Квасьнєвський: тепер курс на Європейський Союз
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20001010/4183-3-1.jpg)
46-річний Квасьнєвський, дізнавшись про перемогу, сказав: «Я дуже щасливий. Це щастя не має жодного прецеденту. Я перший президент, який переміг у першому турі». П’ять років тому у першому турі президентських виборів телегенічний екс-міністр спорту за часів соціалістичної Польщі отримав 35 відсотків, лише на два відсотки випередивши легендарного Леха Валенсу, першого всенародно обраного президента країни. Зате зараз Валенса, символ історичних перемін, які призвели до завершення холодної війни, отримав лише 1 відсоток голосів. Таким чином, політичну кар’єру екс- електрика Гданськой верфі ім. Леніна, екс-лідера «Солідарності» і екс-президента можна вважати завершеною. А «праві цінності», які пропагував Валенса — неактуальними навіть для наскрізь католицького польського суспільства.
Лідер Союзу Лівиці демократичної Лешек Мілер зазначив, що перемога Квасьнєвського, екс-комуніста, «є свідченням того, що поляки підтримують його політичний стиль, який наголошує на тому, що об’єднує нас, а не розділяє». Квасьнєвському приписують заслугу в трансформації комуністів у лівих європейського зразка. Окрім цього, оглядачі відзначають те, що полякам сподобалася поміркованість їхнього президента, який стояв осторонь реформ, які провадили праві уряди. За президентства Квасьнєвського Польща вступила до НАТО, тепер, за його словами, основна мета упродовж наступних п’яти років — вступ до Європейського Союзу. Нещодавно Європарламент ухвалив рішення розпочати розширення ЄС 2004 року, отже, шанси є. Тільки Квасьнєвському вже тепер доведеться самому ініціювати непопулярні і болючі реформи — зокрема, пенсійну реформу, продаж землі іноземцям.
На думку завідуючого відділом Європи і Америки українського Інституту світової економіки й міжнародних відносини Євгена Камінського, Квасьнєвський — благо для України. «Нам повезло, що при владі залишився Квасьнєвський. Польща є єдиною у світі державою, здатною підтримувати нашу країну, яка має низький імідж на міжнародній арені. Все залежить від того, яким шляхом піде Росія. Для Квасьнєвського Україна є противагою недемократичній Росії. За умови приходу до влади польських правих, які є прагматичнішими, Україна втратила б політичну підтримку», сказав він кореспонденту «Дня».
Хоча можливо, що українсько-польські відносини так і залишаться на рівні «ритуалу», як називає їх у розмові з кореспондентом «Дня» професор Єжи Козакевич із Інституту політичних досліджень Польської академії наук. «Нам не треба переконувати один одного, що ми стратегічні партнери. Потрібне зацікавлення уряду, бо танцювати можна лише удвох».