Людський вимір
Угоди з ЄС і вступ в СОТ — тест на любов до маленького українця![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20061021/4181-3-1.jpg)
Президент України Віктор Ющенко демонструє послідовність і рішучість у реалізації євроінтеграційного курсу країни. Підтвердженням цього стали його останні заяви, інтерв’ю та ініціативи, у яких, зокрема, зосереджується увага на тому, що може отримати маленький українець від інтеграції в ЄС. Можна сказати, що нова команда Президента починає демонструвати перспективу членства через людський вимір.
Саме в цьому аспекті адміністрація Президента коментує необхідність парафування угоди про спрощений візовий режим, пов’язаної з нею угоду про реадмісію на саміті Україна—ЄС, який відбудеться 27 жовтня у Гельсінкі. У цьому ж сенсі на Банковій наголошують на необхідності ухвалення Верховною Радою у невідкладному режимі 16 законів, які відкриють перед Україною членство у Світовій організації торгівлі (СОТ) до кінця цього року, чи на початку наступного.
«Спрощення візового режиму з ЄС це реальний механізм нашої євроінтеграції на людському вимірі», — наголосив на брифінгу заступник голови Секретаріату Президента з питань з питань зовнішньої політики Олександр Чалий. За його словами, позиція Президента полягає в тому, що затримка в динаміці по просуванню цих двох угод до набуття ними чинності перш за все б’є по інтересам маленького українця, якого першу чергу торкаються візові питання. Слід зазначити, що громадяни країн ЄС майже усі єдині в тому, що найбільшим позитивом членства в євроспільноті є саме відкритість кордонів і свобода пересування.
Як відомо, українська сторона наполягала на тому, щоб на саміті була підписана угода з реадмісією за російським варіантом, який передбачає трирічне відтермінування введення угоди в дію. Разом iз тим відомо, що проект угоди про спрощений візовий режим передбачає для України більш вигідні умови, ніж ті, які виписані в подібному документі між ЄС і Росією.
«Європейська комісія пропонує Україні період відтермінування на два роки», — сказав О.Чалий, додавши при цьому, що запропонований ЄС розгляд цих двох угод як одного пакета є реальністю. «А в політиці, в першу чергу зовнішній, треба рахуватися з реальностями та інтересами», — наголосив він. За його словами розгляд цього питання відбувається в нормальному правовому демократичному процесі. Президент контролює його на усіх стадіях і остаточне рішення буде приймати він напередодні саміту.
На запитання «Дня» чи буде Президент думати ще тиждень чи парафувати йому дві ці угоди на саміті, О.Чалий сказав: «Президент не має тижня, щоб думати. Треба повідомляти ЄС, що ми прийняли це рішення, оскільки їм теж треба це робити. У мене немає сумнівів, що ми вийдемо на позитивне рішення щодо цього питання під час саміту із ЄС 27 жовтня». За словами заступника голови Cекретаріату Президента, зараз фактично питання стоїть лише перед урядом, який повинен серйозно визначитись, яким чином він буде імплементувати ці угоди.
Іншою ключовою зовнішньополітичною ініціативою Президента, яка має торкнутися кожного українця, є вступ України до СОТ. «Для маленького українця вступ в СОТ буде означати зниження цін на дуже велику категорію товарів, завдяки зростанню конкуренції. Тому для маленького українця вступ до СОТ принесе позитивні наслідки», — сказав О.Чалий. При цьому він визнав, що такий крок безперечно викличе проблеми для низки українських галузей, які не конкурентоспроможні або не готові до 100 відсоткової конкуренції.
Фактично сьогодні Україна застосувала тарифні зобов’язання, які вона взяла у зв’язку зі вступом в СОТ. «Ми фактично на 80 відсотків живемо в режимі вступу в СОТ», — зазначив О.Чалий. Разом з тим він додав, що сьогодні наш молодий український бізнес, який готовий до серйозної експансії в цивілізований економічний простір, у першу чергу ЄС, попадає під дуже дискримінаційні обмеження через те, що Україна не є членом СОТ. Мова йде про антидемпінгові та інші процедури, які не дозволяють українським підприємствам працювати нарівні в країнах, куди вони експортують свою продукцію. «Саме виходячи з цього, кожен місяць, на який ми відкладаємо вступ до СОТ, приносить нам більш негативні наслідки, які могли бути при вступі до цієї організації», — наголосив заступник голови Секретаріату Президента. Він також повідомив, що Президент веде з цього питання консультації з партіями і бізнес елітою. О.Чалий висловив переконання, що у парламенті буде забезпечена мінімум підтримка у 226 голосів при голосуванні за СОТівські закони.
Зрозуміло, що під час переговорів Верховного представника ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Хав’єра Солани в Києві з українським Президентом і прем’єр-міністром йшлося як про візовий режим, так і СОТ. Представник ЄС наголосив під час прес-конференції з прем’єр-міністром Віктором Януковичем , що ЄС підтримує рух України до СОТ. Солана висловив надію, що Україна зможе стати членом цієї організації наприкінці цього року чи на початку наступного. «Я дуже хотів би, щоб ми досягли успіху і не провалили його», — наголосив він.
Зрозуміло, що напередодні саміту ЄС—Україна Брюссель дав чіткі сигнали Києву. Схоже, що Президент України зі свого боку пообіцяв зробити все можливе, щоб парафувати дві угоди у тому варіанті, якому вони вже готові. У будь-якому разі кращої угоди про спрощення візового режиму не буде. І тепер, як люблять говорити на Заході, м’яч — на полі українського прем’єра, адже саме уряду треба вирішувати як імпленментувати цi угоди. Цим самим буде перевірено на міцність євроінтеграційність антикризової коаліції, якій, звісно, при ухвалені СОТівських законів можуть підіграти представники «Нашої України».