інтерфакс-Україна заступник начальника прес-служби МЗС Дмитро Свистков, послу Румунії в Україні Олександру Корнеа було висловлено протест у зв’язку з тим, що ця інформаційна кампанія містить грубі випади на адресу України, її керівництва, а також діяльності посла України в Румунії Теофіла Бауера. У зв’язку з цим українська сторона попросила румунську дати офіційну оцінку подібним публікаціям, зазначив Д. Свистков.
Рекорд Буша
Організатори кампанії на підтримку обрання президента Джорджа Буша на посаду президента США спромоглися зібрати до кінця серпня $260,5 млн., що стало рекордною сумою. Вона перевищує кошти, зібрані прихильниками його суперника, сенатора-демократа Джона Керрі, на $27 млн. Перед президентськими виборами у США 2000 року нинішній голова Білого дому зумів зібрати $106 млн., що тоді було рекордною цифрою. Після офіційного висунення кандидатур Буша та Керрі з’їздами відповідно Республіканської та Демократичної партій вони отримали з державного бюджету США по $75 млн., і більше не можуть використовувати у своїх кампаніях приватні пожертвування, повідомляє Інтерфакс. Серед найбільших фінансових установ, що підтримують нинішнього главу американської адміністрації, — інвестиційні банки «Морган Стенлі» і «Мерріл Лінч».
«Процес століття» над тютюновими компаніями
Учора у Вашингтоні розпочався один із найгучніших судових процесів в історії країни: уряд має намір оштрафувати тютюнові компанії на суму $290 млрд., повідомляє Бі-Бі-Сі. Влада стверджує, що тютюнові фірми добре знали, що нікотин шкідливий і спричиняє звикання, але приховували цю інформацію від споживачів і навіть міняли вміст нікотину в сигаретах для збільшення звикання. Позов було подано ще 1999 року, за часів правління адміністрації Білла Клінтона. Владі стало відомо, що керівники тютюнових компаній США зустрілися ще 1953 року в одному з готелів Нью-Йорка і розробили стратегію дій, щоб заперечувати шкоду нікотину. Десять років тому подібний процес вже був, і тоді керівники тютюнової галузі заявили під присягою, що нікотин не призводить до звикання. Зараз адвокати найбільших тютюнових фірм намагаються довести, що тоді їхні підзахисні справді в це вірили. А зараз, на їхню думку, про жодну змову не може і йтися, оскільки всі великі тютюнові фірми публічно визнають шкоду сигарет.
Атлантика потерпає від урагану
Не менше 600 осіб загинули на Гаїті через найсильніші повені, спричинені ураганом «Жанна», повідомив представник ООН у цій карибській країні. Гаїтянська влада вважає, що після зниження рівня води будуть знайдені тіла інших загиблих, і ця цифра зросте. Найближчим часом до країни надішлють медикаменти і продовольство. Ще як мінімум 22 людини загинули в Домініканській Республіці, двоє в Пуерто-Ріко, дев’ять на Багамських островах. Очікується, що в найближчі кілька днів ураган бушуватиме над Атлантичним океаном і не обрушиться на сушу, повідомляє Інтерфакс.
Ізраїль закуповує «розумні» бомби
США мають намір продати Ізраїлю близько п’яти тисяч «розумних» бомб зі супутниковим наведенням, повідомила ізраїльська газета «Хаарец». Сума угоди, фінансування якої здійснюватиметься в рамках американської військової допомоги, становитиме $319 млн. Система наведення бомби отримуватиме сигнал зі супутника, коректуючи, таким чином, її курс у напрямі обраної цілі. У доповіді конгресу США Пентагон мотивував поставку бомб необхідністю «підвищити якісну перевагу» ізраїльських збройних сил і «підтримати стратегічні й тактичні інтереси США», зазначає газета. Посилаючись на урядові джерела, «Хаарец» вказує, що Ізраїль вже застосовував подібні бомби для ураження цілей на палестинських територіях. Зокрема, в липні 2002 року за допомогою однотонної бомби було ліквідовано одного з ватажків «Хамас». Внаслідок вибуху загинули ще 15 людей, включно з дітьми. В інших випадках застосовувалися заряди меншої потужності, пише «Хаарец».
Женевські консультації
У Женеві з 20 по 26 вересня відбувається 13-е офіційне засідання робочої групи з розгляду заявки України на вступ до Світової організації торгівлі. У прес-службі Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України повідомили про те, що в рамках засідання передбачається проведення раунду двосторонніх переговорів щодо доступу до ринків товарів і послуг і багатостороннього засідання з питань сільського господарства. У двосторонньому переговорному процесі передбачені зустрічі з делегаціями Сполучених Штатів, Австралії, Норвегії, Китаю, Тайваню, Туреччини, Молдови, Шрі-Ланки та інших країн, повідомляє «Кореспондент».
Випуск газети №:
№169, (2004)Рубрика
День Планети