Коротко / ПЛАНЕТА

Розслідування «справи Лістьєва» триває
Кримінальну справу про вбивство відомого тележурналіста Владислава Лістьєва не припинено, і слідство триватиме до остаточного розслідування. Про це РІА «Новости» повідомили в Генеральній прокуратурі Росії у зв’язку з дев’ятою річницею загибелі першого гендиректора Громадського російського телебачення. «Розслідування цієї справи не припинялося ані на хвилину, для розкриття цього злочину проводиться весь комплекс слідчо-оперативних заходів», — наголосив представник Генпрокуратури. Лістьєва вбили 1 березня 1995 року в під’їзді свого будинку в Москві. Невідомий вбивця застрелив журналіста і сховався, затримати його досі не вдалося.
Молдовських депутатів позбавили недоторканності
Парламент Молдови позбавив депутатської недоторканості чотирьох опозиційних депутатів — лідера Християнсько-демократичної народної партії (ХДНП) Юріє Рошку, заступників голови ХДНП Влада Кубрякова та Штефана Секеряну, а також депутата центристського Альянсу «Наша Молдова» Ніколає Малакі. Парламент прийняв рішення на вимогу Генпрокуратури, яка порушила кримінальні справи на всіх чотирьох депутатів. Зокрема, лідерів ХДНП звинувачують у тому, що вони брали участь в акції паплюження державної символіки іншої країни (під час акцій протесту було спалено прапор Росії та портрет президента Володимира Путіна), повідомляє Інтерфакс.
Призовники замість медсестер?
Президент Туркменістану Сапармурат Ніязов своїм указом звільнив 15 тисяч медичних працівників. За словами Ніязова, це зроблено для того, щоб скоротити державні витрати на охорону здоров’я. Скорочення проводять у всіх секторах охорони здоров’я, але насамперед серед акушерок, санітарок, доглядальниць і шкільних медсестер. Ніязов стверджує, що звільнення — це частина реформи системи охорони здоров’я, яка в майбутньому має стати приватною. Тепер замість безкоштовної медичної допомоги туркмени повинні будуть платити за неї, купуючи страховку. Туркменська система охорони здоров’я перебуває в жалюгідному стані, звільнення здійснюють без попереднього планування та повідомлення. Вакансії, припускає Бі-Бі-Сі, можуть заповнити... армійськими призовниками, як це вже бувало раніше. Два роки тому було звільнено всіх працівників дорожньо- постової служби, і зараз замість на них на вулицях стоять солдати термінової служби. Питання про якість роботи нових постових Ніязова, схоже, не турбує. Залишається сподіватися, що персонал пологових будинків усе ж таки комплектуватимуть ретельніше.
ЄС запровадив санкції проти США
Європейський Союз запровадив із понеділка торгові санкції проти США, схвалені Світовою організацією торгівлі (СОТ). Вони викликані тим, що попри міжнародні домовленості в рамках СОТ, США досі не внесли поправки до національного антидемпінгового законодавства, прийнятого ще 1916 року, яке дозволяє американським компаніям блокувати імпорт конкурентів. Як очікується, в березні митні збори Євросоюзу на продукти, одяг, побутову техніку, ювелірні вироби та іншу експортну продукцію зі США підвищать на 5%, а кожного подальшого місяця їх збільшуватимуть на 1%. Таким чином, 2004 року загальний обсяг торгових санкцій ЄС проти США може сягнути $315 мільйонів, зазначає Бі-Бі-Сі.
У вбивстві диспетчера підозрюють росіянина
Швейцарська влада вперше офіційно назвала ім’я людини, яку підозрюють у вбивстві авіадиспетчера компанії SkyGuide Петера Нільсена, повідомляє Рейтер. Підозра впала на громадянина Росії Віталія Калоєва. Як вважають у поліції, Калоєв помстився Нільсену за загибель усієї своєї сім’ї. Дружина і діти Калоєва летіли саме тим літаком компанії «Башкирські авіалінії», який влітку 2002 року зіткнувся в небі над Німеччиною з вантажним «Боїнгом» компанії DHL. Жертвами катастрофи стали понад 70 осіб, у тому числі 52 дитини. Офіційний висновок експертів про причини катастрофи поки не оприлюднено, однак аналітики припускають, що винним у трагічній помилці визнають убитого минулого тижня швейцарського диспетчера. У момент катастрофи літаки «вів» саме Петер Нільсен.
Екзамен для Шредера
У німецькому місті Гамбург у неділю відбулися місцеві вибори. Багато оглядачів вважають, що результати цих виборів будуть ключовою перевіркою економічних реформ кабінету Герхарда Шредера. Гамбург завжди розглядали як оплот соціал-демократів. Однак 2001 року місто схилилося у бік опозиції — християнських демократів. Попередні дані громадських опитувань вказували на те, що дві партії йдуть майже на одному рівні. Особливо, якщо брати до уваги можливу коаліцію соціал-демократів із «зеленими». Однак перші результати «екзіт-полів» складаються сумно для Шредера. Згідно з опитуванням людей після виходу з виборчих дільниць, за Шредера віддали свої голоси лише 32% виборців, у той час як соціал-демократи здобули 46% голосів. Якщо ці результати підтвердяться, вони означатимуть найважчу поразку соціал-демократів у Гамбургу з часів Другої світової війни.
Бен Ладена шукатимуть активнiше
Президент США Джордж Буш схвалив новий план з піймання або знищення Осами бен Ладена, повідомляє газета «Нью-Йорк таймс». На думку розробників плану, виявленню Осами бен Ладена мають допомогти сприятливі погодні умови на афгансько-пакистанському кордоні, поліпшення діяльності розвідки в регіоні та виникнення можливості перекинути додаткові підрозділи, раніше задіяні в іракській кампанії. Основну роль в операції має відіграти елітний підрозділ Task Force 121, що складається з бійців армійського загону «Дельта» та спецназу військово-морських сил «Морські котики», який захопив колишнього президента Іраку Саддама Хусейна. 11 тисяч американських військовослужбовців, які перебувають в Афганістані, відповідно до цього плану почнуть застосовувати нову тактику пошуків бен Ладена. Замість того, щоб здійснювати короткі рейди та потім повертатися на бази, невеликі групи військовослужбовців на кілька днів залишатимуться в афганських селах, патрулюючи околиці. Схожу тактику було застосовано під час розшуку Саддама Хусейна.
Випуск газети №:
№37, (2004)Рубрика
День Планети