Кишинів звинуватив Тирасполь у відмиванні грошей
Словесна війна Придністров’я та Молдови триває. Цього разу молдавський президент Володимир Воронін звинуватив Тирасполь у відмиванні грошей. За його словами, лише за перші дев’ять місяців цього року три комерційні банки Придністров’я і один молдавський банк відмили $584 млн. «При тому, що бюджет Придністров’я становить $84 млн, а валовий внутрішній продукт — $220 млн., нехай вони скажуть, як через регіон проходять такі гроші», — сказав Воронін у телевізійному виступі. У вівторок, беручи участь у міжнародній конференції по боротьбі з тероризмом у Варшаві, президент Молдови також звернувся до керівників країн Європи підтримати зусилля Кишинева у політичному врегулюваннi придністровського конфлікту. Воронін підкреслив, що «важливо знищувати не тільки тероризм, але i його джерела, у тому числі сепаратизм — феномен, який напряму зачепив Молдову».
Нападки молдавського лідера на придністровське керівництво були очікуваними. І передовсім — у щонайбiльш не визнаній жодною країною світу Придністровськiй Молдовськiй Республіці, яка прагне повної незалежності від Молдови. В інтерв’ю «Дню» придністровський міністр закордонних справ Валерій Ліцкай заявляв ще два тижні тому, що Кишинів і надалі вживатиме всіх можливих кроків із посилення блокади Придністров’я. «Не виключено — наступним ходом Молдови буде блокада наших банківських рахунків, напевно, буде запущено «чорний піар», мовляв, у нас відмиваються гроші терористів і щось подібне», — наголосив Ліцкай. Заява придністровського міністра, швидше за все, була невипадковою. Очевидно, Тирасполь уже давно був попереджений молдаванами, що у випадку продовження сепаратистської політики придністровським президентом Ігорем Смирновим, Кишинів і розкриватиме деякі таємниці придністровського врядування. Навіть у випадку несправедливості звинувачень Вороніна про відмивання грошей у Придністров’ї (що є малоймовірним), клопотів тираспольським правлячим колам буде завдано чимало. Не допоможе навіть і повна підконтрольність придністровських мас- медіа чинній владі: інформація про корумпованість придністровського керівництва пройшла через російські канали, які транслюються в регіоні. Через місяць, 9 грудня, у Придністров’ї відбудуться президентські вибори. Місцевий Центрвиборчком уже зареєстрував трьох кандидатів — Тома Зеновича, Олександра Радченка та чинного президента Ігоря Смирнова. Останній боротиметься за президентське крісло вже втретє. Згідно зі зміненою торік конституцією ПМР одна і та ж особа може бути обраною на президентську посаду необмежену кількість разів. Смирнов досі має незмінно високу популярність серед населення, проте можна лише уявити, якої шкоди зазнає лідер ПМР у разі викриття причетності придністровського глави до деяких незаконних махінацій деяких тираспольських бізнес-структур.
«Режим Смирнова знаходиться в агонії. Від нього можна очікувати чого завгодно. У регіоні оголошена мобілізація, проводяться маневри», — наголосив молдавський президент у тому ж виступі. Лідер Придністров’я поки що відмовчується на звинувачення. Жодною мірою не відреагували на заяву молдавського глави ані державні органи ПМР, ані населення, повідомив учора «Дню» кандидат у президенти, депутат-опозиціонер Верховної Ради Придністров’я Олександр Радченко.
Чергове загострення у відносинах Кишинева та Тирасполя почалося з вересня цього року, коли Молдова запровадила нові зразки митних печаток відповідно до вимог Всесвітньої торговельної організації. До цього у придністровської митниці були молдавські печатки, з допомогою яких регіон проводив зовнішню торгівлю в обхід бюджету Молдови. Зокрема, продукція Рибницького металургійного комбінату вивозилася через одеський порт, як свідчили представники і Придністров’я, і України.
Придністровська влада розцінила зміну Кишиневом митних печаток як оголошення економічної блокади регіону. У відповідь придністровці почали затримувати на своїй території залізничні потяги з товарами, призначені для Молдови.