Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / ПЛАНЕТА

02 липня, 00:00

Шевченко на проспекті Свободи в Баку

У Баку на проспекті Свободи за участі президентів України та Азербайджанської Республіки Віктора Ющенка та Ільхама Алієва відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку. За словами І. Алієва, ця подія є символічною. «Україна й Азербайджан століттями боролися за свою свободу. Сьогодні вони є незалежними», — зазначив він. Алієв підкреслив, що «боротьба за свободу і вільну Україну були невід’ємною частиною його (Шевченка) творчості і життя». За його словами, значна частина творів українського поета перекладена азербайджанською мовою. Зі свого боку Віктор Ющенко оцінив цю подію як великий жест поваги до України й українсько- азербайджанських відносин. Він подякував своєму азербайджанському колезі за втілення домовленості про спорудження цього пам’ятника, яка була досягнута рік тому, місцевій владі та авторам цього проекту. Ющенко висловив переконання, що творчість Тараса Шевченка зрозуміла кожній нації. «Я переконаний, що в образі Тараса Шевченка ми маємо генія, який прислужився всьому людству. Шевченко сильний тим, що він оспівав ті цінності, які важливі для кожної нації», — сказав Президент України.

Туркменістан повернувся до григоріанського календаря

Із 1 липня Туркменістан повернувся до загальноприйнятого григоріанського календаря. Із цього дня набрала чинності постанова парламенту Туркменії про національне літочислення. Цей документ було розроблено за дорученням президента Гурбангули Бердимухамедова з урахуванням численних звернень і пропозицій громадян країни про перехід до загальноприйнятих у світі найменувань місяців. До власних назв місяців, що діють до цього часу, Туркменія перейшла в серпні 2002 року, з ініціативи першого президента країни Сапармурата Ніязова. Усі ці роки перший місяць року (січень) називався на честь туркменського вождя — Туркменбаші, інші — на честь його матері — Гурбансолтан (квітень), а також прославлених полководців і історичних діячів минулого — Огуз (червень), Горкут (липень), Алп Арслан (серпень), Санджар (листопад). На честь Державного прапора — Байдак — було названо лютий, а на честь незалежності — Гарашсизлик — жовтень. Не обійшли увагою і книгу першого президента Рухнама. Її ім’я носив вересень і день тижня — рухгюн (субота).

Партійні іменини в Китаї

Китайські комуністи вчора відсвяткували 87-й день народження партії. Найбільша в світі за чисельністю партія відзначає свято без помпи: багато рядових членів КПК навіть не згадали про цю дату. Більшість молодих китайців знають 1 липня як день повернення Гонконгу під юрисдикцію КНР з-під британського володарювання. Ця подія сталася 11 років тому й щороку відзначається масштабними гуляннями, на тлі яких скромна чарівливість дня народження КПК тьмяніє. Комуністичну партію Китаю було створено 1 липня 1921 року. Вона прийшла до влади в країні після проголошення КНР 1949 року. Після цього політика партії нерідко змінювалася. Сьогодні керівництво китайських комуністів визнає, що в минулому припускалося помилок, серед яких провальна економічна політика «Великого стрибка» або «Культурна революція», що ледь не «скинула з пароплава історії» традиційну культуру Піднебесної. Сьогодні Компартія Китаю є найбільшим політичним об’єднанням у світі, а її чисельність постійно зростає. Наприкінці 2007 року її членами були 74 млн. 153 тис. осіб. За рік ця цифра зросла майже на 3 млн.

Саркозі закликав будувати ЄС по-новому

Учора Франція приступила до головування в ЄС, перейнявши естафету від Словенії. На честь цього напередодні Ейфелева вежа в Парижі виявилася забарвленою в блакитний колір і на ній висвітилися золоті зірки, символізуючи прапор Євросоюзу. Із приводу головування в ЄС, в інтерв’ю французькому телеканалу France 3, президент країни Ніколя Саркозі зазначив, що в справі будівництва єдиної Європи були допущені помилки, і жителі ЄС почали втрачати віру в успіх цього проекту. За його словами, стурбовані громадяни Європи тепер задаються питанням, чи не виявиться зрештою так, що державна влада захищатиме їхні інтереси ефективніше, ніж європейські. У числі пріоритетних питань на піврічний період президентства Франції — проблеми іміграції, оборони та сільського господарства. Але головною проблемою, з якою доведеться розбиратися Саркозі як президенту головуючої в ЄС країни, стануть наслідки референдуму в Ірландії. Нагадаємо, що на цьому референдумі ірландські виборці відкинули Лісабонський договір, який по суті замінює собою європейську конституцію і який направлений на реформування ЄС. Для вступу цього договору в дію його повинні схвалити всі 27 країн-членів Євросоюзу. Саркозі вирушить в Ірландію 11 липня, щоб особисто постаратися розібратися в тому, що непокоїть ірландських виборців. Тим часом, президент Польщі Лех Качиньський заявив в інтерв’ю однієї з польських газет, що поки не збирається підписувати Лісабонський договір, незважаючи на його ратифікацію парламентом. За словами Качиньського, з урахуванням підсумків референдуму в Ірландії його підписання є на даний момент безглуздим. У Німеччині президент цієї країни Хорст Келер також відклав підписання ратифікованого документа, заявивши, що очікуватиме на вердикт вищої судової інстанції Німеччини, повiдомляє Аліна ПОПКОВА , «День».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати