Кишинів забороняє пропаганду Кремля
Оазу НАНТОЙ: «Вплив російських ЗМІ обернено пропорційний здатності критично мислити тих, хто їх дивиться»
Молдова має намір відключити російські телеканали через велику кількість пропагандистських матеріалів. Уряд республіки вже схвалив процедуру заборони, відповідний законопроект зареєстровано в парламенті країни, пише Newsru.com.
За словами міністра закордонних справ і європейської інтеграції Молдови Наталії Герман, ще з літа 2013 року було помічено «надзвичайну активність російської преси в Молдові щодо просування альтернативної інтеграції Молдови». «І це у той час, коли наша мета — євроінтеграція як абсолютний пріоритет зовнішньої і внутрішньої політики», — зазначила вона в ефірі радіостанції Europa Libera. Герман також додала, що молдавське суспільство «опинилося несподіваним чином в умовах гігантської інформаційної кампанії», яка значно посилилася під час останніх українських подій.
Зараз Координаційна рада з телебачення і радіомовлення (КРТР) перевіряє російські телеканали, які висвітлюють події в Україні, щодо відповідності місцевим законам про інформування суспільства. Особливу увагу зосередять на «Першому каналі», «Росії 1», «Росії 24», «НТВ» і «РЕН-ТВ». За інформацією ІТАР-ТАРС, це найпопулярніші в Молдові телеканали, оскільки 90% населення країни розмовляє російською.
«День звернувся до політичного аналітика Оазу НАНТОЯ (Кишинів) і попросив його прокоментувати рішення молдавської влади щодо заборони російських ЗМІ:
— У Республіці Молдова справді спостерігається домінування каналів, що транслюються з Російської Федерації. Такі канали, як «Росія-24», наприклад, є оскаженілою пропагандою, розпалюванням міжнаціональної ворожнечі, закликами до сепаратизму, і він спрямований проти суверенітету сусідніх країн, — зазначив Оазу НАНТОЙ. — Відповідно, будь-яка правова держава має замислитися над тим, що робити в такому разі. Тому що це не засоби масової інформації, а засоби масової дезінформації і маніпуляції.
З урахуванням того, що в нас у суспільстві ще існує значний сегмент населення, який споживає цю «ідеологічну порнуху», то ці люди перебувають під впливом цих каналів, що накладає свій відбиток на внутрішньополітичні процеси. Хоча в Молдові й існує така проблема, але розв’язання її поки що немає.
— Наскільки впливовими є російські ЗМІ в Республіці Молдова?
— Вплив російських ЗМІ є обернено пропорційним здатності критично мислити тих, хто їх дивиться. На жаль, із критичним мисленням на всьому пострадянському просторі великі проблеми. Особливо це стосується російськомовних людей і тих, хто не шукає альтернативної інформації в інтернеті чи інших телевізійних каналах, навіть на тому єдиному українському каналі, який входить до пакету кабельного телебачення в Кишиневі.
— А як саме молдавські журналісти протистоять інформаційній війні з боку Кремля?
— Проблема в тому, що російські ЗМІ апелюють здебільшого до інстинктів, а не до розуму. У цьому полягає сумна асиметрія: раціональні аргументи важко протиставити кампанії, яка маніпулює людьми, експлуатуючи інстинкти (часто-густо ниці). У Молдові занепокоєні цим. Для тих, хто шукає інформацію, вона доступна. Зокрема, це стосується і того, що передбачає собою Угода про асоціацію, чим є Євросоюз порівняно із Тайговим союзом тощо. Російські ЗМІ зорієнтовані на той сегмент населення, який не шукає інформації і проковтує її, дозволяє маніпулювати собою.