Мішень для Саддама
Ізраїль готується збивати іракські ракети«Я буду здивований, якщо Сполучені Штати не розпочнуть війну проти Іраку в найближчі тижні», — заявив цими днями командувач ізраїльської армії Моше Яалон, говорячи про підготовку збройних сил до можливої іракської атаки. У разі війни саме Ізраїль може стати жертвою іракського опору. До Сполучених Штатів іракські ракети аж ніяк не долетять, інша справа — Ізраїль. Як один із найближчих американських союзників у регіоні, він може виявитися найбільш підходящою мішенню для помсти. Є у Тель-Авіва й інші підстави для занепокоєння щодо іракської атаки. По-перше, Багдад ще під час війни 1991 року запустив по Ізраїлю більш як тридцять «Скадів», у результаті чого сталися значні руйнування, загинула одна людина і сотні було поранено. По-друге, в розпорядженні іракської армії досі збереглися ракети, спроможні досягнути ізраїльських просторів.
Зрозуміло, що ізраїльська влада не сидить склавши руки. «Ми постійно тренувались, увесь рік. Повітряні сили готувалися фактично з того моменту, як з’явилися повідомлення про можливу війну проти Іраку», — наголосив пан Яалон. Головне завдання ізраїльської армії — самооборона. Про можливу контратаку Ізраїлю по цілях в Іраку офіційно не повідомлялося. Однак ізраїльська преса з посиланням на поінформовані джерела повідомляла, що в разі хімічної або бактеріологічної атаки Ізраїль може завдати у відповідь навіть ядерного удару (Ізраїль підозрюється в тому, що має ядерну зброю, але досі цьому не було надано переконливих доказів.) Зараз у країні дислоковані протиракетні системи «Петріот» американського виробництва та ізраїльські «Arrow II». Завдання обох установок — перехоплювати і знищувати ворожі ракети. Ідеальним вважається варіант, коли ракета знищується ще над територією країни, з якої її запущено. Ізраїльські власті заявляють, що підготовленість їхньої армії дозволяє не боятися іракських атак. Водночас населення Ізраїлю на випадок хімічного нападу було забезпечено протигазами. До речі, в Ізраїлі назріває справжній «протигазовий» скандал. Ізраїльські правозахисники звернулися до Верховного Суду країни, аби той зобов’язав урядовців видати протигази не тільки євреям, але й палестинцям. Представники філіалу «Х’юман Райтс Вотч» у Ізраїлі заявляють, що ізраїльський уряд повинен нести повну відповідальність за життя палестинців, оскільки палестинські землі підконтрольні саме Ізраїлю. Ізраїльська армія поки що пообіцяла видати 60 тисяч протигазів, у той час як загальна чисельність палестинців на Західному березі та в Секторі Газа становить понад три мільйони осіб.
Відносини ізраїльських та палестинських властей, як і раніше, бажають кращого. Міжнародні аналітики висловлювали раніше побоювання, що акцентування уваги лише на іракській проблемі розв’яже повністю руки ізраїльському керівництву, і на близькосхідному мирному врегулюванні можна буде поставити хрест. Побоювання частково справджуються. Хоч, як не дивно, саме в цей час відбулося кілька зустрічей ізраїльської та палестинської верхівок. Прем’єр- міністр Аріель Шарон провів недавно зустріч зі спікером палестинського парламенту Ахмедом Кореї. Щоправда, це не завадило Тель-Авіву в понеділок прийняти рішення про заборону в’їзду палестинцям на ізраїльські території. Винятки було зроблено лише для робітників, а також для тих, хто досяг 45-річного віку. Такий крок ізраїльтяни вжили з тим, аби убезпечити себе від терактів у період із вівторка по п’ятницю. Ізраїльські спецслужби повідомили, що їм вдалося отримати інформацію, нібито саме в ці чотири дні, коли палестинці святкують Ід аль-Адху (свято також відоме як Курбан-Байрам), заплановано теракти, які за своїми масштабами можна порівняти з терактами 11 вересня. Терактів у країні побоюються також і у разі війни Сполучених Штатів проти Іраку. Хоча палестинські власті заявляють, що в цей час треба боятися за життя не євреїв, а палестинців. «Ізраїльська ескалація проти нашого народу, наших територій, нашої національної влади пов’язана iз зайнятістю міжнародної спільноти ситуацією навколо братнього Іраку, а відповідальні ізраїльські джерела не приховують сценарій, який готують проти нашого народу, територій і святинь», — з такою заявою нещодавно виступило керівництво Палестинської Автономії.
У всьому іншому ситуація в Ізраїлі не зазнала особливих видозмін. Аріель Шарон готується сформувати більшість у парламенті, захистити країну від іракської атаки, однак не виявляє особливої волі до відновлення переговорів. У країні все ще продовжуються теракти. Так само лунають повідомлення про убивства ізраїльськими солдатами палестинців. Згідно з повідомленням «Рейтерс», за останні два роки у результаті ізраїльсько-палестинського протистояння загинуло не менше 1800 палестинців і 700 ізраїльтян.
ДО РЕЧI
Президент Іраку Саддам Хусейн запевнив Лігу арабських держав (ЛАД), що не залишить свій пост. Як передає РІА «Новости» , арабська газета «Аш-Шарк Аль-Аусат» повідомляє, що про це йдеться у посланні, направленому іракським лідером ЛАД. Хусейн, зазначає газета, заявив, що «не має наміру піти у відставку з поваги до довіри, яку надав йому іракський народ під час загальнонародного референдуму в жовтні минулого року». Газета повідомляє, що це послання буде представлено головам МЗС країн ЛАД, які зберуться на свою нараду 15 лютого в Каїрі.