Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

16 травня, 00:00

Конгрес США виділив на війни в Iраку й Афганістані понад $ 70 млрд.

Палата представників Конгресу США схвалила проект фінансування ряду державних програм загальним обсягом 96,7 млрд. доларів. Із них понад 70 млрд. доларів піде на фінансування військових кампаній у Іраку й Афганістані. Безпосередньо на проведення військових дій буде виділено 47,7 млрд. доларів, ще 23 млрд. доларів підуть на заміну зношеної та знищеної у боях техніки. Проект також передбачає видачу 980 млн. доларів на розвиток економіки Афганістану, підтримку його уряду та просування в країні демократичних реформ. Ще мільярд доларів буде виділений окремо для Пакистану: 400 млн. підуть на війну з талібами, 600 млн. — на економічний розвиток і демократизацію країни. Очікується, що проект направлять на підпис Обамі після того, як він буде узгоджений з аналогічним документом, рекомендованим до прийняття в четвер комітетом Сенату з асигнувань. Раніше повідомлялося, що президент США Барака Обама звернувся до Конгресу США з проханням виділити 130 млрд. доларів на продовження війни в Іраку й Афганістані. При цьому 65 млрд. планується витратити на операцію в Афганістані, яка триває вже 7 років, і 61 млрд. — на операцію в Іраку.

МАГАТЕ передрікає подвоєння ядерних держав

Кількість країн, що володіють ядерною зброєю, найближчими роками може подвоїтися. Про це в інтерв’ю виданню The Guardian заявив голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Мохамед Ель-Барадей. За словами Ель-Барадея, особливе занепокоєння щодо поширення ядерної зброї викликає Близький Схід — регіон, який голова МАГАТЕ назвав «цокаючою бомбою». Мохамед Ель-Барадей передрік появу великої кількості «de facto ядерних держав». Вони зможуть отримувати високозбагачений уран і матимуть у своєму розпорядженні технології виробництва боєголовок, однак свідомо зупиняться за декілька кроків до створення ядерної зброї. Як наочний приклад Ель-Барадей навів Іран, однак зауважив, що Іран не єдиний. «Дуже скоро в світі буде дев’ять ядерних держав і ще 10—20 «de facto ядерних держав», — зазначив він. Нагадаємо, що офіційно, згідно з ДНЯЗ, у світі нараховується п’ять ядерних держав: РФ, США, Франція, Китай і Велика Британія. Тим часом, ядерною зброєю також володіють Індія і Пакистан, а, за деякими даними, й Ізраїль, який має від 100 до 200 боєголовок.

Байден підтримав суверенітет Грузії

У телефонній бесіді з президентом Грузії Михайлом Саакашвілі 14 травня віце-президент США Джо Байден «наголосив тверду підтримку з боку США щодо суверенітету та територіальній цілісності Грузії», — повідомляє Грузія. «Віце-президент вітав зважену відповідь влади Грузії на акції протесту, що відбуваються та їхні спроби підключитися до діалогу з непарламентською опозицією», — говориться в прес-релізі Білого дому. «Він (віце-президент) закликав владу знову продовжити такі спроби». Згідно із повідомленням прес-служби президента Грузії, віце-президент США «висловив тверду підтримку уряду Грузії, вибраному законно, демократичним шляхом, незалежності та територіальної цілісності нашої країни». Згідно заяви Білого дому, Байден «наголосив на необхідності того, що Грузія та Росія повинні виявити стриманість і сприяти стабільності в сепаратистських регіонах Грузії». «Віце-президент наголосив на значенні роботи міжнародних організацій, у тому числі й ОБСЄ в Грузії. Він також підтвердив готовність США продовжити роботу з іншими членами міжнародної співдружності з метою підтримки міжнародної присутності в масштабах всієї Грузії, включаючи Абхазію та Південну Осетію, а також із метою врегулювання проблем із погляду безпеки, гуманітарних проблем і проблем із правами людини», — заявив Білий дім.

Революційні читання Чавеса

Президент Венесуели Уго Чавес затвердив «Національний революційний план читання», повідомляє La Gaceta Tucuman. Чавес заявив, що розглядає читання як спосіб змінити свідомість читача й що література лише тоді є мистецтвом, коли служить боротьбі із соціальною нерівністю. Прочитання книжок, що ввійшли до затвердженого списку, стане обов’язковим для вивчення у венесуельських школах. Зокрема, школярам доведеться читати працю «Венесуельський соціалізм і партія», написану міністром фінансів країни Алі Родрігесом, а також твір під назвою «Чому я чавист?». Крім того, до списку включені збірки промов самого Чавеса, праці Ернесто Че Гевари та його біографія, «Маніфест комуністичної партії» Карла Маркса та книжки під назвами «Теорія ідеології» й «Код Чавеса». Президент країни потурбувався й про те, щоб читання розвивало смак і розважало венесуельських школярів. Для цих цілей до списку були включені любовні листи, які національний герой Венесуели, борець за визволення іспанських колоній у Південній Америці Симон Болівар писав своїй коханій Мануелі Саенс.

Криза змушує Каліфорнію продати в’язницю

Губернатор американського штату Каліфорнія Арнольд Шварценеггер планує в боротьбі з кризою продати частину нерухомості штату, зокрема й в’язницю San Quentin. Про це вчора повідомила газета Los Angeles Times, посилаючись на копію відповідної пропозиції. Також штат не виключає продажу меморіального лос-анжелеського стадіону, що вважається історичною визначною пам’яткою й де проводилися Олімпіади 1932 і 1984 років, і земельних ділянок у графстві Оранж, на яких зазвичай проводяться ярмарки. «Фінансова криза, яку переживає Каліфорнія, змушує по-новому думати про те, як штат може монетизувати те, що має», — цитує документ газета. За продану нерухомість штат може виручити від 600 млн. доларів до 1 млрд., повідомила газета.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати