Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Македонія майже перемогла, причому самотужки

28 березня, 00:00

Македонії своїми силами вдалося впоратися із албанськими сепаратистами, вибивши їх із гірських поселень довкола міста Тетево. Про перемогу в операції, яку македонські сили безпеки розпочали в неділю, повідомили представники уряду країни. За їхнiми словами, албанські бойовики залишили свої опорні пункти і рушили назад до Косово. Проте усіх сепаратистів поки що витіснити не вдалося. Як стверджують в македонському міністерстві оборони, армії знадобиться ще щонайменше два тижнi, перед тим як до регіону, в якому перебували албанські повстанці, повернуться поліцейські сили. Операції, за офіційними повідомленнями, обійшлися без жертв, за винятком нечисельних поранень.

Македонська перемога для багатьох стала несподіванкою через ряд обставин. З одного боку — міжнародна спільноста, яка не дуже охоче говорила про надання військової допомоги країні. З іншого — зростаюча сила албанських сепаратистів (сила, як свідчать події в Косово, не така вже й малочисельна і малопотужна). Залишившись сам на сам із черговою балканською кризою, а також із словесною підтримкою Заходу, Македонія вирішила діяти рішуче. Очевидно, що така рішучість декому прийшлася не до душі. Окремі країни вже заявили про необхідність пропорційного застосування сили по відношенню до бойовиків. Цікаво, чи відомо цим країнам, скільки насправді перебувало в Македонії албанських сепаратистів? Скільки в їхньому арсеналі зброї? Здавалося б, ні. Про яку пропорційність у такому випадку може йтися? Можна, звісно, припустити, що албанських повстанців у Македонії не так і багато, поклавшись на достойну охорону македонсько-югославського кордону силами КФОР. Однак якщо таке припущення виявилося б помилковим? Очевидно, тоді довелося мати справу із новим затяжним конфліктом.

Джордж Робертсон, генеральний секретар НАТО, на зустрічі з македонським президентом Борисом Трайковски між тим заявив про підтримку Альянсом зусиль Скоп’є в боротьбі з сепаратистами. Генсек також підкреслив, що македонський уряд засвідчив твердість і забезпечив єдність своєї країни, можливо, уникнувши нового кривавого протистояння. Водночас пан Робертсон закликав Скоп’є до активізації діалогу з албанською меншістю в країні (албанцiв у Македонiї проживає близько 30 відсотків від загального населення).

Діалог, схоже, знадобиться. Ще й неабиякий. Уникнення збройного конфлікту, як прогнозують аналітики, не позбавить македонську владу від внутрішньополітичних струсів. А саме — з боку політиків албанського походження. Існують побоювання, повідомляє Бі-Бі-Сі, що військова перемога македонської армії змусить помірковану Демократичну албанську партію (ДАП) вийти з лав правлячої коаліції. На думку ж оглядачів, вихід ДАП із уряду призведе до дестабілізації ситуації в країні. Депутати Албанської партії демократії і процвітання уже оголосили про свій вихід із парламенту і закликали приєднатися до них усіх албанців.

Щодо останніх повідомлень про передачу македонській армії чотирьох українських гелікоптерів, посол Македонії в України Владо Блажевськи сказав «Дню», що це відбулося на основі угоди між македонською армією та «Укрспецекспортом». Македонська армія давно збиралася купувати гелікоптери в Україні, а нагода трапилася, коли 20 березня закінчився термін перебування українського вертолітного підрозділу в складі сил КФОР. Гелікоптери було перебазовано до Скоп’є, македонська сторона вже за них розрахувалася, українці, таким чином, жодною мiрою на задіяні в операції македонської армії та поліції.

ДО РЕЧI

В Україні продовжують стежити за ситуацією на Балканах, в Македонії зокрема. Як повідомив на вчорашньому брифінгу речник МЗС України Ігор Грушко, Радою Безпеки ООН упродовж головування в цій організації нашої держави проведено 11 засідань різного формату, присвячених подіям на Балканах. «Київ беззастережно засуджує збройні екстремістські угруповання на Балканах», — підкреслив пан Грушко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати