Коротко / ПЛАНЕТА
США надають Ізраїлю 10 мільярдів доларів
США запропонували Ізраїлю пакет допомоги обсягом у $10 млрд., покликаний вивести економіку держави з найглибшої кризи з часів проголошення незалежності. Міністерство фінансів Ізраїлю пояснило, що з цієї суми $1 млрд. призначено на воєнні потреби, а $9 млрд. будуть гарантіями за позиками. Отримана допомога залежить від політичних кроків ізраїльського керівництва — суму гарантій зменшуватимуть на величину коштів, які ізраїльтяни витратять на будівництво та підтримку життєдіяльності єврейських поселень на палестинських територіях. Частина пакета допомоги потребує схвалення президента Буша, оскільки вона є частиною оборонного бюджету США. Ізраїль просив у свого могутнього союзника $12 млрд. Інтифада, що триває вже майже три роки, і світова економічна криза, особливо в галузі високих технологій, спричинили економічний спад в Ізраїлі, який триває вже третій рік. Торік економіка єврейської держави скоротилася на 1%, а за рік до цього — на 0,9%. При цьому бюджетний дефіцит знаходиться зараз на рівні 6%, що вдвічі більше, ніж прогнозувалося, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Чехи знатимуть «героїв» в обличчя
За тринадцять років з часу «оксамитової революції», яка ознаменувала собою кінець комуністичної епохи в Чехословаччині, в незалежній Чехії тепер отримали можливість дізнатися, хто зраджував їх та доносив будь-які необережні слова всесильним секретним службам. Імена 75 тисяч донощиків та інших з тих, хто співпрацював із чехословацькими спецслужбами, було оприлюднено в Інтернеті. Уряд Чехії опублікував список таких співробітників на сайті Міністерства внутрішніх справ Чехії (www.mvcr.cz). Для тих, хто не має доступу до Інтернету, поліція роздрукувала повні копії списку, що складається з 12 книг і займає 5 700 сторінок. За словами заступника міністра внутрішніх справ Чехії Владіміра Земана, в день оприлюднення списку було продано понад тисячу примірників. 12 томів списку можна придбати у шести точках, чотири з яких розміщені у Празі. З 1997 року чехи мали можливість доступу до їхніх особових справ, але не до справ, заведених на інших громадян. Новий закон, прийнятий парламентом минулого року, дозволив їм доступ до всіх файлів спецслужб. Він же і надав можливість міністерству внутрішніх справ оприлюднити список таємних агентів. «Не було жодної складності з укладанням списку», — сказав Владімір Земан, відзначивши, що більшість названих осіб були давно відомими як співробітники спецслужб. Значно більший неофіційний список, опублікований колишніми дисидентами на початку 90-х, містив у собі 100 тисяч імен. Достовірність цього списку ніколи не викликала сумнівів. Те, що новий офіційний список називає лише 75 тисяч чоловік, пояснюється тим, що закон дозволяє доступ лише до справ громадян Чехії. Тим часом чехословацькі спецслужби нараховували майже 30 тисяч осіб, які нині є громадянами Словаччини. Це викриття показало, що один із кожних 130 чехів співпрацював із секретними службами колишньої Чехословаччини. З другого боку, до 1989 року з 15 мільйонів чехів близько 280 тисяч було ув’язнено за їхні політичні погляди чи діяльність, що розходилися з інтересами режиму. На сьогодні чеськими судами розглядається ряд справ, де підсудними є колишні комуністичні лідери, звинувачені у злочинах проти чеського народу. Підготувала Віра КОВТИХА.
Керівники Молдови — персони нон грата у Придністров’ї
Адміністрація невизнаної Придністровської Молдавської республіки оголосила персонами нон грата на своїй території декількох представників керівництва Молдови. Про це повідомляється у ноті МЗС Придністров’я, направленій МЗС Молдови. Цю акцію здійснено у відповідь на нещодавнє рішення США та Європейського Союзу, які заборонили в’їзд на свою територію 17 лідерам адміністрації Придністров’я. Це було зроблено на прохання Молдови, яка звинувачувала керівництво Придністровської республіки у неконструктивній позиції на переговорах щодо придністровського урегулювання. До списку, який додано до ноти, занесено 14 чоловік, серед них президента Молдови Володимира Вороніна, голову парламенту та його заступників, прем’єр-міністра, міністрів оборони, юстиції та закордонних справ, інших членів уряду, радників президента, а також його сина Олега Вороніна. Разом із тим Придністров’я заявило про готовність переглянути це рішення, якщо Молдова відкличе звернення, що стосуються запровадження іноземними державами санкцій проти керівництва Придністров’я, повідомляє Інтерфакс.
Посол США в Україні вдячний за рішення щодо батальйону РХБ
Посол Сполучених Штатів в Україні Карлос Паскуаль висловлює подяку Президенту України Леоніду Кучмі, Раді національної безпеки й оборони, уряду та парламенту за рішення відправити український батальйон радіаційного, хімічного і бактеріологічного захисту до Кувейту. «Українці можуть врятувати сотні тисяч життів», — заявив він у програмі «Подробности» на телеканалі «Інтер». «Це важливий крок для двосторонніх відносин. Це ознака того, що наші відносини розвиваються у позитивному напрямі», — сказав посол. При цьому Паскуаль підкреслив, що, якщо Україна «захоче ще в чому- небудь допомогти», США будуть «дуже раді вислухати її пропозиції». «Багато країн хочуть розділити відповідальність за забезпечення безпеки у світі. Якщо Україна відчуває, що вона ще готова надати допомогу в збереженні життя людей — ми готові це розглянути», — сказав він.
Випуск газети №:
№52, (2003)Рубрика
День Планети