Коротко / ПЛАНЕТА
Рада Федерації затвердила поправки до російської Конституції
Учора Рада Федерації затвердила підсумки розгляду закону про поправки суб’єктами Російської Федерації. Затверджені поправки — перша зміна тієї редакції Основного закону Росії, що була ухвалена 15 років тому. Документ, який передбачає збільшення терміну перебування на посаді президента з чотирьох до шести, а парламентаріїв — до п’яти років, був схвалений законодавчими зборами всіх 83 регіонів, що входять до складу Росії. Законопроект надсилається на підпис главі держави, після чого буде офіційно опублікований. Запропновані поправки передбачають також розширення контрольних повноважень Держдуми щодо уряду країни. Плани зміни Основного закону держави викликали протести з боку російських опозиційних сил. У інтернеті проходить акція проти зміни Конституції. Під зверненням уже підписалося понад 13 тис. осіб. Нагадаємо, що ініціатором зміни Конституції виступив 5 листопада президент країни Дмитро Медведєв. У зверненні до Федеральних зборів він назвав запропоновані зміни «коригуванням» Основного закону. Держдума схвалила поправки 21 листопада, Рада Федерації — 26 листопада. Решта часу пішла на голосування в регіонах.
У Iрані закрито правозахисний центр нобелівського лауреата
Іранська поліція закрила Центр захисту прав людини, який очолює лауреат Нобелівської премії світу 2003 року Ширін Ебаді, повідомляє AFP. В офісі було проведено обшук, усіх людей, які перебували в приміщенні, примусили покинути будівлю. За даними іранського агентства Mehr, центр закрито за судовою постановою, оскільки він не мав дозволу міністерства внутрішніх справ на свою діяльність. Заступник керівника центру заявила, що поліцейські не пред’явили судової постанови, а тільки назвали її номер. Сама Ширін Ебаді назвала закриття центру незаконним і пообіцяла домагатися скасування цього рішення. Вона заявила, що разом із колегами продовжить свою роботу за будь-яких обставин. Центр захисту прав людини в Тегерані неодноразово виступав із критичними зауваженнями з приводу політики іранської влади. В черговій доповіді центру, опублікованій у травні 2008 року, зазначалося, що свобода висловлювання думок і свобода інформації були ще більше обмежені після приходу до влади президента Махмуда Ахмадінеджада в 2003 році.
Обама, Ху Цзіньтао та Саркозі — найвпливовіші
За версією авторитетного журналу Newsweek, обраний президент США Барак Обама, глава КНР Ху Цзіньтао та президент Франції Ніколя Саркозі стали найвпливовішими людьми світу нинішнього року. Тижневик склав перелік, до якого увійшли 50 відомих політиків, економістів та інших діячів сучасності. До десятки найвпливовіших увійшли також голова Федеральної резервної системи США Бен Бернанке, керівник Європейського центрального банку Жан-Клод Тріше та голова банку Японії Масаакі Ширакава. На сьомому та восьмому місцях розташувалися британський прем’єр Гордон Браун та федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель. На дев’ятому місці — прем’єр-міністр РФ Володимир Путін. На 10-му місці — король Саудівської Аравії Абдалла ібн Абдель Азіз Аль Сауд. До переліку журналу ввійшли також північнокорейський лідер Кім Чен Ір (12-е місце), Гілларі та Білл Клінтони (13-е та 14-е місця), індійський політик Соня Ганді (17-е місце), прем’єр-міністр Іраку Нурі аль-Малікі (21-е місце). Нагадаємо, 17 грудня впливовий американський журнал Time назвав людиною року обраного президента США афроамериканця Барака Обаму.
Iзраїль збирається покінчити з ХАМАС
Двоє провідних політиків Ізраїлю — голова правлячої партії «Кадіма», міністр закордонних справ Ципі Лівні та лідер опозиційної партії «Лікуд» Біньямін Нетаньяху — заявили про намір покінчити з правлінням радикального ісламського угруповання ХАМАС у Секторі Газу. Лівні та Нетаньяху є суперниками в боротьбі за посаду прем’єр-міністра Ізраїлю; вибори мають пройти в лютому. «В Секторі Газу неспокійно, — заявила Ципі Лівні. — Він контролюється екстремістською ісламістською організацією ХАМАС. Під моїм керівництвом ізраїльський уряд зробить своїм стратегічним завданням повалення правління ХАМАС у Газі. Для цього є військові, економічні та дипломатичні кошти. Ізраїль не повинен мовчати, поки його громадяни залишаються мішенню екстремістів». У відповідь на це прем’єр-міністр Палестинської Автономії Ісмаїл Ханія заявив, що ніхто не зможе знищити палестинський народ: «Остаточний удар проти нашого народу неможливий. Не наш народ створює ескалацію цієї ситуації, а ізраїльська окупація. Крім того, Ізраїль мав виконувати умови перемир’я». Лівні та Нетаньяху виступили після того як нинішній прем’єр Ехуд Ольмерт попередив палестинських бойовиків про те, що, хоча його уряд і не бажає вплутуватися у війну, він не виключає і такого рішення. Ольмерт зробив цю заяву на засіданні кабінету міністрів.
Випуск газети №:
№234, (2008)Рубрика
День Планети