Коротко / ПЛАНЕТА
ШОС створює енергетичний клуб
Енергетичний клуб у рамках ШОС повинен стати майданчиком для обговорення й практичної реалізації спільних проектів країн-членів Організації в енергетичній і транзитній сфері. Так вважають учасники міжнародного круглого столу «Перспективи формування енергетичного клубу ШОС», що проходить у Ташкенті. «На глобальному енергетичному ринку все більшу роль починають грати країни пострадянського простору», — зазначила директор узбецького центру політичних досліджень Гульнара Карімова. Рада глав уряду ШОС доручила спеціальній робочій групі з питань ПЕК «у стислі терміни» вивчити можливості формування такого клубу. Директор російського інституту Центральної Азії та Кавказу Андрій Медведєв не виключає, що створення енергоклубу натрапить на протидію. «За цим, як правило, стоять ті, хто не зацікавлений в стабільному експорті енергоресурсів зі вказаних регіонів чи прагне орієнтувати енергопотоки в потрібному для себе напрямі, або розраховує взяти під контроль цю сферу, щоб виторгувати політичні та економічні переваги в місцевих еліт», — повідомив Медведєв. Учасники наради вважають також, що необхідно перейти від експорту сировини до експорту готової конкурентоспроможної продукції.
Ле Пен хоче зупинити імміграцію
Лідер французького Національного фронту Жан-Марі Ле Пен має намір зупинити імміграцію у Францію, а також процес інтеграції країни в Євросоюз. Про це він заявив, представляючи свою політичну платформу, з якою він буде боротися за президентське крісло. «Не буде ніякої економічної реформи й поновлення зростання, якщо не покласти кінець безконтрольній імміграції всіх нещасних людей планети, які приїжджають і конкурують з нашими збіднілими трудящими», — зазначив Ле Пен двом тисячам своїх прихильників, які зібралися на з’їзд. Вiн також обіцяв відмінити пільги іммігрантам, знизити податки, побудувати більше тюрем і збільшити витрати на оборону. Президентські вибори у Франції пройдуть у квітні. Це п’ята й, очевидно, остання спроба Ле Пена стати президентом Франції. 2002 року Ле Пен, що здивувало багатьох, зайняв на виборах друге місце, однак нині, згідно опитувань громадської думки, він значно відстає від своїх суперників.
Ірану загрожують економічні санкції
Держсекретар США Кондолізза Райс заявила, що Ірану загрожують економічні санкції, якщо Тегеран не припинить роботу над своєю ядерною програмою. Крім того, за її словами, іранській владі варто чекати значного скорочення зарубіжних інвестицій в нафто- і газовидобувний сектор і припинення співробітництва з міжнародними фінансовими інститутами. Однак, підкреслила Райс, якщо Іран припинить роботи зі збагачення й переробки урану, вона готова особисто зустрітися з міністром закордонних справ або іншими іранськими представниками в будь-який час. Учора в Лондоні відбулася зустріч представників п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН і Німеччини з питання додаткових санкцій проти Тегерана. Раніше іранські офіційні особи заявили, що збагачення урану в країні продовжиться за будь-яких обставин. А заступник міністра закордонних справ Ірану Манучехр Мохаммаді в інтерв’ю зазначив, що на можливу резолюцію Ради Безпеки ООН про введення нових санкцій «Іран не відреагує й буде продовжувати свою ядерну діяльність. Ми підготувалися до всього, навіть до війни».
Хрестовий протест
Жителі польської долини Роспуди (на фото з хрестами, які символізують загиблих в автокатастрофах) у районі Аугустува на північному сході країни пригрозили заблокувати автотрасу, якщо влада відмовиться від проекту будівництва обвідної гілки автомагістралі Via Baltica. Місцеві жителі чекають її ось уже 15 років після того, як через Аугустув потяглися автомобільні фури й автобуси з «човниками» з країн Балтії. Дорога повинна з’єднати Таллінн із Варшавою. Однак перешкодою будівництву можуть стати польські «зелені», які вважають, що воно зашкодить унікальній долині Роспуди, внесеній в перелік природних об’єктів усього Європейського Союзу, які охороняються. Європейська Комісія вимагає відкликати рішення про будівництво дороги в об’їзд Аугустува й погрожує Польщі великими штрафами у випадку, якщо будівництво дороги все ж буде розпочате. Прем’єр-міністр Польщі Ярослав Качиньський запропонував провести референдум серед місцевих жителів про необхідність будівництва дороги.
Кім Чен Ір може обійтися без наступника
Керівник Північної Кореї Кім Чен Ір розглядає можливість обійтися без наступника й ввести систему колективного правління після залишення своєї посади. Про це пише японська газета «Майніті сімбун». За оцінками спостерігачів, імовірність такого сценарію велика, оскільки, по-перше, глава держави не зобов’язаний передавати владу в спадщину і, по-друге, у КНДР є противники цього. Кілька років тому Кім Чен Ір говорив про те, що посада глави держави дістанеться в спадщину його старшому сину Кім Чен Наму, однак потім змінив свою думку. У той же час, за відомостями видання, Кім Чен Нам і не претендує на роль наступника. «Навіть якщо мене ним зроблять, я не погоджуся», — цитує газета слова Кім Чен Нама. Зокрема, старший син верховного правителя Північної Кореї побоюється, що якщо економічна ситуація в республіці не поліпшиться, то про нього будуть говорити багато поганого, пише газета. Кім Чен Нам не єдиний претендент на роль верховного правителя. Крім нього в Кім Чен Іра ще два сини: Кім Чен Чоль і Кім Чен Ин.
У березні Чехія дасть США відповідь на прохання про розміщення радара
Уряд Чехії в березні дасть США офіційну відповідь на прохання американської адміністрації дозволити розміщення на чеській території радіолокаційної станції в рамках системи протиракетної оборони. Про це повідомив міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг, виступаючи в теледебатах. Поки що незрозуміло, чи збирається чеська сторона висувати умовою для прийому такої РЛС її підключення до оборонної системи НАТО. Міністр такої можливості не виключив. «У міністерстві нині ми обговорюємо, чи потрібно її включати», — зазначив він. Чеські ЗМІ стверджують, що в ході очiкуваного 4 — 10 березня візиту в США президента Чехії Вацлава Клауса віце-президент США Дік Чейні може подати йому деякі економічні пропозиції в обмін на прийом РЛС. К. Шварценберг зазначив, що це можливо, однак, за його словами, він не має у своєму розпорядженні інформації про це.
Випуск газети №:
№35, (2007)Рубрика
День Планети