Коротко / ПЛАНЕТА
В скандал навколо Оджалана втягнуто ще й Кіпр
Міністр закордонних справ Кіпру Яннакіс Кассолідес відкинув звинувачення Туреччини в тому, що його країна видала лідерові курдських повстанців Абдуллі Оджалану дипломатичний паспорт та надала притулок іншим курдам. Найбільше ж у допомозі курдському лідерові продовжують звинувачувати Грецію. Три міністри цієї країни — закордонних справ, внутрішніх справ, розвитку — вже пішли у відставку. Брітта Боелер, нідерландський адвокат Оджалана, заявила, що колишній міністр закордонних справ Греції пообіцяв, що його країна відповідатиме за захист курдського лідера.
У Румунії суворо покарали контрабандистів
Бухарестський військовий трибунал суворо покарав 19 чиновників і бізнесменів, які намагалися у квітні минулого року незаконно ввезти до країни на українському літаку Іл-76 3 тисячі ящиків сигарет. Начальник військового аеропорту Отопені, під Бухарестом, підполковник Іоан Сукіу отримав найсуворіший вирок — 14 років позбавлення волі. Його визнано винним у сприянні контрабанді, фальшивому свідченні й позбавлено військового звання. Капітан у відставці Думітру Попеску, який найняв український літак, і Габріель Негоеску, постачальник сигарет, отримали по 12 років ув’язнення. Окрім цього, трибунал постановив контрабандистам-невдахам сплатити 9,5 млрд. леїв ($780 тисяч) для відшкодування завданих збитків, судових видатків і вартості сигарет.
Льотчики-слов’яни тренуються в Ефіопії та Еритреї
Ефіопсько-еритрейський конфлікт став чудовою нагодою для багатьох російських, українських і болгарських пілотів підвищити свою бойову майстерність і заробити гроші.Як повідомила лондонська «Таймс», ворогуючі африканські країни мають на озброєнні десяток старих і більш-менш сучасних досконалих МіГів. Однак ні Ефіопія, ні Еритрея не мають пілотів, які б літали на цих літаках, чи техніків, які б обслуговували ці машини на землі. Відтак російські компанії, які постачають літаки, запасні частини наймають за приватними контрактами росіян. Газета стверджує, що це стосується й українців та болгарів. Щоправда, наразі льотчикам з обох сторін фронту між Ефіопією та Еритреєю не довелося влаштовувати повітряних дуелей. Але, можливо, це ще попереду.
Дьюті-фрі помре, як і планувалося
Європейська комісія завдала удару кампанії за збереження безмитної торгівлі в межах Євросоюзу, дійшовши висновку, що підстави для збереження дьюті-фрі заради збереження робочих місць є «надзвичайно слабкими». Велика Британія, Франція і Німеччина намагалися скасувати рішення ЄС 1991 року про заборону безмитної торгівлі, починаючи від 30 червня цього року. Однак ці країни не знайшли підтримки серед інших членів ЄС. Прихильники заборони зазначають, що безмитна торгівля в межах блоку, де вже немає практично внутрішніх кордонів, дозволяє власникам крамниць дьюті-фрі одержувати щорічно додаткові прибутки у $2,3 млрд., що суперечить принципам чесної конкуренції.
Папа Римський заступається за Піночета
Папа Іоанн Павло II надіслав листа британському урядові й попросив не висилати колишнього диктатора Чилі до Іспанії. За повідомленням лондонської «Дейлі Телеграф», Понтифік вважає, що генерала Піночета слід помилувати з огляду гуманності і в інтересах національного примирення в Чилі. Він аргументував своє прохання тим, що генерал повинен мати імунітет від переслідування як колишній керівник держави. Папа Римський відвідував Чилі, коли тією країною правив Піночет, правовірний католик. На Даунінг-стріт досі ніяк не прокоментували лист Понтифіка. Відтак долю Піночета, напевне, остаточно вирішить верховний суд Великої Британії.
Пірати повертаються на Манхеттен?
Нащадки валійського пірата Роберта Едвардса, якому в XVIII столітті англійський король подарував 77 акрів землі на Манхеттені як винагороду за напади на іспанські галери, пред’явили права на свою спадщину. Цей шматок землі, куди входить і Волл-стріт, є найдорожчою ділянкою Нью-Йорка й коштує тепер $400 млрд. За словами 4 тисяч спадкоємців, Едвардс разом із сином 1778 року здали цю землю в оренду на термін 99 років старості громади протестантської церкви св. Трійці. Однак церква, яка досі вважалася законним власником цієї землі, заперечує права нащадків пірата і ставить під сумнів сам факт існування Едвардса. Тим часом найняті спадкоємцями детективи заявили, що вони знайшли оригінальні морські й податкові реєстри, де зафіксовано деталі оренди.
«Кока-колу» взяли на приціл
Колумбійські партизани, які контролюють північний схід країни, оголосили транснаціональну кампанію «Кока-Кола», найбільшого у світі виробника освіжаючих напоїв, «воєнною мішенню». Армія національного визволення звинуватила «Кока-колу» в «порушенні певних домовленостей». Йдеться про відмову кампанії платити «воєнний податок», що його стягають партизани. Бойовики вже заборонили «Кока-колі» продавати освіжаючі напої у контрольованих ними районах.
За матеріалами агентств АП та Інтерфакс
Випуск газети №:
№32, (1999)Рубрика
День Планети