Перейти до основного вмісту

Коротко/ПЛАНЕТА

28 серпня, 00:00

Абхазія буде мати найвищий можливий статус суб’єкта федерації

Президент Грузії Едуард Шеварднадзе заявив, що «його метою до закінчення президентського терміну є відновлення територіальної цілісності Грузії», — передає РІА «Новости». Виступаючи у понеділок по Національному радіо, Шеварднадзе повідомив, що планує найближчим часом виступити із зверненням до грузинського та абхазького народів, у якому викладе своє бачення шляхів урегулювання грузино-абхазького конфлікту. Одночасно президент підтвердив готовність Тбілісі до компромісів щодо абхазької сторони. Так, за словами Шеварднадзе, «Абхазія буде мати найвищий статус, який міжнародна практика передбачає для суб’єкта федеративної держави». При цьому він не виключив, що «подібний компроміс буде оформлено відповідним великим договором», гарантом якого могли б стати Рада Безпеки ООН, ОБСЄ і, звичайно ж, Росія. Грузино-абхазький конфлікт у сьогоднішній стадії «є бомбою для Грузії, для абхазького народу, а також для сусідніх народів, котрі проживають на Північному Кавказі», — сказав Едуард Шеварднадзе. Він підкреслив, що настав час активних дій для вирішення конфлікту. «Якщо процес буде буде затягуватися, трагедія стане неминучою», — заявив президент, зазначивши, що не можна забувати і про 300 тисяч біженців, які «чекають на відновлення справедливості».

Американця вислано з Білорусі за підтримку опозиції

Білоруські власті вислали з країни громадянина Сполучених Штатів Америки, представника однієї з американських профспілкових конфедерацій Роберта Філдінга. Його звинуватили у втручанні до внутрішніх справ Білорусі, де 9 вересня мають відбутися президентські вибори. Про небажаність його перебування у країні Філдінгу було заявлено після профспілкового семінару в Гродно, де американський профспілковий діяч виступив із закликом підтримати Володимира Гончарика, єдиного кандидата опозиційних сил. Представники КДБ Білорусі стверджують, що Філдінг публічно заявляв про невизнання міжнародними структурами та організаціями нинішньої білоруської влади, а також «координував підготовку сил опозиції для отримання бажаного їй результату президентських виборів». Роберту Філдінгу заборонено в’їзд до Білорусі протягом п’яти років. КДБ Білорусії попереджає, що будь-яким спробам іноземних громадян втрутитися у внутрішні справи країни, незалежно від їхнього статусу, буде кластися край — аж до депортації iз Білорусі, передає білоруська служба радіо «Свобода».

Десять років незалежності Молдови розчарували президента Вороніна

Завоювання Молдови за десять років незалежності «дуже примарнi», — заявив президент країни Володимир Воронін, звертаючись до учасників військового параду на честь ювілею молдавського суверенітету. Продекларована 1991 року незалежність Молдови стала «всього лише натяком і на суверенітет, і на саму державу», — вважає Воронін. Тепер, на думку молдавського президента, владі настав час запропонувати суспільству справжній і довгостроковий проект суверенного розвитку країни. Головними завданнями цього проекту повинні стати «здобуття й об’єднання Батьківщини». «Так чи інакше, об’єднана Молдова відбудеться», — заявив Воронін, назвавши самопроголошену Придністровську Республіку на сході країни «псевдодержавною резервацією». Відновлення цілісності Молдови Воронін визначив своїм головним пріоритетом відразу ж після вступу на президентську посаду. Сьогодні президент готовий співробітничати з усіма охочими взяти участь у розробці глобальної програми розвитку країни та її реалізації. «Жодна влада не спроможна поодинці справитися з поставленими завданнями», — заявив лідер комуністів і президент Молдови, передає агентство «Рейтерс».

Загинув миротворець iз контингенту НАТО у Македонії

Учора вранці у македонській лікарні помер британський військовослужбовець iз контингенту НАТО. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, військовий інженер Аян Коллінс швидше за все став жертвою македонських молодчиків. У машину, якою Коллінс у неділю їхав з колегою з аеропорту, з натовпу запустили уламком залізобетону. Він пробив вітрове скло і попав інженеру в голову. Представники Північноатлантичного Альянсу заявили агентству «Рейтерс», що не вважають цей трагічний інцидент політичним. Тим часом миротворці НАТО учора розпочали збирати зброю в албанських бойовиків, як це передбачалося за домовленостями. Альянсу досі не вдалося домовитися з урядом Македонії про те, яку кількість зброї, котра належить бойовикам, має бути зібрано і вивезено з країни для подальшого знищення. НАТО планує зібрати 3300 одиниць — цифра, яку прем’єр-міністр Македонії Любчо Георгієвськи назвав «сміхотворною». На його думку, у розпорядженні сепаратистів не менше 70 тисяч одиниць зброї. Мандат миротворців передбачає тільки збір добровільно зданої зброї. Обстановка у регіоні, як і раніше, напружена. У неділю поблизу міста Тетово було висаджено готель, двоє осіб загинуло. На околиці столиці країни Скоп’є того ж вечора могутній вибух вибив скло у місцевому торговельному центрі.

Гельмут Коль — за форсування розширення ЄС

Колишній федеральний канцлер Німеччини Гельмут Коль висловився за найшвидше розширення Європейського Союзу на Схід. Він закликав членів ЄС не чинити перешкод країнам Центральної і Східної Європи — кандидатам на вступ у ЄС. Як передає РІА «Новости», у своєму виступі на Міжнародному форумі в Альпбасі. Коль заявив, що, на його думку, ЄС залишиться мобільною та дієвою організацією тільки у тому випадку, «якщо Західна Європа об’єднається з Центральною та Східною». Затягування таких дій, вважає Коль, «призведе до непотрібної втрати часу». Щодо аргументів проти форсованого розширення ЄС, які висувають насамперед уряди ФРН та Австрії, побоюючись негативних наслідків для ринку праці у країнах ЄС, то екс-канцлер Німеччини вважає, що ці побоювання безпідставні. З його слів, те ж говорили і перед вступом у ЄС Іспанії та Португалії. Однак після того як Мадрид і Ліссабон стали членами Євросоюзу, «він продовжив з ще більшим успіхом функціонувати на благо країн-членів цієї організації», — сказав Коль. Він підкреслив, що інтеграція Європейського Союзу міцно пов’язана iз введенням євро та наданням цій валюті всілякої підтримки. Більш того, вважає німецький політичний діяч, через 5 років до зони євро приєднається Велика Британія, а через 10 років — і Швейцарія.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати