Коротко / ПЛАНЕТА
Баррозу не бачить паралелей між ЄС та СРСР
Голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу закликав не проводити паралелей між Євросоюзом та Радянським Союзом. Виступаючи на пленарній сесії Європарламенту в Страсбурзі, Баррозу заявив, що ті, хто порівнює ЄС з СРСР, «не розуміють, що таке Євросоюз, і не розуміють, що таке Радянський Союз». Голова виконавчої влади ЄС підкреслив, що базовими принципами Євросоюзу є відданість демократії та свободі. Докір у тому, що інститути Євросоюзу так само, як центральна влада СРСР, обмежують під час прийняття низки наднаціональних рішень права країн-учасниць ЄС, прозвучав із вуст одного з парламентаріїв. ЄС та Радянський Союз як моделі міждержавної інтеграції пов’язує багато спільного, зокрема, наявність спільного ринку, єдиної валюти, спільної візової, а також зовнішньої політики, право на участь в якій одночасно мають і Союз, і його члени. Крім того, як у ЄС, так і у випадку з СРСР, держави передають частину своїх повноважень союзним органам і визнають пряму дію наднаціонального законодавства в рамках своїх юрисдикцій. Щодо корінних відмінностей ЄС від Радянського Союзу, то це, зокрема, ринкова економіка.
Iз піратами боротимуться на морі й на суші
Рада безпеки ООН дозволила вести боротьбу з сомалійськими піратами не лише на морі, але й на суші, а також наносити їм авіаудари з повітря. Рішення було прийняте одноголосно, передає агентство Associated Press. Резолюція дозволяє використати всі необхідні заходи, прийнятні для влади Сомалі, для того, щоб не допустити використання сомалійської території для планування або здійснення піратських нападів у прибережних водах, які є одним із головних судноплавних маршрутів, що зв’язують Європу та Азію. Як зазначила держсекретар США Кондолізза Райс, прийнята резолюція надзвичайно важлива, особливо враховуючи той факт, що сомалійські пірати вже пристосовувалися до присутності військових кораблів в Аденській затоці й тепер здійснюють напади, виходячи далеко в море, де судна залишаються без захисту ВМС. Представники Сомалі зі свого боку вітали резолюцію, що повинна допомогти покласти кінець піратству, з яким сама сомалійська влада впоратися вже не в силах. Зазначається, що резолюція, ініціатором якої виступили США, дозволить посилити американську військову присутність у регіоні.
Британські війська завершують місію в Iраку
Прем’єр-міністр Великої Британії Гордон Браун заявив, що британський військовий контингент залишить Ірак до липня 2009 року. Як зазначається в спільній заяві Брауна та прем’єра Іраку Нурі Малікі, місія британських військ «близька до завершення». «Збройні сили закінчують виконання поставлених завдань у першій половині 2009 року, після чого залишать Ірак», — повідомляється в заяві, зробленій після закінчення переговорів двох лідерів у Багдаді. У документі зауважено, що співробітництво між Великою Британією та Іраком не припиниться після виведення військ і «розвиватиметься в нових напрямах». Повідомлення про те, що нинішнє Різдво стане останнім, яке британські солдати проведуть в Іраку, з’явилися минулого тижня. Тоді джерела в британському міністерстві оборони зазначали, що виведення військ із Басри планується на весну 2009 року. Мандат ООН на перебування британських сил в Іраку закінчується наприкінці цього року. Британський контингент в Іраку нараховує близько 4100 осіб. Переважно вони дислоковані на авіабазі в Басрі на півдні Іраку.
Європарламент схвалив кліматичний пакет
Учора Європейський парламент схвалив проект щодо боротьби зі зміною клімату, який передбачає, що країни Євросоюзу (ЄС) до 2020 року скоротять забруднюючі викиди в атмосферу на 20% від рівня 1999 року. Згідно з проектом, 20% енергії, що отримується в ЄС до 2020 року має надходити від енергії вітру, сонця й інших видів відновлюваних енергоносіїв, інформує Associated Press. Починаючи з 2013 року, після закінчення дії Кіотського протоколу, в ЄС планується створити систему аукціонів із торгівлі квотами на викид забруднюючих речовин до атмосфери, які в даний момент розподіляються безкоштовно. Країни, що викидають до атмосфери найбільшу кількість шкідливих речовин, повинні будуть у підсумку заплатити 48,28 млрд. євро на рік для отримання квоти. 12 грудня цього року угоду щодо боротьби зі зміною клімату, згідно з якою планується скоротити загальний обсяг парникових викидів на 20% до 2020 року, було схвалено в ході самміту лідерів ЄС у Брюсселі.
Випуск газети №:
№231, (2008)Рубрика
День Планети