Коротко / ПЛАНЕТА
Леппер пішов, щоб повернутися
Лідер партії «Самооборона» Анджей Леппер, відставка якого з посад віце-прем’єра і міністра сільського господарства призвела до політичної кризи, повернеться лише на першу посаду. Він не пояснив причини повернення в уряд, але зазначив, що тепер, коли він буде просто віце-прем’єром, у нього будуть «розв’язані руки» і він «буде вільніший у своїх висловлюваннях». Лідер «Самооборони» знову заявив, що і він, і його партія виступають «категорично проти розміщення бази ПРО США в Польщі». Леппер підкреслив, що партія буде і надалі наполягати на проведенні всенародного референдуму з цього питання і висловив переконання в підтримці своєї позиції народом. Леппер звинувачував уряд Качиньського в корупції. У вересні 2006 року президент Польщі на вимогу прем’єра Ярослава Качиньського вже відправляв Леппера у відставку. Тоді урядова криза в Польщі тривала майже місяць і завершилася поновленням лідера «Самооборони» на його посадах. Тепер же, як повідомило польське громадське телебачення TVP1, відставка Леппера пов’язана з розслідуванням Центрального антикорупційного бюро Польщі.
Бушу потрібен час на операцію в Іраку
Джордж Буш у черговий раз відкинув заклики американських конгресменів щодо виведення військ з Іраку. Зі слів Буша, нещодавно збільшеному американському контингенту потрібний час, щоб завершити військову операцію. Він попросив конгресменів дочекатися доповіді командуючого військами США в Іраку генерала Девіда Петреуса, запланованої на вересень цього року. Незважаючи на це, як очікується, вже наступного тижня сенат США проведе голосування по скороченню військового бюджету країни, що може в результаті призвести до часткового виведення військ з Іраку. Минулого тижня до закликів демократів вивести американські війська з Іраку долучилися і чотири сенатори-республіканці. Однак у своїй промові Буш знову заявив про доцільність перебування військ США в Іраку. За його словами, це необхідно, щоб Ірак не перетворився на оплот «Аль-Каїди» і щоб, як він висловився, гарантувати безпеку дітей і онуків американського народу. Напередодні генерал Девід Петреус визнав, що розв’язання конфлікту може зайняти декілька десятиліть.
Генсек просить ЄС «відкритися» для мігрантів
Генеральний секретар ООН Пак Гі Мун на міжнародній конференції з міграції у Брюсселі закликав країни ЄС до створення відкритої міграційної політики. «Ми повинні використати момент, щоб перетворити на можливість те, що багато хто зараз сприймає як загрозу», — сказав генсек ООН. Міграція 200 мільйонів чоловік у всьому світі, за словами Генерального секретаря ООН, у перспективі може призвести до появи нових країн. Прем’єр-міністр Бельгії Гі Верхофштадт заявив, що країни ЄС повинні відмовитися від плану перешкодити переселенню мігрантів з Африки до Європи. Прем’єр сказав, що спроби країн боротися з притоком мігрантів не приносять довгострокового ефекту. Нагадавши про огорожі, встановлені США на кордоні з Мексикою, Гі Верхофштадт порадив сприймати міграцію не як небезпеку, а як симптом важкого становища на батьківщині мігрантів. Однак, незважаючи на заклики до більшої відвертості в міграційній політиці, країни ЄС і США не планують пом’якшувати міграційне законодавство. Після того, як Австрія, Німеччина й Італія посилили вимоги до мігрантів, найпопулярнішою країною у мігрантів ЄС стала Велика Британія.
Баррозу назвав ЄС «неімперською імперією»
Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що Євросоюз — це перша в історії «неімперська імперія». Зі слів керівника вищого виконавчого органу ЄС, Євросоюз — «це не Сполучені Штати Європи, а унікальне історичне утворення». Воно, на думку Баррозу, формувалося за принципом імперії, проте з цією формою державного ладу ЄС споріднює тільки масштаб, а в решті є істотні відмінності. Так, усі імперії, зі слів голови Єврокомісії, мали централізовану владу, а управління ґрунтувалося на диктаті. З Євросоюзом інакша ситуація — 27 країн, як зазначив Баррозу, погодилися «об’єднати свої суверенітети» і «працювати разом». Заяви Жозе Мануеля Баррозу викликали обурення у «євроскептиків», зокрема з Великої Британії. Ця країна завжди висловлювала побоювання у зв’язку з тим, що Євросоюз може перетворитися на «супердержаву». За їх словами, голова Єврокомісії фактично оголосив себе імператором. Однак представники Баррозу сказали, що «нікого не повинні мучити імперські кошмари».
Випуск газети №:
№112, (2007)Рубрика
День Планети