Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

17 липня, 00:00

Туреччину непокоїть реверс

Анкара стурбована планами України транспортувати російську нафту в реверсному напрямку нафтопроводом Одеса — Броди для подальшого перевезення Чорним морем і через Босфор. Як повідомляє агентство Bloomberg, про це заявив міністр закордонних справ Туреччини Абдулла Гюль. Напередодні відбулася його зустріч з комісаром Європейського Союзу з питань транспорту Лойолою де Паласіо. Реверс нафтопроводу призведе до збільшення кількості танкерів у Босфорській протоці, що загрожує безпеці Туреччини, — зазначив Абдулла Гюль. «Ми повідомимо про нашу стурбованість заклопотаність Україну, дружню країну, у найприйнятніший спосіб», — сказав міністр у телевізійному коментарі, додавши: «Ми сподіваємося, що Україна змінить плани. ЄС також стурбований, бо в цьому випадку значно збільшиться кількість нафти, яку транспортують Босфором».

У США подано позови проти ЮКОСу

Михайло Ходорковський заявив, що на нього намагаються списати помилки, допущені під час приватизації. Генеральна прокуратура Росії звинувачує Ходорковського, колишнього главу та найбільшого акціонера нафтової компанії ЮКОС, у порушенні семи статей КК. Зокрема, йдеться про організацію злочинного угруповання, яка купувала обманним шляхом акції приватизованих підприємств, а також про шахрайство у великих розмірах, розтрату й ухиляння від сплати податків. Збитки, завдані Ходорковським і Платоном Лебедєвим, іншим великим акціонером та керівником групи МЕНАТЕП, прокуратура оцінює більш як у $1 млрд. Учора також підтвердилася інформація про те, що позови проти ЮКОСу подано й до американських судів. Кілька адвокатських контор, що спеціалізуються на групових позовах, стверджують, що їхні клієнти — акціонери російського нафтового гіганта у США — вимагають компенсації матеріальних збитків, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Македонія на шляху до децентралізації влади

У Македонії лідери македонської більшості та етнічної албанської меншини досягли широкої угоди про децентралізацію влади, в рамках якої столиця Скоп’є офіційно стане двомовним містом, повідомляє Рейтер. Законопроект розподіляє повноваження щодо шкіл і перетворює албанську мову на державну в місцях компактного проживання албанців, — здебільшого на заході країни. Ця реформа входить до розробленого під патронатом НАТО мирного плану, який було прийнято після семи місяців міжетнічного насильства в Македонії. Законопроект тепер передається до парламенту. Опозиція вже засудила це рішення як захід, що розколює країну на етнічні анклави.

Таємні рахунки Піночета?

Президент Чилі Рікардо Лагос заявив, що чилійська влада може розпочати розслідування стосовно колишнього диктатора Августо Піночета, щоб з’ясувати, чи не має він секретних банківських рахунків, повідомляє Бі-Бі-Сі. Лагос зробив заяву після того, як було опубліковано доповідь Сенату США, в якій мовиться, що американський банк Riggs відкрив Піночету кілька рахунків і дві офшорні компанії. Члени підкомітету з розслідувань сенату США вивчали це питання протягом року і дійшли висновку, що на рахунках Riggs Bank зберігалося від чотирьох до восьми мільйонів доларів, що належали Піночету. Якщо це справді так, банк порушив закони США, спрямовані проти відмивання грошей. Представники та члени сім’ї Августо Піночета відкидають висновки американських сенаторів і кажуть, що все це брехня. Піночет очолив державний переворот у Чилі в 1973 році. Згідно з офіційними даними, за 17 років його диктатури загинуло щонайменше три тисячі чилійців і десятки тисяч були піддані тортурам. 1998 року Піночета, якому зараз 88 років, заарештували в Лондоні за обвинуваченням у злочинах проти людяності, висунених судом в Іспанії, але потім екс-диктатора відпустили через слабке здоров’я.

Українців визнали невинними

Суд у США визнав невинними і ухвалив виправдувальний вирок стосовно членів російсько-українського екіпажу траулера «Зірка Мару», затриманого у квітні 2001 року за контрабанду наркотиків, повідомляє НТВ. Траулер «Зірка Мару» затримали за 500 кілометрів від тихоокеанського берега Мексики, нагадує Інтерфакс. У холодильній установці берегова охорона США виявила 12 тонн кокаїну. Якби провину екіпажу в контрабанді довели, кожному загрожувало б по 20 років в’язниці. Всі моряки стверджували одне й те саме: вони нічого не знали про заборонений вантаж.

Китай уповільнює темп

Економічне зростання в Китаї несподівано уповільнилося у другому кварталі поточного року. Якщо за перші три місяці зростання ВВП країни становило 9,8%, то вже у червні воно виявилося на рівні 9,6%. Це змушує припускати, що вжиті урядом Китаю заходи з «охолодження» економіки, зокрема, обмеження кредитування, починають працювати. Китайським банкам наказано залишати більше грошей у фонді обов’язкового резервування та знизити обсяги наданих кредитів. Останні дані свідчать, що іноземні інвестиції в китайську економіку, як і раніше, зростають. У червні іноземці вклали в економіку КНР майже $8 млрд. прямих інвестицій, що на 14% вище, ніж рік тому. Інвестори продовжують заробляти у величезній країні з дешевою робочою силою та нестримно зростаючим ринком.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати