Перейти до основного вмісту

Крізь сльози та прокльони

Сектор Газа практично пустий
20 серпня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Попри посилений опір ізраїльських поселенців у секторі Газа, операція з евакуації та демонтажу поселень перейшла до заключного етапу — більшу частину ізраїльтян уже насильно евакуювали. Виселення ізраїльтян супроводжується тріумфуючими демонстраціями палестинців і досить «немирними» заявами з боку угруповання ХАМАС, що породжує сумніви в тому, що така болісна для ізраїльтян операція сприятиме встановленню довгожданого миру між двома народами.

Проте на вчорашній день ізраїльські солдати завершили евакуацію жителів 17 із 21 поселення в секторі Газа. Повністю виведенo з цієї палестинської території поселення Неве-Декалім і Кфар-Даром, які були найбільшими центрами опору противників розмежування. Усього ізраїльська армія евакуювала понад 80% поселенців, які повинні покинути свої оселі. 225 противників цієї акції булo арештованo за участь у зіткненнях із поліцією, внаслідок яких понад 100 осіб отримали поранення. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, найактивнішим противникам розмежування, які брали участь у зіткненнях із поліцією й армією, загрожує до 20 років в’язниці.

Cьогодні роботи з евакуації поселенців припиненo, оскільки субота є в Ізраїлі вихідним. Після виведення всіх поселень із сектора Газа армія наступного тижня розпочне евакуацію селищ Санур і Хомеш у північній частині Західного берега ріки Йордан. Очікується, що їхні жителі також чинитимуть посилений опір. Однак і поліція, і армія працюють дуже чітко — помітна чудова організація операції: від поставок продовольства до координації пересування транспортних засобів дорогами сектора Газа. Примітно, що в ході операції солдати, які не мали ні зброї, ні палиць, поводилися напрочуд коректно, дуже часто вони плакали разом із поселенцями, яких їм доводилося буквально виносити з їхніх будинків.

Витрати на «силову частину» програми розмежування — примусову евакуацію поселенців — становитимуть понад $600 млн. А разом із виплатою встановлених евакуйованим поселенцям компенсацій вартість програми розмежування нараховуватиме приблизно $2,2 млрд. У зв’язку з цим Ізраїль звернувся до США з проханням про надання додаткової допомоги після завершення виведення єврейських поселень у секторі Газа. Точний розмір цієї допомоги поки що не оголошений, проте відомо, що вона повинна піти на розвиток менш розвинених територій Ізраїлю — Галілеї і пустелі Негев. За неофіційними відомостями з Державного департаменту, може йтися саме про $2,2 млрд. Ізраїль є найбільшим у світі одержувачем допомоги США. У бюджеті на 2006 фінансовий рік за лінією Державного департаменту на потреби Ізраїлю планують виділити $240 млн., за лінією Пентагона — $2,3 млрд. А екс- голова Світового банку Джеймс Вулфенсон виклав із власної кишені $500 тис. на проекти реформ економічного розвитку після виведення ізраїльських поселень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати