Перейти до основного вмісту

Крим: життя в «чорній дірі»

Посол України в Австралії Микола КУЛІНІЧ — про те, чому не можна терпіти прояви російської пропаганди щодо України
25 березня, 18:29
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Цього місяця минає п’ять років з того часу, як Кримський півострів України був захоплений, а потім окупований Росією. Окупантів, прибулих із-за кордону, назвали «путінськими зеленими чоловічками». Це були російські війська без розпізнавальних знаків.

Президент Росії Володимир Путін спочатку безцеремонно заперечував причетність своєї країни, а потім визнав, що це була секретна операція російських спеціальних підрозділів.

Кремль провів так званий референдум і призначив маріонетковий уряд. Ці події приголомшили світову спільноту та створили небезпечний прецедент, що підриває заснований на  нормах світовий порядок. 27 березня 2014 року Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції 68/262 «Про територіальну цілісність України» засудила окупацію українського Кримського півострова, і всі західні демократії, серед яких і Австралія, запровадили санкції проти Росії.

Сьогодні Кримський півострів є «чорною дірою» щодо прав людини. Окупаційний режим жорстко переслідує корінне кримськотатарське населення, яке в українській державі мало свободу.

Тепер же звичним є викрадання дисидентів і розправи над ними. 60 тисяч колишніх жителів Криму були змушені виїхати  на материкову частину України. Росія заборонила меджліс — головний представницький орган кримських татар, який повністю підтримує Україну. Ситуація щодо прав людини на Кримському півострові настільки несприятлива, що Австралія та понад 20 країн стали співавторами дуже важливої резолюції Генеральної Асамблеї ООН під назвою «Положення щодо прав людини в Автономній республіці Крим і місті Севастополі (Україна)».

Окупація Росією Кримського півострова призвела до мілітаризації регіону та порушення основних принципів свободи судноплавства.

Україна вважала свій Крим курортом, а Росія ставиться до нього як до військової бази. Росія розмістила на півострові величезну кількість озброєння, яке є загрозою для  всього чорноморського регіону. Росія побудувала міст на окупований півострів, а потім використовувала його як бар’єр, обстрілявши та захопивши українських моряків і військові кораблі, які йшли в міжнародних водах.

Усі основні демократії світу, серед яких і Австралія, розуміючи, наскільки небезпечний прецедент, що створюється таким беззаконним піратством, ввели санкції проти Росії, а Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції 73/194 висловлює «серйозну заклопотаність із приводу мілітаризації Криму, що все прогресує». У резолюції також засуджується будівництво Москвою Керченського моста й нещодавнє «невиправдане застосування сили проти суден ВМС України» в Керченській протоці й Азовському морі.

Не можна забувати, що окупація Кримського півострова Росією стала прелюдією до ширшої кампанії агресії — вторгнення Росії на схід України з використанням регулярних військ і найманців. Як наслідок загинуло майже 13 тисяч українців і 298 пасажирів рейсу MH17, де були громадяни різних країн, серед яких 38 австралійців. Вони стали жертвами катастрофи літака, збитого російською бойовою ракетою.

У п’яту річницю окупації Росією українського Кримського півострова факти, встановлені в резолюції Генеральної Асамблеї ООН (підготованої у співавторстві з Австралією), кажуть самі за себе.

Якщо ви цінуєте демократію та верховенство права, права людини та вільне судноплавство, якщо ви щиро вірите, що міжнародний порядок, заснований на правилах, робить життя всіх нас безпечнішим, то ви ніколи не будете терпіти прояви  російської пропаганди щодо України. І підтримуватимете посилення тиску на Кремль з тим, аби він почав дотримуватися принципів міжнародного права.

Sydney Morning Herald, Австралія, переклад ІНОСМІ.ru,

22 березня 2019 року

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати