Коротко / ПЛАНЕТА
Альянс не має наміру бути «глобальним поліцейським»
НАТО не має наміру ставати «глобальним поліцейським» і підміняти собою ООН — Альянсу бракує на це сил і грошей. Про це заявив офіційний представник НАТО Джеймс Аппатурай. Разом з цим він зазначив, що «якщо виникне необхідність у зміцненні стабільності в інших регіонах, то ми, звісно, готові розглянути відповідні запити та надати таку допомогу». Він нагадав, що за згодою ООН НАТО присутнє в Афганістані та Косові, а також надавало допомогу Сомалі та Пакистану. Дж. Аппатурай запевнив, що НАТО розглядає ООН як головуючий глобальний міжнародний орган. Втім, зазначив представник НАТО, є й певні винятки з цього правила. «Наприклад, операція «Активні зусилля» в Середземному морі, в якій, до речі, бере участь і Росія. Це підпадає під статтю 5 статуту НАТО, в якій йдеться про колективну оборону», — сказав Дж. Аппатурай. Відповідаючи на запитання про те, як далеко може зайти розширення НАТО і чи можуть такі країни, як Японія, Індія й Австралія вступити до альянсу, Дж. Аппатурай сказав: «Зовсім не бракує ясності в тому, як далеко НАТО може розширятися. У Вашингтонському договорі чітко зазначено: до альянсу можуть вступити лише європейські демократії». В іншому разі, пояснив він, треба було б змінити принципи Вашингтонського договору. Дж. Аппатурай не виключив, що колись і Росія може стати членом НАТО. «Хоча поки що ми не бачили російської заявки на вступ до НАТО», — сказав представник альянсу.
Францію та Німеччину не влаштовує комюніке саміту G20
Проект підсумкового комюніке саміту «Групи двадцяти», який сьогодні відбудеться в Лондоні, не влаштовує ні Париж, ні Берлін. Про це заявив президент Франції Ніколя Саркозі в ефірі радіостанції Europe 1. Франція домагається введення більш жорсткого міжнародного контролю за роботою фінансового ринку. Цю ідею відкидає британський прем’єр і США. Німеччина й інші країни теж виступають проти пропозиції Франції створити глобальний контролюючий орган. У проекті підсумкового комюніке саміту G20 зазначається, що країни «Групи двадцяти» вже вжили й продовжать вживати заходи для створення більш надійної схеми фінансового регулювання й нагляду. Крім того, «двадцятка» зобов’язується проводити економічну політику з урахуванням її наслідків для інших країн і утримуватися від змагальної девальвації своїх валют. Країни G20 також закликатимуть реформувати мандати МВФ і Світового банку та порядок їх управління з урахуванням змін у світовій економіці. Раніше британська газета Times повідомила, що президент Франції Ніколя Саркозі пригрозив покинути саміт, якщо зустріч не буде успішною. Газета з посиланням на представників Єлісейського палацу стверджувала, що Саркозі звинуватив «англосаксів» в економічній кризі. Сам Саркозі не підтвердив і не спростував цю інформацію.
Нетаньяху вірить у мир із палестинцями
Беньямін Нетаньяху, який вступив на посаду прем’єр-міністра Ізраїлю, висловив упевненість у досягненні миру з палестинцями. Про це він заявив на церемонії приведення до присяги нового уряду в Кнесеті. Нетаньяху пообіцяв Палестинській національній адміністрації продовження мирного процесу у трьох напрямах. «Я говорю палестинському керівництву: якщо ви справді хочете миру, його можна досягнути. У взаємодії з Палестинською адміністрацією ми рухатимемося до миру трьома треками — економічним, безпеки й політичним», — підкреслив Нетаньяху. Він також заявив про зацікавленість Ізраїлю в досягненні «всеосяжного миру» з усіма арабськими й мусульманськими країнами, назвавши ісламський фундаменталізм і ядерні амбіції Ірану головною загрозою для всього регіону. В уряді Нетаньяху Авігдор Ліберман, лідер партії «Наш дім — Ізраїль» став міністром закордонних справ, Ехуд Барак, лідер «Аводи», зберіг пост голови оборонного відомства. Голова релігійної ортодоксальної партії ШАС Елі Ішай у новому уряді отримав пост міністра внутрішніх справ. Усього в уряді Нетаньяху — 32-му в історії Ізраїлю — буде 30 міністрів, включаючи міністрів без портфеля, і сім заступників міністра. З 1996 по 1999 роки Нетаньяху вже обіймав пост прем’єр-міністра, та потім його партія на кілька років перейшла в опозицію.
Випуск газети №:
№56, (2009)Рубрика
День Планети