Македонський вузол: що в теорії можна, то на практиці — ні
Остання поставка української зброї до Македонії відбулася в минулому році, жодних інших контрактів просто не існує, наголосив на вчорашньому брифінгу речник Міністерства закордонних справ України Ігор Долгов. Таким чином, представник МЗС спростував останні повідомлення в мас-медіа, нібито Україна під тиском НАТО може припинити постачання озброєння македонській армії. Долгов також спростував припущення, що проведення зустрічі на вищому рівні Україна-НАТО під час празького саміту Альянсу напряму залежатиме від того, наскільки Україна врахує позицію НАТО у своїх відносинах з Македонією. До речі, в штаб- квартирі НАТО «Дню» сказали, що рішення про запрошення України на саміт у Празі прийматимуть всі 19 країн- членів Альянсу. Нині, за словами співрозмовника «Дня», зарано про це говорити, оскільки навіть програму саміту ще не визначено. Прямо про підтримку запрошення України заявляла поки що тільки Польща.
У МЗС підтвердили, що українське керівництво часто зачіпає у своїх консультаціях з натовцями балканську проблематику (зокрема, і конфлікт в Македонії), однак про поставки української зброї в них не йдеться. Як зазначив Долгов, позавчора якраз відбулася телефонна розмова міністра закордонних справ України Анатолія Зленка з генсеком НАТО Джорджем Робертсоном. У ній, до речі, також йшлося про Балкани та Празький саміт, утім, деталей бесіди, які б могли зацікавити читача, дипломат не оприлюднив. Завтра до Брюсселя має прибути з дводенним візитом прем’єр-міністр України Анатолій Кінах. Як повідомляли раніше «Дню» надійні джерела в прес-офісі НАТО в Брюсселі, під час його зустрічі з послами країн НАТО і засідання комісії Україна-НАТО цілком може бути піднято питання поставок Україною зброї для македонців. Утім, Долгов нагадав, що заступник держсекретаря МЗС України Ігор Харченко, перебуваючи в Брюсселі 5 лютого, наголосив на відсутності нових поставок чи контрактів.
За словами речника, питання поставок зброї до Македонії зараз не стоїть на порядку денному у відносинах України з НАТО. Між тим «Дню» відомо, що це питання піднімалося під час зустрічей окремих закордонних гостей із українським керівництвом (цей факт, до речі, підтвердив заступник держсекретаря США у справах Європи та Євразії Стівен Пайфер під час свого перебування в Києві). Очевидно, що на кін поставлено дві речі: або Україна продовжує продавати зброю Македонії, виграючи кілька десятків мільйонів доларів, або ж обирає активнішу співпрацю з НАТО (у перспективі, можливо, набагато ціннішу і якіснішу). Якщо, звісно, Україні вдасться отримати певні гарантії і уникнути нового Бушеру...
«Здавати» Македонію, очевидно, поки що ніхто не збирається. Не виключено, що Київ використовуватиме «македонську карту» у переговорах із НАТО. До слова, Ігор Долгов, який так довго розповідав про безхмарність українсько-натовських відносин, мимохідь згадав: «Македонія не підпадає під жодні режими ембарго, санкцій або обмежень». Про це ж говорять і в НАТО — але натякають, що накопичення зброї на Балканах не сприятиме конструктивному розвитку ситуації. Речник НАТО Ів Бродер говорив «Дню» про право двох суверенних держав співпрацювати в будь-якій сфері, але підтвердив, що свій вплив на відносини України з НАТО торгівля зброєю між Києвом та Скоп’є чинитиме.