Київ демонструє вiдповiдальнiсть
МЗС України обіцяє виплати за збитий Ту-154... наступного року«Ми пришвидшуємо переговори, аби близькі загиблих у авіакатастрофі над Чорним морем змогли отримати компенсації в наступному фінансовому році», — заявив учора державний секретар МЗС України Олександр Чалий. Учора завершився другий раунд дводенних консультацій української та ізраїльської делегацій із цього питання. Зустріч, за словами обох сторін, виявилася досить результативною. Дипломати, зокрема, обговорили текст майбутньої українсько-ізраїльської міжурядової угоди, згідно з якою й здійнюватимуться компенсаційні виплати.
Про суму компенсацій нічого не повідомив ані Чалий, ані Алан Бейкер, який очолює ізраїльську делегацію. Раніше Київ уже заявляв, що виплати будуть рівномірні як для росіян, так і для ізраїльтян. Відомо, що під час останніх переговорів це питання знову піднімалося. Однак, на думку Чалого, поки що недоречно говорити про будь-яку конкретику. Обидві країни сподіваються досягнути чіткої домовленості з цього приводу під час наступного раунду консультацій, який відбудеться в кінці листопада в Єрусалимі. Пан Бейкер наголосив на своїх очікуваннях, що цей же раунд «може бути останнім». Про міжурядову угоду, яка й регулюватиме майбутні виплати компенсацій, невідомо фактично нічого, оскільки документ перебуває на підготовчому етапі. Напередодні останніх переговорів повідомлялося, що Київ має намір запропонувати Тель-Авіву «конкретний юридичний механізм урегулювання питання виплати компенсацій» родичам загиблих збитого Ту-154. Очевидно, вся копенсаційна процедура і буде прописана в запланованому для підписання документі. Протягом наступних тижнів до Ізраїлю мають прибути українські експерти, які разом із ізраїльськими колегами «відпрацюють текст», а вже під час єрусалимської зустрічі керівники делегацій повинні підписати угоду.
Із виплатами ізраїльтянам, таким чином, усе більш-менш прояснилося. Туманною між тим виглядає ситуація з компенсаціями російським громадянам. У той час як з Тель-Авівом ведуться переговори на міжурядовому рівні, то з Росією одразу на двох — на міжурядовому i судовому. Із одного боку, існує російська урядова делегація. З іншого, за інформацією російської преси, на сьогодні в Україну переправлено 12 позовів від сімей загиблого екіпажу і 30 позовів від родичів пасажирів. Судові слухання поки що відбулися тільки по одному позову — родини бортінженера Валерія Лаптєва. На стороні відповідача — Міністерство оборони України, яке пропонувало відкласти розгляд як судової справи, так і питання компенсацій до оприлюднення остаточних результатів розслідування катастрофи Ту-154 українською генпрокуратурою. Через цю ж причину двічі відкладався судовий розгляд справи Лаптєва. Зрозуміти російську сторону цілком можливо. З того часу, як було збито літак українською ракетою, минуло вже більше року, а помітних результатів щодо компенсацій так і не досягнуто. Через цю причину, до речі, родичі пасажирів Ту-154 звернулися позавчора до генпрокурора Росії Володимира Устинова. Вони прохали порушити кримінальну справу за фактом убивства українським ППО 78 осіб, оскільки вважають, що Україна свідомо затягує вирішення питання про виплати компенсацій. Зрозуміти можна й українську сторону, хоч із великою натяжкою. Можливо, немає грошей. Можливо, в чомусь винна й російська сторона, яка тривалий час не передавала списків родичів загиблих. Проте все це не є приводом заяв, подібних до тих, які на початку цього місяця робив міністр оборони Володиир Шкідченко про те, що необхідно зачекати до завершенння розслідування. Розслідування, звісно, необхідне. І в його результатах зацікавлені, без сумніву, не тільки в Києві. Проте не слід забувати про підсумки української комісії з розслідування причин катастрофи літака Ту-154, які було оприлюднено ще 28 грудня 2001 року. Саме вони і мають бути відправною точкою у переговорах. В іншому випадку компенсаційні консультації виглядатимуть, як і твердять росіяни, затягуванням.
У Києві між тим на ситуацію дивляться по-іншому. Олександр Чалий під час учорашньої зустрічі з пресою постійно наголошував на пришвидшенні переговорів, на обговоренні конкретних питань із сторонами. До речі, в наступному місяці, за його словами, мають відбутися українсько-російські консультації щодо компенсаційних виплат. Можливо, вони й розвіють підозри щодо тяганини з боку українських властей. Керівник ізраїльської делегації, до речі, подякував українським колегам за «позитивну атмосферу, створену на переговорах». Він же повідомив, що під час останнього раунду консультацій було заслухано представника Генпрокуратури про «прогрес в розслідуванні» катастрофи літака. У свою чергу Чалий висловив вдячність ізраїльській стороні за те, що та виступає «за врегулювання ситуації на міжурядовому рівні, не вдаючись до судових позовів»...