Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

24 квітня, 00:00

Ющенко збирається до Італії

Президент України Віктор Ющенко планує відвідати з офіційним візитом Італію 6—8 травня. Про це йдеться в Указі «Питання підготовки офіційного візиту Президента України до Італійської Республіки». Згідно з указом, зокрема, доручено урядові, відповідним міністерствам і відомствам підготувати проекти угод: між Кабінетом Міністрів України та урядом Італії про співпрацю в галузі туризму; військово-технічної співпраці; про співпрацю між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції Італії, а також меморандум про співпрацю в галузі фізичної культури та спорту між Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту і міністерством молодіжної політики та спорту Італії та меморандум взаєморозуміння між Міністерством закордонних справ України і міністерством закордонних справ Італії про проведення політичних консультацій високого рівня.

Воронін побачив шанс об’єднання Молдови та Придністров’я

Молдовський президент Володимир Воронін вважає, що нині з’явилися перспективи для об’єднання Молдови та невизнаної Придністровської Республіки. «Зараз з’явилися реальні перспективи об’єднання, оскільки всі основні чинники та спонукальні мотиви сепаратизму з’ясовано», — заявив президент у інтерв’ю газеті «Новые известия». «Наша головна проблема — об’єднання країни, розколеної з вини придністровських сепаратистів», — підкреслив Воронін. Торкнувшись теми відносин із Румунією, Воронін заявив: «Ми з надією дивимося на вступ Румунії до ЄС, оскільки в єдиній Європі зникне зацікавленість у румунізації Молдови, в насадженні ззовні невластивих нам речей».

Багдад проти міжетнічної стіни

Прем’єр-міністр Іраку Нурі аль-Малікі розкритикував плани США з будівництва бетонної стіни навколо сунітського кварталу Ель-Азимія в Багдаді. «Я вкрай стурбований зведенням цього розділового бар’єра. Існують інші способи забезпечити захист», — заявив він. Проти зведення стіни виступає і населення Багдада, і політичні лідери сунітів. Мешканці району Азамія говорять, що стіна перетворить їх на ув’язнених. Тим часом військовослужбовці США практично завершили будівництво п’ятикілометрового загородження. Американці зводять бетонну стіну висотою три метри і довжиною майже 5 км. Вона покликана відділити сунітський район Азамія від прилеглих шиїтських районів. На думку американського командування, це має допомогти вирішити проблему тероризму в країні. За повідомленнями Бі-Бі-Сі, представники американського командування заявляють, що стіни зводитимуться й далі, щоб запобігти конфліктам на релігійному ґрунті.

Гейтс пропонує Росії партнерство з ПРО

Голова Пентагону Роберт Гейтс висловився за участь Росії як партнера в американських оборонних проектах. «Ми домовилися, — зазначив він, — що групи експертів продовжуватимуть дискусії щодо ПРО та інших питань, що представляють взаємний інтерес». Про це міністр оборони США заявив у Москві після переговорів зі своїм російським колегою Анатолієм Сердюковим. Гейтс підкреслив, що потенційно країни можуть разом працювати для проведення науково-дослідницьких робіт в галузі ПРО, ділитися інформацією про раннє сповіщення ракетних пусків і поліпшувати можливості збройних сил для проведення спільних операцій щодо ПРО під час миротворчих чи інших спільних операцій. За словами Гейтса, «коли США й Росія працюють разом, як і з іншими партнерами, ми перемагаємо, а коли ми виявляємо нездатність працювати разом, у програші можуть опинитися обидві сторони». Разом із тим, він намагався запевнити російського колегу в тому, що елементи американської ПРО в Європі будуть направлені не проти Росії, а проти «потенційних агресорів» на Ближньому Сході та в Південно-Західній Азії.

Саркозі святкує перемогу

На президентських виборах у Франції несподіванки не сталося. Як і очікувалося, в другий тур вийшли правоцентрист Ніколя Саркозі (31,11%) та соціалістка Сеголен Руаяль (25,84%). За останніми передвиборними опитуваннями громадської думки, за Саркозі готові були голосувати 28%, за Руаяль — 22,5% опитаних виборців. Центрист Франсуа Байру не зміг втрутитися в боротьбу за президентське крісло і посів лише третє місце з результатом 18,55%. На четвертому місці з 10,51% опинився лідер ультраправого «Національного фронту» Жан-Марі Ле Пен. Потрібно зазначити, що Ле Пен п’ять років тому потіснив лідера соціалістів Ліонеля Жоспена і на фінішній прямій програв Жакові Шираку, тогочасному лідерові «Спілки за народний рух».

Спостерігачі звертають увагу на рекордно високу явку виборців (одну з найвищих за останні 50 років). У голосуванні взяли участь близько 85% зареєстрованих виборців. Подібна ситуація мала місце на виборах 1965 року, коли переміг Шарль де Голль. Тоді президент Франції вперше обирався шляхом прямого таємного голосування. Іншою особливістю виборів стало те, що переможець, уперше з часів де Голля, отримав підтримку понад 30% виборців.

Тепер на країну чекає справжнє протистояння ідей. Саркозі обіцяє виборцям покінчити з минулим, забезпечити порядок і провести серйозні економічні реформи, необхідність яких не раз підтримували громадяни Франції. Руаяль віддає перевагу ідеї створення справедливого суспільства. При цьому ліві побоюються, що Саркозі змінить традиції французького суспільства, скоротить соціальні гарантії та примусить людей більше працювати. У той час, як у представниці опозиційної Соцпартії бачать занадто консервативного та авторитарного політика.

Тепер зусилля зосередяться на боротьбі за голоси виборців кандидатів, які програли. Руаяль уже встигла заручитися підтримкою деяких аутсайдерів президентських перегонів. У активі Руаль прихильність партії «Лютт Уврієр», комуністів, «зелених», а також антиглобаліста Жозе Бове.

Однак особливу вагу мають голоси прихильників Франсуа Байру і Жан-Марі Ле Пена. Усвідомлюючи важливість моменту, вони зволікають із оголошенням своєї позиції. Ле Пен заявив, що оголосить про те, кому він віддає перевагу 1 травня, за п’ять днів до другого туру, а Байру визначиться з вибором після дебатів.

Проте вже зараз можна говорити про перемогу в президентських перегонах колишнього міністра внутрішніх справ. За даними Інституту громадської думки Ipsos, який майже точно спрогнозував результат першого туру, 6 травня за Саркозі проголосують 54% виборців, а кандидат від Соціалістичної партії Сеголен Руаяль набере 46% голосів, повидомляє Олена КОНДРАТЮК.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати