Коротко / ПЛАНЕТА
Скандал довкола «Бенк оф Нью-Йорк» має продовження
Головні учасники скандалу з відмиванням російських грошей через американський банк «Бенк оф Нью-Йорк», подружжя Люсі Едвардс і Пітера Берліна визнали себе винними і погодилися дати свідчення в обмін на пом’якшення вироку. Зазвичай це стандартна угода у США, оскільки вона вигідна обом сторонам — обвинувачам і звинуваченим. Перші — отримують можливість зекономити кошти на дорогі процеси, результат яких залежить від рішення журі присяжних. Другі — за співпрацю із правосуддям скорочують терміни ув’язнення чи розміри штрафу. Люсі Едвардс, яка дослужилася до посади віце- президента банку, зізналася, що разом із чоловіком вона відмила $ 7 млрд. через його банк «Бенекс». Для цього вони дали хабара одному із старших менеджерів «Бенк оф Нью- Йорк», ім’я останнього поки що не розголошується. Також як те, які саме гроші було відмито подружжям.
Шеф ВТО обстоює глобалізацію
Учора директор Всесвітньої торговельної організації Майк Мур заявив у Бангкоку, що світова торговельна система має бути вигідною всім країнам, незалежно від того, багаті вони чи ні. Виступаючи на організованій ООН конференції з торгівлі й розвитку, він зазначив, що «ми мусимо зробити цю систему кращою та справедливішою як для бідних, так і для багатих країн». Водночас він наголосив, що надання бідним країнам більшого доступу до ринків багатих країн є моральним та економічним обов’язком останніх.
Югославія вимагає від Румунії компенсації
Уряд Югославії назвав наслідки забруднення Тиси та Дунаю «екологічною катастрофою» й оголосив про намір вимагати від Румунії компенсації за заподіяну шкоду. Раніше про компенсацію заявила Угорщина, природі якої також завдано великої шкоди. Міністр екології Сербії заявив, що Тиса стала «мертвою річкою» i її знищенi флора та фауна зможуть відновитися щонайменше за десять років. Сербське міністерство екології підготувало звіт про екологічну катастрофу й звернулося до югославського уряду з проханням направити в міжнародні юридичні інстанції позов проти румунського уряду, а також проти компанії-власника золотодобувної шахти, що стала причиною забруднення.
З колишньої єврокомісарші знято імунітет
Єврокомісія зняла імунітет з колишнього прем’єр-міністра Франції Едіт Крессон, яка в команді екс-голови ЄС Жака Сантера обіймала посаду єврокомісара з питань освіти. Крессон звинувачують у тому, що вона найняла радником давнього друга — дантиста Рене Вартело — й виплачувала йому величезні гонорари. Як відомо, у квітні минулого року вся Єврокомісія чисельністю 20 чоловік подала у відставку після звинувачень у шахрайстві та кумовстві. Сама Крессон оцінила повідомлення про зняття імунітету як можливість захистити себе. Вона постійно заперечує висунуті проти неї звинувачення у шахрайстві й вважає, що її зробили козлом відпущення. Водночас колишня комісарша визнає, що в діяльності комісії були певні порушення.
Єльцину присвоєно вищу нагороду Латвії
Ухвалено рішення присвоїти першому президентові Росії Борису Єльцину вищу нагороду Латвії — орден Трьох Зірок першого ступеня за внесок у відновлення незалежності Латвії. Як відомо, під час серпневого путчу 1991 року Єльцин обстоював надання незалежності прибалтійським республікам СРСР. Орден присвоєно за пропозицією Нової партії. Поки що його ще не виготовили і невідомо, коли і в якому місці може відбутися нагородження. Нова партія вважає, що особиста позиція Єльцина у визнанні незалежності країн Балтії неоцінима, і він надав не тільки політичної та моральної, але й матеріальної підтримки. Крім того, перший президент РФ свого часу блокував постанови Держдуми Росії про економічні санкції проти Латвії.
Історія хвороби Піночета перестала бути таємницею
Верховний суд Великої Британії постановив опублікувати доповідь незалежної комісії лікарів про стан здоров’я колишнього диктатора Чилі Августо Піночета. Раніше британський міністр внутрішніх справ Джек Стро запропонував цій комісії обстежити 84-річного Піночета й потім, зваживши на висновки медичних експертів, ухвалив рішення не відпускати диктатора до Іспанії, оскільки той, за словами міністра, є непридатним для участі в судовому процесі. Однак бельгійські власті та правозахисники інших європейських країн подали апеляцію у верховний суд Великої Британії, вимагаючи оприлюднення таємного звіту про стан здоров’я Піночета. Вчора іспанські газети вже опублікували уривки з цієї доповіді.
Гавел пропонує створити другий Європарламент
Президент Чеської Республіки Вацлав Гавел запропонував учора створити ще один Європарламент, аби тим самим захистити права голосу малих країн у розширеному Європейському Союзі. За пропозицією Гавела, нова палата складатиметься із представників національних парламентів країн-членів ЄС (приміром, по три від кожної країни). Виступаючи в Європарламенті, Гавел наголосив, що механізм ухвалення рішень новим парламентом необхідно вписати у спеціальну конституцію, яку вивчатимуть у школах. Нині, як відомо, у Європарламенті кожна країна має різну кількість депутатів, приміром: Німеччина — 99, а Люксембург — 6.
Випуск газети №:
№28, (2000)Рубрика
День Планети