Коротко / ПЛАНЕТА
Європейський суд з прав людини задовольнив позов Ходорковського до Росії
Арешт у першій справі визнано незаконним, а утримання під вартою — необгрунтованим. Росія повинна буде виплатити Ходорковському близько 25 тис. євро. Права колишнього керівника нафтової компанії було порушено при арешті та утриманні в СІЗО. Суд визнав умови утримання Ходорковського порушенням третьої статті Конвенції про захист прав людини, а термін його арешту на час розслідування і судових слухань — порушенням п’ятої статті. Таким чином, у Страсбурзі вважають, що російська влада порушила заборону на нелюдяне та принижуюче гідність поводження та право на свободу й безпеку. Визнав ЄСПЛ і ряд процедурних порушень. При цьому в Страсбурзі вирішили, що 18-у статтю Конвенції порушено не було. Саме в ній говориться про межі використання обмежень щодо прав і свобод, і саме її юристи називають «політичною». Адвокат Юрій Шмідт: ухвала суду в цій частині не означає визнання справи «не політично мотивованою». Шмідт заявив, що «політичну» підоснову справи ЮКОСу адвокати мають намір довести в Страсбурзі в рамках розгляду наступних скарг. Наразі ж Росія має виплатити Ходорковському понад 20 тисяч євро: 10 — за те, що завдано нематеріальних збитків і 14,5— за судові витрати. У тому випадку, якщо ухвала набере чинності, Росія, можливо, оскаржить ухвалу Європейського Суду — «За конвенцією у нас є на це три місяці», — сказав «Інтерфаксу» уповноважений Росії при Євросуді Георгій Матюшкін. Сторони можуть оскаржити ухвалу у Великій Палаті Європейського Суду.
Iталійська опозиція святкує перемогу в Мілані та Неаполі
Тисячі жителів Мілана святкують перемогу. Відбувся другий тур адміністративних виборів, який приніс успіх опозиції й поразку правлячої коаліції. Мілан — рідне місто прем’єр-міністра Італії Сильвіо Берлусконі — впродовж десятиліть очолювали представники правоцентризму. Втрату правлячою коаліцією північної столиці Апеннін в Італії вже назвали «переворотом». Підтримкою більшості виборців заручився кандидат від опозиційної Демократичної партії Джуліано Пізапіа (на фото в центрі), обійшовши нинішнього мера Мілана Летицію Моратті. В Неаполі отримав перемогу представник лівої партії «Італія цінностей» суддя Луїджі де Маджістіс, залишивши позаду кандидата від правлячої партії «Народ свободи» Джанні Леттьєрі. Незважаючи на те, що наболіла проблема вивозу й утилізації сміття в місті так і не була вирішена, жителі не стали змінювати своїх пристрастей. Мало того, вони віддали перевагу судді, що брав участь у викривальній операції «Чисті руки», спрямованій проти корупції. Результати виборів стали ударом для прем’єр-міністра Італії Сильвіо Берлусконі. Незважаючи на поразку своїх кандидатів у двох ключових містах, він висловив упевненість щодо стійкості правлячої більшості. Але, на думку спостерігачів, на кону тепер доля правлячої коаліції, якій після нинішньої поразки може загрожувати розкол.
Євродепутат про заяви Януковича на саміті у Варшаві
«Виступ Президента України Віктора Януковича на саміті глав держав Центрально-Східної Європи був позитивно оцінений міжнародною спільнотою. У промові очільника держави мова йшла про конкретні зобов’язання з боку української влади щодо руху держави дорогою демократії та забезпечення свободи медіа. За словами глави України, влада не залишає жодних сумнівів, що ситуація з правами людини і демократією в державі перебуває на належному рівні. Найбільше на цьому наполягають прихильники інтеграції України з ЄС, які намагаються пояснити скептикам в Євросоюзі ситуацію з опозицією в Україні. Дотримання стандартів демократії та її поступове зміцнення є необхідним для того, щоб Україна могла отримати перспективу членства в ЄС, на чому неодноразово наголошував Президент Янукович. Великим плюсом стала зустріч Президента України з його американським колегою Бараком Обамою, ініційована Броніславом Коморовським. Однак декларація, що стосується виконання зобов’язань Україною відповідно до Плану дій щодо лібералізації візового режиму, вимагає від Києва ще багато роботи. Тепер Президент Янукович мусить запевнити на практиці продовження цього процесу», сказав «Дню» Павел КОВАЛЬ, голова делегації Європейського Парламенту в Комітеті парламентської співпраці «ЄС-Україна».
Меркель бачить Німеччину лідером інноваційної енергетики
Канцлер Ангела Меркель заявила, що у зв’язку з рішенням відмовитися від використання атомних електростанцій до 2022 року Німеччина може стати новатором у сфері переходу до поновлюваних джерел енергії. Меркель відзначила, що в Німеччини є можливість розвитку і зростання промисловості при переході до нових джерел енергії, що дозволить країні здобути економічну вигоду. Незважаючи на це, представники енергетиків стверджують, що закриття АЕС завдасть серйозного удару по німецькій промисловості. Німеччина — найбільша індустріально розвинена країна, що вирішила повністю відмовитися від атомної енергетики. За словами Меркель, поклавши початок «фундаментальному» перегляду енергетичної політики, Німеччина може стати прикладом для інших країн. «Ми вважаємо, що наша країна може стати новатором у сфері переходу до поновлюваних джерел енергії нового покоління», — зазначила канцлер Німеччини. «Ми можемо стати першою великою розвиненою країною, яка досягне переходу до поновлюваних джерел енергії, зі всіма його перевагами — експортом, розробками, технологіями, робочими місцями», — додала Меркель. Вона також відзначила, що електрика в майбутньому має стати «безпечнішою, і в той же час надійнішою й дешевшою».
Каддафі готовий до перемир’я
Лівійський лідер полковник Муаммар Каддафі готовий прийняти запропоновану Африканським союзом «дорожню карту» мирного врегулювання. Вона передбачає припинення вогню й оголошення перехідного періоду до проведення в Лівії демократичних виборів. На зустрічі з президентом ПАР Джейкобом Зумой, який очолює посередницьку місію Афросоюзу, Каддафі попросив скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН, аби передивитися механізми вживання резолюції 1973 р. Проте повстанці, як і раніше, вимагають, щоб Каддафі усунули: «Промови міжнародного співтовариства змінилися. Зараз вони не говорять про політичні ініціативи, зараз більшість із них робить певні кроки, спрямовані на те, аби Каддафі пішов. І в цьому ми бачимо важливі зміни». Вагомий із точки зору врегулювання конфлікту в Лівії візит президента ПАР у Тріполі відбувався на тлі безперервних бомбардувань НАТО позицій та інфраструктури урядових сил. Умовою для переговорів із повстанцями Каддафі висунув всебічне припинення вогню — повстанцями, урядовими військами й силами коаліції.
Випуск газети №:
№93, (2011)Рубрика
День Планети