Коротко / ПЛАНЕТА
У Латвії пройде День пам’яті жертв комуністичного геноциду
14 червня в Ризі пройде День пам’яті жертв комуністичного геноциду. Громадські організації та приватні особи подали заявки на проведення ряду заходів, приурочених до цього дня. 14 червня 1941 року радянські власті здійснили першу масову депортацію жителів Латвії. За даними істориків, із Латвії було вивезено понад 15 тис. жителів країни. Усі повоєнні роки інформація про депортації замовчувалася, вперше люди зібралися вшанувати пам’ять жертв репресій біля пам’ятника Свободи в Ризі 14 червня 1987 року. Незабаром після цього день 14 червня в Латвії був оголошений Днем пам’яті жертв комуністичного геноциду. Свої заходи планують провести цілий ряд латвійських товариств і об’єднань.
Польща домагається від США гарантій безпеки в обмін на розміщення ПРО
Польський уряд збирається домогтися від США гарантій безпеки в обмін на згоду прийняти на своїй території базу ракет-перехоплювачів у рамках програми американської протиракетної оборони, заявив міністр національної оборони Польщі Александер Щигло. США і Польща почали переговори про можливості розмістити базу, де американці планують розгорнути 10 протиракет. Наголосивши на необхідності мати в ході таких дискусій «сталеві нерви», голова польського військового відомства додав: «У відносинах із будь-якою країною, навіть із дуже близькою країною, треба ставити свої інтереси на перше місце. Треба вести переговори твердо, що не означає недружньо».
Партія Саркозі виграла в першому турі парламентських виборів
Правляча право-консервативна партія Союз за народний рух (СНР) впевнено лідирує після першого туру парламентських виборів у Франції. За даними міністерства внутрішніх справ, яке відповідає за організацію і проведення виборів, зі 105 претендентів на депутатські мандати, що вже в першому турі змогли отримати перемогу у своїх виборчих округах, лише один представляє ліву опозицію, інші вибрані від СНР. В інших одномандатних округах відбудеться другий тур (він пройде 17 червня), причому в більшості округів також лідирують кандидати від правлячої партії, суперництво яким складають представники Соціалістичної партії — провідної на сьогодні опозиційної сили. За прогнозами соціологічних інститутів, право-консерватори, представник яких Ніколя Саркозі місяць тому переміг на президентських виборах, можуть ще більше зміцнити своє становище в парламенті, отримавши в Національних зборах від 383 до 501 місця (нині у СНР 358 депутатських мандатів). На загал на 577 місць у Національних зборах (нижній палаті парламенту) претендували 7639 кандидатів від приблизно 80 політичних партій та рухів. Ті з них, хто у своїх виборчих округах набрав понад 12,5% голосів, вийшли у другий тур, для перемоги в якому досить простої більшості голосів.
ЄС вимагає від Росії дотримання чесних енергоправил
ЄС хоче «чесних правил, без політики» в співпраці з Росією в енергетичних питаннях. Про це заявив торговий комісар ЄС Пітер Мандельсон на Міжнародному економічному форумі. «Ми повинні прийти до угоди про чіткі, законні правила транзиту енергоносіїв», — сказав Мандельсон. Ці правила мають бути передбачуваними як для постачальників, так і для споживачів, наголосив він. Європа, яка залежить від російських поставок газу, висловила побоювання з приводу здатності Росії несподівано припиняти поставки або підвищувати ціни на газ для колишніх радянських республік, таких як Грузія та Україна. Він зазначив, що всі зацікавлені в регіоні стабільних і демократичних держав, де існує вільна конкуренція на політичній арені та в економіці. При цьому ЄС наполягає, що повинен вказувати Росії на проблеми з правами людини, незважаючи на роздратування, яке це викликало у Москви. Він додав, що «продовжить працювати для того, щоб дозволити не тільки Росії, а й Україні, й Казахстану стати членами СОТ».
Прем’єр Фландрії хоче перетворити Бельгію на конфедерацію
Прем’єр-міністр Фландрії Верб Летерм, партія якого, згідно з попередніми результатами, перемогла на федеральних парламентських виборах у Бельгії, оголосив про намір провести державну реформу. У ході виборів на підтримку партії Фламандських християнських демократів Летерма проголосували 31% виборців. Усього в голосуванні взяли участь понад 7,7 мільйона бельгійців, що мають право голосу. Майбутній прем’єр-міністр не уточнив, що саме це буде за реформа, однак ще під час передвиборної кампанії він закликав до перетворення Бельгії на конфедерацію, в якій три бельгійські регіони (Фландрія, Валлонія, Брюссель) набули б розширених повноважень. «Більше безпеки, більше правопорядку і реформування держави — ось цілі нашої програми», — наголосив Летерм. Бельгійський міністр юстиції Лоретт Онкелінкс зазначила, що реформа держави, яку пропонує Летерм, може призвести до «важких часів» для жителів Бельгії, й назвала нинішнього прем’єр-міністра Фландрії «небезпечною» людиною для держави.
Гордон Браун оцінить ситуацію в Іраку
Гордон Браун, наступник Тоні Блера на посту британського прем’єра, прибув до Іраку для оцінки ситуації в країні. У поїздці Гордона Брауна супроводить міністр оборони Великої Британії Дес Браун. За словами Брауна, його місія має ознайомлювальний характер, хоча він уже вдруге за останній рік приїжджає до Іраку. Візит проходить у обстановці найсуворіших заходів безпеки, журналістам було заборонено повідомляти про нього заздалегідь. Це пов’язано з тим, що під час приїзду Тоні Блера до Іраку в травні цього року місця його перебування обстріляли з мінометів іракських бойовиків. Очікується, що політик зустрінеться в Багдаді з прем’єр- міністром Іраку Нурі аль-Малікі, а також відвідає розташування британських військ у Басрі. Наступник британського прем’єра ставить перед собою три основні завдання. По-перше, він збирається оцінити ситуацію в сфері безпеки, по-друге, побачити, як у країні йде процес політичного примирення, по-третє — оцінити економічну ситуацію в країні і перспективи подолання безробіття, яке зараз сягає 30%.
Випуск газети №:
№93, (2007)Рубрика
День Планети