Коротко / ПЛАНЕТА
Саміт ГУУАМ планується на кінець травня
Саміт глав держав неформального угруповання ГУУАМ (Грузії, України, Узбекистану, Вірменії, Молдови), який був запланований ще на початкок березня, має відбутися в кінці травня. Про це стало відомо кореспонденту «Дня» із компетентних джерел. Остаточної дати проведення зустрічі ще не визначено через досить жорсткий графік президентів п’яти країн, які повинні прибути на зустріч. На київському саміті планується перетворення ГУУАМ на формальну міжнародну організацію, до першочергових завдань якої входитимуть транзит енергоносіїв, вільна торгівля, розвиток туризму.
«Сумні» наслідки посилeння зовнішньої політики США
США на три роки позбавлeнo місця в комісії ООН з прав людини, до якої входять представники 53 держав. Прикрий подив і роздратування США ще більше посилилися після того, як з’ясувалося, що до складу нової комісії включено Судан — країну, яку Вашингтон неодноразово звинувачував у підтримці тероризму. Не могло потішити США й обрання до складу комісії таких країн, як Пакистан, Сьєрра-Леоне та Уганда.
Правозахисна організація Human Rights Watch вважає, що причини криються в негативному ставленні Вашингтона до ініціатив, які ООН вважає найважливішими, а також небажаннi американського керівництва фінансувати діяльність структур ООН. Проте у США все ще залишається шанс зупинити поїзд, що починає рушати, і бути переобраними в комісію через рік за умови, якщо члени Ради ООН з економічних проблем і соціальних справ знову проголосують і віддадуть США необхідні голоси, передає агентство Reuters.
Про ПРО тепер розмовлятимуть у Києві
12 травня в Києві пройдуть українсько-американські консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ двох країн з питань адаптації Договору про протиракетну оборону 1972 року. Як повідомив заступник керiвника прес-служби МЗС України Сергій Бороденков на вчорашньому брифінгу, з української сторони в консультаціях візьме участь заступник міністра закордонних справ України Ігор Харченко, а з американської — заступник державного секретаря США у справах контролю над озброєнням Авіс Болен. Бороденков оголосив попередній коментар українського зовнішньополітичного відомства у зв’язку з останньою заявою президента США Джорджа Буша щодо намірів керівництва країни вийти за рамки договору ПРО. «Україна виходить із необхідності адаптації договору ПРО з урахуванням проблем, які виникають у зв’язку з поширенням ракет і ракетних технологій, а також озброєння масового знищення», — сказав він. Українська сторона вважає винятково важливим чинником досягнення взаєморозуміння між США та Росією в цій сфері і заявляє про готовність сприяти пошуку компромісних рішень з метою досягнення міжнародної безпеки та контролю за озброєнням, підкреслив С.Бороденков.
Хатамі балотуватиметься на другий термiн
Президента Ірану Мохаммеда Хатамі зареєстровано кандидатом на президентських виборах, повідомляє Бі-Бі-Сі. Впродовж останніх кількох місяців він вагався з рішенням, чи змагатися за переобрання на другий строк. «Я вирішив балотуватися, тому що цього хоче народ. Його бажання понад усе», — заявив Хатамі, коментуючи своє рішення. За кілька днів до офіційного початку перегонів іранські консерватори, що опонують нинішньому президенту, напружено намагаються знайти йому гідного суперника. Багато іранців, й зокрема молоді, розчарувалися в економічних реформах Хатамі, зазначає «Нью-Йорк Таймс». Тому, як вважають чимало аналітиків, нинішньому президенту Ірану навряд чи вдасться повторити успіх 1997 року, коли за нього проголосували 70% виборців. Наразі вже зареєструвалися 134 кандидати на посаду президента Ірану, серед них принаймні дві жінки.
Кім Чен Нам не побачить Диснейленд
Затриманого у вівторок у Японії з фальшивим домініканським паспортом пасажира, який заявив, що є сином північнокорейського лідера Кім Чен Іра, вислали до Китаю, повідомляє Бі-Бі-Сі. Дві жінки та хлопчик, що супроводжували його, також прибули до Пекіна. Затриманий, що назвав себе Кім Чен Намом, заявив, що прилетів у Японію, аби побачити Диснейленд. Його відправка до Китаю може свідчити, що японська влада повірила у правдивість його заяви. Про родину Кім Чен Іра майже нічого не відомо. Подейкують, що Кім Чен Нам — найстарший iз його трьох дітей. В тому разі, якщо це відповідає дійсності, Японія вислала ймовірного наступника лідера Північної Кореї. Припускається, що він подорожував з фальшивим паспортом, оскільки вільні поїздки не дозволено навіть найвищим посадовим особам КНДР.
Випуск газети №:
№80, (2001)Рубрика
День Планети