Коротко / ПЛАНЕТА
Литва без президента
Учора ввечері литовський сейм двома третинами голосів проголосував за імпічмент президенту країни Роландасу Паксасу (на фото), якого звинувачують у серйозних порушеннях конституції. Парламентарії переконані в тому, що президент в обмін на фінансову підтримку незаконно надав громадянство російському підприємцю Юрію Борисову. Крім того, Паксасу загрожують обвинувачення в організації витоків секретної інформації та у спробах вплинути на справи приватного бізнесу, повідомляє Бі-Бі-Сі. Минулого тижня Конституційний суд Литви визнав президента винним у порушенні основного закону. Сам Паксас обвинувачення заперечує і вважає те, що відбувається, змовою своїх політичних ворогів. Уперше скандал приголомшив Вільнюс у жовтні минулого року, коли в доповіді державної служби безпеки йшлося, що деякі з президентських радників пов’язані зі злочинними угрупованнями й російськими спецслужбами. Події викликали в Литві розмови про те, що Росія втручається у внутрішні справи балтійської республіки. Крім того, скандал виявився абсолютно невчасним напередодні вступу Литви до Європейського Союзу.
Грузія готується до саміту НАТО у Стамбулі
Президент Грузії Михаїл Саакашвілі вилетів учора до Брюсселя, де представить у штаб-квартирі НАТО програму індивідуального співробітництва Грузії з Альянсом. «У рамках зустрічі у штаб-квартирі Північноатлантичного альянсу в форматі 26+1 він представить програму індивідуального партнерства Грузії й НАТО», — повідомив заступник міністра оборони Грузії Паата Гапріндашвілі телекомпанія «Руставі-2». «На відміну від колишньої влади, дії якої з інтеграції до НАТО були декларативними і фрагментарними, нове керівництво Грузії має намір робити і вже робить конкретні кроки щодо вступу до Альянсу», — сказав він. Заступник голови грузинського військового відомства наголосив, що «реального прориву в співробітництві з НАТО Грузія очікує від Стамбульського саміту Альянсу, який відбудеться в червні». Гапріндашвілі відзначив, що активізація співробітництва з НАТО і плани щодо прискорення інтеграції з Альянсом не повинні викликати стурбованості у країн-сусідів, зокрема в Росії. «По-перше, Росія сама активно співробітничає з НАТО, по-друге, Грузія не має наміру і не зобов’язана ні з ким узгоджувати плани реформ, що проводяться у країні», — заявив він.
Польського прем’єра виправдали
У Польщі завершилося розслідування, що тривало близько року, у справі про причетність до корупційного скандалу прем’єр-міністра країни Лєшека Міллера та інших чиновників його адміністрації. З прем’єр-міністра та інших членів уряду зняли всі обвинувачення. Водночас парламентський комітет польського сейму визнав, що відомий польський кінопродюсер Лев Рівін отримав хабар від керівництва газети Gazeta Wyborcza за лобіювання їхніх інтересів в уряді. При цьому комітет визнав, що продюсер діяв «тільки від свого імені» і що представники уряду до цієї справи не були залучені. Комітет сейму розслідував справу про отримання Рівіном, сопродюсером фільмів Стівена Спілберга «Піаніст» та «Список Шиндлера», хабара у $17,5 млн. від Gazeta Wyborcza за внесення змін до законодавства, що дозволяють газетам купувати телевізійні станції.
Справа російського «шпигуна»
Військовий суд Росії визнав винуватим Ігоря Сутягіна, дослідника в галузі контролю за озброєнням, у шпигунстві на користь США. Вченому інкримінується передача секретної інформації, яка стосується атомних підводних човнів та ракетних систем попередження, одній із британських фірм, що, на думку російських спецслужб, мала зв’язки з ЦРУ. Сам Сутягін неодноразово заявляв, що користувався фактами, які були «доступні» широкому загалу. Адвокати звинуваченого наголошують на тому, що суддя маніпулював присяжними під час винесення вердикту. Ігорю Сутягіну загрожує тюремне ув’язнення терміном 20 років.
