Коротко / ПЛАНЕТА
«Кадіма» та «Лікуд» заявляють про перемогу на виборах в Iзраїлі
Після парламентських виборів, що завершилися в Ізраїлі, лідируючі партії «Кадіма» та «Лікуд» заявляють про перемогу. Правляча центристська партія «Кадіма» за підсумками виборів отримала 28 місць у парламенті. Права партія «Лікуд» отримала 27 мандатів. Третій результат за кількістю місць у парламенті має ультранаціоналістична партія «Наш дім Ізраїль», яка, швидше за все, отримає 15 мандатів, відтіснивши на четверту позицію лівоцентристську «Аводу», що фінішує з 13 місцями в майбутньому Кнесеті. Для лейбористів, які протягом десятиріч правили в Ізраїлі, це найнижчий результат за всю їхню історію. Обом лідируючим партіям доведеться утворити коаліцію з дрібнішими фракціями. Офіційні результати виборів стануть відомі протягом найближчих кількох днів. Очільниця «Кадіми», ізраїльська міністр закордонних справ Ціпі Лівні заявила про свою готовність стати лідером країни. Лівні закликала лідера «Лікуда», колишнього прем’єра Біньяміна Нетаньяху увійти до уряду національної єдності Ізраїлю, який має намір очолити голова МЗС країни. Однак сам Нетаньяху вважає, що Ізраїлем має керувати коаліція, очолювана «Лікудом». Після оголошення офіційних результатів виборів президент Ізраїлю Шимон Перес проведе з лідерами партій консультації щодо того, хто з них очолить коаліцію. На її створення відведено 42 дні. У разі, якщо один із лідерів партій не впорається із цим завданням, воно може бути доручене голові іншої партії.
Лавров і Шварценберг посперечалися щодо географічного положення Чехії
Голови МЗС Росії Сергій Лавров і Чехії Карел Шварценберг розійшлися у поглядах щодо географічного положення Чехії та Польщі. Голова МЗС Чехії на прес-конференції з підсумків засідання «трійки» Росія—ЄС заявив, що елементи ПРО, які розташовуються в Європі, не направлені проти Росії. «РЛС розміщується не в Східній Європі, вона розташована в Центральній Європі, я хотів би це прояснити», — сказав Шварценберг. «РЛС і перехоплювачі не спрямовані проти Росії, про це очевидно заявлено нашим російським партнерам», — наголосив чеський міністр. У свою чергу голова МЗС РФ зауважив, що Польща й Чехія відносяться до Східної Європи, а не до Центральної. «У рамках ООН існують групи держав, які сформовані для того, щоб висувати кандидатури до різних органів ООН. І Польща, і Чехія входять до групи, яка називається група східноєвропейських держав», — зазначив Лавров.
США виділяють на порятунок економіки 1,5 трлн.дол.
Міністр фінансів США Тімоті Гейтнер оголосив про новий план порятунку американської економіки, в рамках якого банкам буде виділено загалом 1,5 трлн.дол. Згідно з планом, Федеральна резервна система (ФРС) США розширить свою програму стимулювання видачі кредитів до 1 трлн.дол.; раніше вона передбачала виділення лише 200 млрд.дол. Програма ФРС, яка поки що не почала працювати, покликана пожвавити споживче кредитування та видачу позик для малого бізнесу. Її розміри збільшуються, щоб вона могла також допомогти ринку комерційної нерухомості й іпотеки, що переживає кризу.
Крім того, влада має намір створити інвестиційний фонд обсягом 500 млрд.дол., який допоміг би банківській системі позбутися «проблемних» боргів. Ця сума, за словами Гейтнера, може бути за необхідності збільшена. Друга частина плану — виділення банкам додаткових коштів для подолання кризи ліквідності. Як зазначається в заяві мінфіну США, фінансові установи, що переживають скрутні часи, зможуть отримати доступ до «фінансового буфера» від міністерства. Це допоможе банкам «покрити збитки та слугуватиме своєрідним мостом до приватного капіталу», — вважають у очолюваному Гейтнером відомстві. За словами Гейтнера, оприлюднений план означає, що «уряд США докладає максимальних зусиль для відновлення американської економіки».
Iран готовий розглянути можливість взаємодії з НАТО
Іран міг би розглянути можливість взаємодії з НАТО у вирішенні проблем Афганістану, якщо б від альянсу надійшов відповідний запит, заявив учора офіційний представник МЗС ІРІ Хасан Гашгаві. «Щодо цього від представників НАТО ми не отримували жодних офіційних запитів. Однак Іран багато робив і продовжує робити для встановлення миру й безпеки в Афганістані», — сказав на прес-конференції Гашгаві, коментуючи можливість співробітництва Тегерана з НАТО. «Ми вітаємо будь-які кроки, спрямовані на досягнення стабільності та розвитку в сусідньому Афганістані», — додав дипломат. Він також повідомив, що в рамках зміцнення двосторонніх відносин із Кабулом наступного тижня до Афганістану з візитом прибуде перший віце-президент Ірану Парвіз Давуді.
Випуск газети №:
№23, (2009)Рубрика
День Планети