Литва вимагатиме відшкодування за радянську окупацію від Рос і ї ?
Як відомо, за всі вчинки рано чи пізно доводиться платити. Мабуть, у цьому полягає вища справедливість. Німеччина й досі розплачується за гріхи нацистського режиму в добу панування Третього рейху. За різними оцінками, вона вже виплатила майже $60 млрд. чи то як контрибуцію, чи відшкодування. Нещодавно німецький уряд та група підприємств, які під час війни використовували працю людей насильно вивезених із країн Східної Європи, створили спеціальний фонд. Цього року передбачається, що вцілілі колишні жертви примусової праці, почнуть отримувати компенсацію із цього фонду. Минулого тижня оголосив про створення подібного фонду й австрійський уряд. Адже там теж працювали остарбайтери.
Схоже, що в подібній ситуації може опинитися й Росія, яка сама була жертвою нацистського нападу. Річ у тім, що литовський парламент розпочав процедуру розгляду законопроекту про відшкодування радянської окупації. Ініціатором цього законопроекту є нинішній спікер парламенту Вітаутас Ландсбергіс, який очолював вищий законодавчий орган країни й 1991 року, після того як Литва проголосила незалежність й вийшла зі складу СРСР. Ландсбергіс заявив, що нинішній і майбутні уряди повинні вимагати від Росії, як спадкоємиці колишнього Радянського Союзу, компенсації за 50 років окупації. Закон передбачає, що Москва повинна створити спеціальний фонд для повернення вивезених до Росії у 40—50-х роках громадян Литви чи їхніх нащадків. Загалом, за оцінками литовських фахівців, із «визволеної» радянськими військами республіки було вивезено 30 — 40 тисяч громадян. До речі, як повідомляє польська «Газета Виборча», 1996 року, вступаючи до Ради Європи, Росія зобов’язалася допомогти поверненню на Батьківщину депортованих із Балтійських країн громадян чи їхніх нащадків.
Окрім цього, мова йде про відшкодування кількамільярдних збитків, завданих радянськими військами, розташованими на території республіки. Крім того, перший прес-секретар посольства Литви в Україні Йонес Мажейка сказав кореспондентові «Дня», що в проекті передбачено вимагати від Росії повернення колишніх литовських посольств в Лондоні та Парижі, а також вкладів у «Зовнішбанку».
У самому парламенті не всі партії підтримують цей законопроект. Одні називають це провокацією напередодні візиту до Москви президента країни Валдаса Адамкуса. Інші, як от представник Демократичної партії праці Микола Пронкус зазначає, що упродовж трьох років консервативна партія нічого не робила в цьому питанні й лише запропонувала цей законопроект перед черговими виборами. Однак консерватори разом із християнськими демократами мають більшість у парламенті, тож, напевне, можна не сумніватися в тому, що цей законопроект буде схвалено. Лише невідомо, чи підпише його президент.
Наразі у інших двох колишніх прибалтійських республіках поки що немає подібних законопроектів. Про це сказали кореспондентові «Дня» в юридичному відділі латвійського парламенту та посольстві Естонії в Україні.
Загалом, Литва схваливши закон про відшкодування за радянську окупацію, може створити прецедент на терені колишнього Радянського Союзу. І деякі інші екс-республіки СРСР можуть наслідувати її приклад.
ДО РЕЧІ
Після приєднання західних областей України 1939 року і після розгрому Української повстанської армії після завершення Другої світової війни з цього регіону, за деякими оцінками, було вивезено 300 — 400 тисяч українців. Більшість із них померла в сталінських таборах. Микола СІРУК, «День»