Мечіяр повертається
Перший раунд президентських виборів у Словаччині завершився несподіваною перемогою колишнього прем’єра Володимира Мечіяра, чиє правління активно критикували на Заході за недемократичність й авторитаризм. Мечіяр набрав понад 30% голосів виборців і тепер 17 квітня зустрінеться у другому турі з одним із колишніх політичних союзників Іваном Гашпаровичем. За інформацією радіо «Свобода», результати голосування стали принизливою поразкою для правоцентристської коаліції, чий кандидат Едуард Кукан вибув із перегонів. Колишній авторитарний прем’єр Мечіяр відомий виключенням Словаччини з інтеграційних процесів до НАТО та Євросоюзу під час його правління. Попри те, що сьогодні він змінив риторику і вітає вступ країни до цих міжнародних структур, на Заході він, як і раніше, залишається символом недемократичного режиму.
Замах на президента Інгушетії
Учора вранці скоєно замах на президента Інгушетії Мурата Зязікова. Він отримав легкі поранення. Прес-секретар глави Інгушетії Ісса Мержоєв повідомив Інтерфаксу, що на шляху проходження президентського кортежу стався вибух. «За попередніми даними, замах скоїв терорист- смертник на автомобілі з вибухівкою», — сказав він. Президент Зязіков заявив, що теракт проти нього здійснили сили, не зацікавлені у стабілізації ситуації в Інгушетії та на Північному Кавказі загалом. На його думку, «і всередині, і поза Інгушетією існують сили, яких не влаштовує те, що за останні десять років Інгушетія знаходиться в конституційному полі Російській Федерації», повідомляє Інтерфакс.
Іспанія шукає терористів
У Франції було заарештовано тринадцять мароканців, яких підозрюють в організації терактів у Мадриді 11 березня, а також минулорічних вибухів на Касабланці. Крім того тривають арешти в Іспанії: кількість затриманих у цій країні досягнула 16 осіб. Тим часом терористичні угруповання продовжують погрожувати Мадриду. Цими днями газета ABC надрукувала лист, автори якого вимагають від іспанського уряду вивести свої війська з Іраку. «Якщо цього не буде зроблено, в Іспанії потече ріка крові», — пригрозили терористи. Водночас прем’єр- міністр країни Хосе Луїс Родрігес Сапатеро пообіцяв не виводити контингент із Іраку, допоки ООН не візьме там ситуацію під контроль. Речник міністерства внутрішніх справ Іспанії Рікардо Ібаньєс заявив: «Ми повинні бути уважними, але не панікувати».
Лівійські інвестори зацікавилися Україною
Україна сподівається на створення з Лівією спільної міждержавної робочої комісії, яка дозволила б поглибити двосторонній діалог у всіх сферах. Про це учора заявив прем’єр-міністр України Віктор Янукович під час зустрічі в Києві зі своїм лівійським колегою Шукрі Мохамедом Ганемом. У свою чергу, лівійський прем’єр заявив, що його країна зацікавлена інвестувати в металургійну й сільськогосподарську галузі України, повідомляє Інтерфакс. Зокрема, зазначив Ш. Ганем, Лівія готова обговорити можливість створення в Україні спільної компанії з вирощування зернових та інших сільськогосподарських культур, також існує зацікавленість лівійських підприємців у приватизації деяких українських об’єктів металургійної сфери. Кажучи про співробітництво в нафтогазовій сфері, прем’єр Лівії нагадав, що його країна готова передати в концесію іноземним компаніям 139 нафтоносних блоків, додавши, що ця пропозиція є актуальною і для України, причому участь українських компаній у цьому проекті розглядатиметься на пільгових умовах. Сторони також обговорили перспективи поставок у Лівію українських літаків Ан-70.
Випуск газети №:
№62, (2004)Рубрика
День Планети