Коротко / ПЛАНЕТА
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030415/468-3-3.jpg)
Президент України візьме участь у Європейській Конференції
Завтра Президент України Леонід Кучма вирушить до Афін для участі в Європейській Конференції, на якій буде підписано угоду про приєднання до ЄС десяти нових держав-членів, передає Інтерфакс-Україна. Під час Конференції, на яку запрошено представників 40 країн, обговорюватимуться перспективи взаємовідносин «розширеного» Євросоюзу з рештою Європи. Очікується, що до Афін приїде Генеральний секретар ООН Кофі Аннан. Європейська Конференція відбувається у Греції, оскільки ця країна нині головує в ЄС.
Пхеньян «готовий до діалогу»
Північна Корея натякає, що на певних умовах може погодитися з вимогою США розпочати багатосторонні переговори про її ядерну програму. За повідомленням офіційного північнокорейського інформаційного агентства, представник міністерства закордонних справ КНДР заявив, що остаточне рішення Пхеньяна щодо переговорів залежить від позиції США. Раніше Пхеньян погоджувався лише на прямі переговори зі Сполученими Штатами, в той час як Вашингтон наполягав на багатосторонньому обговоренні за участі всіх зацікавлених країн регіону, в тому числі Китаю, Росії, Південної Кореї та Японії. «Якщо США готові різко змінити свою політику стосовно Кореї для вирішення ядерного питання, КНДР не наполягатиме на якомусь конкретному форматі діалогу», — зазначив офіційний представник Пхеньяна. Державний департамент «вивчає з цікавістю» заяви КНДР. Південна Корея привітала їх та висловила намір взяти участь у переговорах. Радник з питань національної безпеки Південної Кореї зазначив, що пом’якшенню позиції Пхеньяна могли сприяти зміни у міжнародному становищі, що сталися на тлі останніх подій в Іраку. Інші представники Сеула припустили, що КНДР вирішила змінити підхід, у тому числі піддавшись на дипломатичні зусилля Росії та Китаю, зазначає Бі-Бі-Сі.
Лукашенко може їхати до Євросоюзу
Президент Білорусі Олександр Лукашенко та деякі інші білоруські керівники знову можуть їздити у країни Європейського Союзу, передає Інтерфакс. Про рішення скасувати заборону на видачу їм в’їзних віз, запроваджену в листопаді минулого року, було оголошено на зустрічі міністрів закордонних справ держав ЄС, що відкрилася учора в Люксембурзі. Заборона на видачу віз стала реакцією на політику білоруської влади стосовно місії ОБСЄ. Рішення не допускати президента Лукашенка, а також прем’єр-міністра та деяких інших білоруських керівників на свої території прийняли усі країни ЄС, за винятком Португалії, яка в той період в порядку черговості головувала в ОБСЄ. Місія ОБСЄ нещодавно відновила роботу в Мінську. Висловивши задоволення розвитком «конструктивного співробітництва» між владою Білорусі та цією організацією, міністри закордонних справ «п’ятнадцяти» водночас знову висловили стурбованість у зв’язку з порушеннями демократичних норм, якi тривають, на їхню думку, в цій країні.
«Норд-Ост» залишає сцену
Мюзикл «Норд-Ост» більше не йтиме на сцені Театрального центру на Дубровці, повідомляє Інтерфакс. Остання, 410-та вистава «Норд-Оста» у Москві відбудеться 10 травня. Після цього колектив мюзиклу вирушить у міжнародне турне, маршрут якого пройде через Ізраїль, Болгарію, Естонію, Латвію, Грецію, Україну, Білорусь та Литву. У гастрольному турі трупа мюзиклу демонструватиме не сам спектакль, а концерт, базований на художньому матеріалі «Норд-Оста». Стаціонарна версія вистави в липні, як це планувалося раніше, роботу не відновить. Внаслідок теракту 23—26 жовтня 2002 року в Театральному центрі на Дубровці загинуло 129 осіб і постраждали близько 700 глядачів і учасників вистави. Прем’єра вистави в Театральному центрі на Дубровці, відновленiй після жовтневих подій, відбулася 8 лютого 2003 року. Однак раніше директор мюзиклу Г. Васильєв неодноразово висловлював сумніви в тому, що збитки, завдані мюзиклу подіями із захопленням у заручники глядачів та акторів «Норд-Оста», будуть відшкодовані.
Концерн «Грюндіг» прогорів
У Німеччині остаточно розорився всесвітньо відомий виробник електронної техніки концерн «Грюндіг» із Нюрнберга, повідомляє РІА «Новости». Конкурсним управляючим «Грюндіга» призначено Еберхарда Брауна, відомого тим, що порівняно недавно в аналогічній ситуації очолював збанкрутілий німецький авіаконцерн «Фейрчілд Дорньє», який виробляв пасажирські літаки середньої дальності польоту. Колишній шеф «Грюндіга» Ханс-Петер Кольманн подав у відставку після того, як наприкінці минулого тижня стало ясно, що інвестор із Туреччини — фірма «Беко» — остаточно відмовився від купівлі німецького концерну. Вперше на грані банкрутства «Грюндіг» опинився ще 2000 року. Надалі його борги тільки зростали, сягнувши у 2002 році, за офіційними даними, 75 млн. євро. 2001 року «Грюндіг» був уже змушений звільнити майже половину своїх співробітників на підприємствах у ФРН. Нині на заводах цього концерну в різних країнах працюють близько 3 тис. 700 осіб, із них 1 тис. 700 — в Німеччині.
Олена БОННЕР: Сучасна Росія — не місце для пам’ятника Сахарову
Вдова вченого та правозахисника Андрія Сахарова Олена Боннер висловилася проти спорудження в Москві пам’ятника своєму чоловікові. Увічнити пам’ять Сахарова таким чином президія Московської міськради народних депутатів вирішила у 1990-му — через рік після смерті Нобелівського лауреата. Але тоді важливішi справи відволікли увагу столичної влади від цього будівництва. Минулого тижня міська комісія з питань монументального мистецтва знову постановила, що пам’ятник Сахарову потрібен, і вирішила оголосити конкурс на кращий проект монумента. Головним лобістом його спорудження є співголова партії «Ліберальна Росія» Сергій Юшенков. Однак, як повідомляє британська газета «Гардіан», Олена Боннер не вважає доречним ставити пам’ятник своєму чоловікові в нинішній Росії. «Сьогодні ми живемо в іншій країні, і ставлення до пам’яті Сахарова змінилося, — написала Боннер ініціаторам спорудження монумента. — Що таке Росія сьогодні? Це країна, в якій третина населення живе за межею бідності... країна, яка веде криваву війну в Чечні... країна, в якій майже щодня вільна преса гине від політичного або фінансового тиску... Така Росія не відповідає ідеї монумента Сахарову».
Випуск газети №:
№68, (2003)Рубрика
День Планети