«Кругова оборона» НАТО
Російська агресія примусила Альянс змінюватись, але поки що не вироблено надійної формули світової безпеки
У Брюсселі в четвер розпочнеться чергова зустріч міністрів закордонних справ країн - членів НАТО. Її особливістю цього разу є те, що вона відбувається за 50 днів перед самітом НАТО у Варшаві (8-9 липня цього року). Останні два роки Європа переживає низку викликів, і, схоже, досі не знаходяться дієві механізми для протидії деструктивним процесам. Цим досить вправно користується Росія. Причому вона не просто «проводить навчання», як НАТО на своїй (!) території, а відпрацьовує криваві методи експансії засобами війни. Окупація - жахливе слово з часів Другої світової війни, яке тепер стало для Європи реальністю. І причина тому - дії Росії, яка вміло використовує весь спектр європейських (мігранти) і світових проблем.
По-перше, Кремль все робить для того, щоб продемонструвати світу те, що НАТО є начебто неефективною системою безпеки. Для того путінські літаки і літають над натівськими країнами, на що гідну відсіч поки що дала лише Туреччина. До речі, нагадаємо, що вчора літаки Королівських військово-повітряних сил Великої Британії піднялися в повітря при наближенні п'яти російських військових літаків до кордонів Естонії. Отже такі провокації не поодинокі і торкаються не лише польотів. Сама риторика Кремля зіткана з агресивних меседжів, де попередження лунають як погрози. З цього випливає другий аспект - що повинно зробити НАТО для того, щоб адаптуватись до реальної загрози. Нагадаємо нещодавню заяву міністра іноземних справ РФ Лаврова: «Наші колеги з країн НАТО намагаються нам нав’язати конфронтацію, пересувають до нас інфраструктуру на схід, близько до наших кордонів». Звичайно, Лавров не скаже про те, що посилення присутності НАТО на сході Європи є абсолютно очікуваним і справедливим кроком, як відповідь на агресію РФ в Україні. Наче у відповідь Лаврову Єнс Столтенберг дзеркально сказав у Брюсселі: «НАТО не шукає конфронтації».
Важливо відмітити, що в промові Столтенберга фактично не лише не пролунало нічого нового, але й варто відмітити важливий момент - він жодного разу не сказав слово «Україна». Проблему України було порушено лише у відповідях на питання і, що важливо, в руслі саме діалогу НАТО - РФ. Нагадаємо, що існує так звана угода між НАТО і РФ, яку фактично сама Росія і порушила, розв’язавши війну в Україні. Про це, наприклад, наголосила Польща, вважаючи такий договір вже нікчемним. Але Столтенберг переконаний, що іншого шляху для діалогу немає, ніж морочити мертвого. У НАТО дійсно багато проблем, і генсек визнав, що зараз робота ведеться в напрямку 360 градусів – круговою обороною. В принципі, дуже сприятливі умови для РФ, коли його супротивник (який насправді не супротивник, а об’єкт кремлівських домагань) обріс кругом проблемами - ІДІЛ, Сирія, Афганістан, Лівія, східна Європа, тощо. Більш того, деякі «проекти» НАТО, наприклад щодо операції в Афганістані, зрештою перетворились «у занадто велику інвестицію», від якої Альянс, з одного боку, вже просто не може остаточно відмовитись досі, а з іншого - не може визнати, що Афганістан занадто далеко, в той час як понівечена російськими «градами» Україна під боком.
ФОТО З САЙТА NATO.INT
Саме тому НАТО намагається збільшити присутність на своїх східних теренах, зокрема в країнах Балтії, але, за словами Столтенберга, говорити про масштаби цієї присутності зарано. «Головний принцип – багатонаціональність» - сказав генсек, пояснюючи це тим, що важлива не кількість військ, а факт того, що учасники мають відчувати відповідальність за те, що безпека кожного - це безпека всіх. Але зауважимо - про таке збільшення присутності почали говорити в голос після двох років (!) початку військової агресії. І то якось кволо – аби не спровокувати РФ. Так, Україна не член НАТО і за свою кволість в цьому питанні розплачується тим, що Альянс вимушений шукати обтічні формулювання, закликати та висловлювати стурбування. НАТО ж намагається відгородитись від РФ (стримування) стіною власної присутності і перш за все на півночі - Фінляндія, Швеція, країни Балтії. Росія ж продовжує гратись в погрози, розповідаючи про перспективу розташування в Калінінграді ядерної зброї - заяви для напівсонної Європи наче зі страшного сну. Для України ж у Столтенберга є лише один «рецепт» - Мінські угоди, які «мають виконуватись» в плані «відведення тяжкого озброєння», але не виконуються. Столтенберг дав Україні затертий меседж – «Росія повинна виконувати Мінські угоди і не порушувати територіальну цілісність». Наче це залежить від України. Згаданий договір РФ - НАТО Генсек вважає платформою для розв’язання конфлікту на сході України.
Отже НАТО і далі продовжуватиме «говорити» з Росією в рамках де-факто недійсних договорів, намагатиметься збільшити власну присутність там, де це ще можливо, а мешканці окупованих територій України дізнаватимуться про присутність «натівських танків» під Новойдаром (Луганська область). Останній момент не є жартом, адже ці люди дійсно вірять в таку пропаганду, яку навіть не почути по російським телеканалам. Це витончена і масштабна пропаганда «из уст в уста» для того, щоб в черговий раз переконати місцевих - вас буде бомбити НАТО! Кожен крок Альянсу Росія буде використовувати, адже трапилось найголовніше і найстрашніше - НАТО втратило час. Як і Україна, в свій час загальмувавши процес шляху до НАТО. І не дивлячись на те, що російська агресія примусила і Альянс до рішучих кроків щодо власної ревізії, все ж таки поки що не видно, щоб знайшлась надійна формула світової безпеки для всіх.
Author
Валентин ТорбаРубрика
День Планети