Перейти до основного вмісту

Коротко /ПЛАНЕТА

23 вересня, 00:00

Латвія «склала іспит на зрілість»

Президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга висловила задоволення тим, що Латвія сказала «так» Європейському Союзу. За словами президента, суботній референдум був свідченням демократичної зрілості країни, «оскільки найрізноманітнішим думкам була надана дуже широка можливість бути вислуханими і побаченими». «Уперше в історії у нашого народу була можливість самому активно вирішувати, в якому напрямі ми хочемо розвитку свого народу і держави», — сказала президент. Вона зазначила, що Латвія відкрила новий період історії, який «тепер стоїть перед нами, як я сподіваюся, на дуже-дуже довгі часи». Євроінтеграцію підтримали 67% виборців Латвії з тих, хто проголосував. Проти висловилися 32,4%. У референдумі взяли участь 72,5% громадян, які мають право голосу, передає Інтерфакс.

Антон Бутейко: принципова відставка

Посол України в Румунії Антон Бутейко подав у відставку внаслідок «принципової незгоди» з участю України у формуванні Єдиного економічного простору «четвірки» СНД. Заяву про відставку на ім’я Президента України Леоніда Кучми посол відправив електронною поштою в день, коли були підписані відповідні документи — у п’ятницю, 19 вересня, повідомив учора сам Антон Бутейко, який зараз перебуває в Бухаресті. За словами посла, йому ще не відома реакція Президента на заяву і, відповідно, його рішення. Тому Антон Бутейко завагався з відповіддю на запитання про майбутню професійну або громадську діяльність, передає Інтерфакс-Україна. Бутейко — один із найдосвідченіших українських дипломатів, він був першим заступником міністра закордонних справ України та послом у США. Напередодні підписання Президентом України Леонідом Кучмою угоди щодо ЄЕП в Ялті у п’ятницю, 19 вересня, Антон Бутейко виступав із критикою цих домовленостей, направив листа Леоніду Кучмі, а також прем’єру Віктору Януковичу та спікеру парламенту Володимиру Литвину, в якому закликав «не робити історичної помилки», підписуючи угоду.

Губернатора Санкт-Петербурга оберуть у другому турі

Перший тур виборів губернатора Санкт-Петербурга не визначив переможця. Після підрахунку понад 99,5% голосів лідирує Валентина Матвієнко. За неї проголосували близько 49% виборців, до перемоги Валентині Матвієнко не вистачило буквально 1 — 2%. Другий результат у голови Адміністративного комітету адміністрації області, вiце- губернатора Ганни Маркової. Кремль, федеральна влада та російські державні мас-медіа щодня підтримували повпреда президента Росії у Північно-Західному окрузі Валентину Матвієнко. Їй було доручено готувати Північну столицю до 300-річного ювілею, їй давали гарантії фінансування програм допомоги місту, ситуація всерйоз нагадувала 2000 рік, коли у становищі такого ж цейтноту російська влада поставила на одного кандидата — Володимира Путіна. Однак такий ажіотаж призвів до того, що явка виборців була вкрай низькою — тільки 30% виборців скористалися своїм правом голосу. Політична пасивність пітерців передусім пояснюється визначеністю результату голосування.

Російські ВПС зміцнять небо Киргизстану

Угоду про розміщення російських ВПС у Киргизії у рамках ОДКБ підписали міністри оборони двох країн під час робочого візиту президента Киргизстану Аскара Акаєва до РФ, повідомляє Інтерфакс. Голова міноборони Киргизстану Есен Топоєв зазначив, що розміщення у Киргизстані авіаційного компонента КСБ ОДКБ дозволить зміцнити обороноздатність республіки і сприятиме технічному переоснащенню армії, а також продемонструє можливості взаємодії країн СНД у рамках Об’єднаної системи ППО.

Буш не приїде на антитерористичний форум

Учора в Нью-Йорку відкрилася конференція, присвячена ролі ООН у боротьбі з тероризмом. Форум скликано з ініціативи прем’єр-міністра Норвегії Шеля Магне Бондевіка. На ньому будуть присутні глави багатьох держав, включно з президентом Франції Жаком Шираком, президентом Пакистану Первезом Мушаррафом і лідером Афганістану Хамідом Карзаєм. На конференції йтиметься про альтернативи американському варіанту боротьби з терором. Як заявив Бондевік у інтерв’ю Бі-Бі-Сі, антитерористична кампанія не виправдовує порушення прав людини. За його словами, слід боротися з причинами фанатизму, такими, як репресії та політичні суперечки. Президент Буш запрошення на форум відхилив.

Нова атака на ООН у Багдаді

Біля будівлі місії Організації Об’єднаних Нації у Багдаді пролунав вибух. За словами очевидців, вибухнув автомобіль, припаркований на стоянці біля фасаду будівлі. Загинули двоє людей, близько двадцяти отримали поранення. За інформацією РІА «Новости», усі постраждалі — іракці. Минулого місяця внаслідок вибуху місії ООН в іракській столиці загинули понад 20 осіб, серед них і голова місії організації в Іраку Сержіу Віейра ді Меллу.

Ямайка відмовиться від королеви?

Прем’єр-міністр Ямайки Пі Джей Паттерсон заявив, що його країна повинна стати республікою. Нині главою держави є королева Великої Британії Єлизавета II. Паттерсон сказав, що для ямайців настав час самим обирати власного президента. Глава кабінету міністрів зазначив, що конституційну реформу можна завершити протягом чотирьох років — до закінчення терміну його повноважень. Ямайка отримала незалежність від Британії 1962 року, однак вона — єдина із 12 карибських країн, главою якої є британська королева, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Вірменським учителям пропонують змінити професію

Внаслідок оптимізації системи освіти у Вірменії під скорочення потрапили 5 тис. вчителів, і до кінця року передбачається звільнити ще близько 8 тис. викладачів. Як повідомив журналістам міністр науки та освіти Вірменії Серго Еріцян, Світовий Банк надасть уряду Вірменії кредит, який дозволить виплатити вчителям за скорочення одноразову допомогу в розмірі шестимісячної зарплати. Педагогам, які втратили роботу, нададуть можливість перекваліфікації. За словами Еріцяна, з січня 2004 року зарплата вчителів у Вірменії збільшиться на 70%, а до 2007 року середня зарплата вчителів становитиме 60 тис. драмів (близько $103), нині вона дорівнює 18,5 тис. драмів (близько $32), повiдомляє РIА «Новости».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати