Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Краще холодно, ніж голодно?

21 лютого, 00:00

Глобальне потепління сьогодні — це реальність, і воно призведе у ХХI столітті до голоду мільйонів людей. Про це говорилося у нещодавно опублікованій доповіді експертної групи вчених з ООН. Кліматологи зазначили, що планета нагрівається швидше, ніж раніше уявлялося. Існують переконливі свідчення того, що саме людина несе за це відповідальність.

Вчені-кліматологи попереджають про широкомасштабні і незворотні зміни, до яких призведе потепління. На планеті зменшиться кількість опадів і збільшиться площа пустель, почастішають буревії, шторми та повені. Потепління негативно позначиться на сільському господарстві, може викликати посуху, нестаток питної води, спричинити ріст інфекційних хвороб, що врешті призведе до зникнення всього живого на планеті. Середня температура у цьому столітті підвищиться від 1,4 до 5,8 градусів Цельсія, а рівень моря може піднятися на кілька десятків сантиметрів, загрожуючи сотням мільйонів людей в острівних і приморських країнах.

Кліматичні лиха загрожують у першу чергу країнам «третього світу», проте в їх орбіту потраплять також Європа і Північна Америка. Жодна країна не може собі дозволити ігнорувати цей факт, — попереджають вчені, — оскільки це стосуватиметься всіх. І до цього треба готуватися, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Вже до 2015 року повністю зникнуть «вічні сніги» Кіліманджаро через глобальне потепління клімату, зазначив американський вчений Лонні Томпсон у своєму виступі на конференції Американської асоціації розвитку науки. Розрахунки професора огайського університету показують, що за останні 20 років розтанула третина льодового покриву знаменитої гори на території Танзанії. Томпсон попередив, що танення африканських льодовиків матиме серйозні наслідки для забезпечення місцевого населення питною водою, ірригації, гідроенергетики та туризму. Кіліманджаро — найважливіше джерело твердої валюти для танзанійського уряду. Двадцять тисяч туристів щороку приїздять сюди, щоб побачити лід всього за три градуси на південь від екватора.

Глобальне потепління загрожує також льодовикам Південної Америки, Африки, Китаю та Тибету, що дуже непокоїть вчених. «Льодовики — це природні плотини. Вони зберігають сніги під час вологого сезону і тануть у сухий сезон, несучи потоки води у ріки», — цитує Томпсона Бі-Бі-Сі. Танення льодового покриття — це велика втрата для науки. Вчені використовують дані про лід, який наростав протягом багатьох століть і десятиліть на покриві льодовиків, досліджуючи клімат минулого.

Інший американський вчений Вілл Стефан вважає роботу Томпсона ще однією ланкою у ланцюгу свідчень про швидкі зміни клімату Землі. «Сходження льодовиків — один із багатьох симптомів того, що Земля на наших очах проходить через драматичні зміни. Зміна клімату — лиш невеличкий шматочок величезної головоломки», — наводить слова вченого Бі-Бі-Сі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати