Коротко / ПЛАНЕТА
Цвинтар Орлят: нова спроба
Як очікується, сьогодні у Варшаві відбудеться черговий раунд українсько-польських консультацій з питання про відкриття польських військових поховань на Личаківському кладовищі у Львові. Напередодні цих консультацій iз українськими журналістами у Варшаві зустрівся секретар польської Ради охорони пам’яті боротьби і страждань Анджей Пжевозник. «Київ повинен вплинути на Львів, — підкреслив Пжевозник. За його словами, Польща пішла на низку поступок у цьому питанні, зокрема, відмовилася від напису, який був на основному монументі в довоєнний час і звучав так: «Невідомим воякам, героїчно загиблим за Польщу». В останньому варіанті редакції цей напис виглядає так: «Героїчно загиблим за незалежність Польщі». За словами Анджея Пжевозника, Польща також пішла на ряд інших поступок, а «тепер черга за українською стороною». Пжевозник розказав, що поступкам польської сторони передували, зокрема, його широкі бесіди з населенням. Однак, як підкреслив секретар, йому відомо, що з українського боку нічого подібного не робилося. «Це не головне — підписати документи, потрібен внутрішній діалог, який і може стати основою для завершення цієї справи», — сказав Анджей Пжевозник.
Чехи всією країною визначать відносини з ЄС
Уряд Чехії підтримав проект конституційного закону про проведення референдуму із вступу країни до Європейського Союзу. Про це РІА «Новости» повідомила прес-секретар уряду Ганна Старкова. За її словами, проект закону було запропоновано Сенатом Чехії. Тепер депутатам Палати депутатів належить затвердити даний законопроект. Чехія — єдина країна із держав- кандидатів на вступ до ЄС, де немає закону «Про референдум». У випадку, якщо закон не буде прийнято, рішення про вступ до Євросоюзу буде приймати чеський парламент. На референдумі громадянам Чехії треба буде відповісти на запитання: «Чи згодні ви, щоб Чеська Республіка, відповідно до Угоди про приєднання Чехії до ЄС, стала членом Європейського Союзу?» У плебісциті повинні взяти участь як мінімум половина виборців країни. Якщо більшість чехів відповість негативно на це запитання, через два роки референдум може бути повторено. Президенти країн «Вишеградської четвірки» (Чехія, Польща, Угорщина і Словаччина) на останній зустрічі в Частоловіцах у липні 2002 року домовилися про проведення каскаду референдумів про вступ до ЄС. Перший плебісцит пройде навесні 2003 року в Угорщині, де вступ до Євросоюзу підтримує максимальне число громадян з усіх країн-кандидатів.
Мозамбік подарує Папі Римському пацифістський трон
Папський трон, виготовлений мозамбіцькими художниками з деталей і частин списаної зброї, буде подаровано Папі Івану Павлу II. Як передає агентство Рейтер, цю акцію приурочено до 10-річчя підписання 4 жовтня 1992 року в Римі мирних угод між урядом Мозамбіку та опозиційним рухом РЕНАМО, які поклали кінець багаторічній громадянській війні в цій африканській країні. Автори папського трону — члени художнього об’єднання міста Мапуту — працювали над цим проектом у рамках кампанії «Перекуємо мечі на орала», що проводиться Християнською радою Мозамбіку з 1995 року. За цей час в обмін на сільгоспінвентар, будматеріали, трактори і швейні машинки населенням було здано понад 270 тис. одиниць зброї.
Випуск газети №:
№174, (2002)Рубрика
День Планети